Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Κολοσσός 96-73

ΑΕΚ – Κολοσσός 96-73

sarikopoulos

“Βασιλική” εμφάνιση…
Η ΑΕΚ έχει βελτιωθεί αισθητά, πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις και παίρνει πειστικές νίκες. Τελευταίο “θύμα” της, ο Κολοσσός Ρόδου, του οποίου επιβλήθηκε με 96-73 σημειώνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη της.

Μετά από ένα ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο, οι Ενωσίτες “απογειώθηκαν” στην τρίτη περίοδο και ουσιαστικά έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους. Στην τελευταία περίοδο δεν άφησαν το πόδι από το “γκάζι” και έχτισαν την τελική διαφορά.

Ο Ντούσαν Σάκοτα επέστρεψε στις ηγετικές εμφανίσεις σημειώνοντας 24 πόντους με 4/8 τρίποντα , ο Καρλ Ίνγκλις συνεχίζει το “βιολί” του σκοράροντας 28 πόντους με 4/6 τρίποντα και ο Ζήσης Σαρικόπουλος κυριάρχησε στο ζωγραφιστό με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Μάικ Τζέιμς (23π.-4ρ.-4ασ.) αποτέλεσε για ακόμα ένα παιχνίδι τον ηγέτης της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε δυναμικά με ένα 0-5, ύστερα 1:30 αγώνα. Η ΑΕΚ πήρε μπροστά και αφού ισοφάρισε (6-6) στο 3ο λεπτό πέρασε για πρώτη φορά σε θέση οδηγού μερικά δευτερόλεπτα αργότερα (8-6). Σταδιακά αύξησε τη διαφορά μέχρι το +6 (19-13 στο 7’) για να κλείσει την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 23-21.

Η ψαλίδα άνοιξε μέχρι τους 9 πόντους (36-27) στο 15’ αλλά οι Ροδίτες δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν περαιτέρω. Ξεκίνησαν την αντεπίθεση και εν τέλει έφεραν το ματς στα ίσα (41-41) 1’ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους καθώς ο Ντελινινκάιτις δεν ευστόχησε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (0/2) όπως και ο Τσάμης από τη γραμμή του τριπόντου, λίγο πριν την εκπνοή.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην Ένωση. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ήταν πολύ αποτελεσματικότεροι στην επίθεση και περισσότερο προσηλωμένοι στην άμυνα. Ως αποτέλεσμα σημείωσαν 30 πόντους (!) ενώ παράλληλα δέχτηκαν 16 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (71-57) ύστερα από 30 λεπτά παιχνιδιού.

Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αρχικά άνοιξε τη διαφορά στο +16 (75-59 στο 31’) και την εκτόξευσε στο +21 (88-67) στο 37’ πριν την κόρνα της λήξης, προσδίδοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά.

Διαιτητές: Φούφης – Σώμος – Διαμαντής
Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 71-57, 96-73.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ντελινινκάιτις 11 (1) , Σάκοτα 24 (4), Κασελάκης 3 (1), Πολυτάρχου 2, Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 7, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 17, Μιλόσεβιτς 4, Ίνγκλις 28 (4), Νίκολιτς.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 2, Καρίμ 8 (1), Τζέιμς 23 (2), Σμιθ 9, Στεφανίδης, Λίντεν, Τσάμης 14 (3), Χάγκινς 3, Μπούλιαν 14 (3).

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…