Τα αποτελέσματα

rochestie zisis

rochestie-zisis

Με την πλάτη στον τοίχο…
Η Νίζνι επικράτησε για δεύτερη φορά αυτή την εβδομάδα εκτός έδρας της Ούνικς Καζάν με 79-73 και πήρε το πάνω χέρι σε ότι αφορά την υπόθεση πρόκριση. Από την πλευρά της, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βρίσκεται πλέον σε δυσχερή θέση, έχοντας μόλις μία νίκη σε 5 αγώνες στην Ευρωλίγκα.

Τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση πανηγύρισε η Νεπτούνας, η οποία επιβλήθηκε εντός έδρας της Βαλένθια με 94-87 και διατηρήθηκε στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Επιστροφή στις νίκες για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία πέρασε από το Μόναχο, επικρατώντας τη Μπάγερν Μονάχου με 93-86.

Σπουδαίο διπλό πρόκρισης στην έδρα της Λαμποράλ Κούτσα πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος συνέτριψε την ισπανική ομάδα με 86-66 και έφτασε τις τρεις νίκες στη διοργάνωση.

Πραγματοποιώντας ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι Μιλάνο συνέτριψε εντός έδρας την Τουρόβ με 90-71 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Μπορεί να ηττήθηκε την περασμένη αγωνιστική από την Τσεντεβίτα εντός έδρας, ωστόσο η Μακάμπι φρόντισε να ρεφάρει την ήττα της με σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ουνικάχα Μάλαγα (70-66).

kaimakoglou

Η Ούνικς Καζάν βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο σε ότι έχει να κάνει με την υπόθεση πρόκρισης της στο Τοp 16 της Ευρωλίγκα. Το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν κατάφερε να επικρατήσει ούτε αυτή τη φορά (είχε χάσει τη Δευτέρα για τη βαλτική λίγκα) της Νίζνι (79-73) και πλέον καλείται να κάνει ένα πολύ καλό δεύτερο γύρο για να αντιστρέψει την κατάσταση.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 12-4 στο 5′. Η Ούνικς προσπάθησε να αντιδράσει αλλά πάντα η Νίζνι έβρισκε τον τρόπο να την κρατάει σε απόσταση ασφαλείας, με το ημίχρονο να τη βρίσκει μπροστά στο σκορ με 39-34.

Παρόμοιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τη Νίζνι να διατηρεί το προβάδισμα της και να προηγείται με 54-48 στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην καθοριστική τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους, πήραν τα ηνία της αναμέτρησης στο 32′ (55-54) αλλά μέχρι εκεί.

Ο “καυτός” Τέιλορ Ροτσέστι (24π.) πήρε το όπλο του και εκτέλεσε από την περιφέρεια την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, η οποία στο τέλος προσπάθησε απλά να περιορίσει την έκταση της διαφοράς σε ενδεχόμενη ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

Από πλευράς Ελλήνων παικτών, ο Νίκος Ζήσης μέτρησε 15 πόντους (πρώτος σκόρερ της Ούνικς) και 5 ασίστ σε 32 λεπτά, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 34-39, 48-54, 73-79.
ΟΥΝΙΚΣ (Πεδουλάκης): Ουάιτ 2, Λάνγκφορντ 13 (3), Ζήσης 15 (4/5 διπ., 1/5 τριπ., 5 ασ.), Μπίκοφ, Σανικίντζε 2, Γκουμπάνοφ 10 (1), Καϊμακόγλου 12 (3/6 διπ., 2/4 τριπ.), Φίσερ 9, Τζέρελς 10 (1).
ΝΙΖΝΙ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν 3 (1), Παραχούσκι 19 (9 ριμπ.), Ίβλεφ, Αντόνοφ 5 (1), Κβοστόφ 2, Κίνσεϊ 12, Ρότσεστι 24 (4/4 τριπ/.), Σαβέλιεφ, Κριβοσέεφ 2, Τόμπκινς 12.

Δεν αστειεύεται η Νεπτούνας

gailius-neptunas

Η Νεπτούνας απέδειξε για ακόμα μία φορά πως στην έδρα της δεν αστειεύται και εκτελώντας τη Βαλένθια από τη γραμμή των 6,75 (11/21, ήτοι 52%), πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη (94-87) της στη διοργάνωση. Η σταχτοπούτα της Ευρωλίγκα πλέον μπήκε δυνατά στο παιχνιδι της πρόκρισης, αφήνοντας στην τελευταία θέση του τέταρτου ομίλου τους Ισπανούς, οι οποίοι με τέτοιες τραγικές εμφανίσεις δύσκολα θα προλάβουν το τρένο της πρόκρισης.

Οι Λιθουανοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή ως το τέλος, καθώς φρόντισαν να πάρουν διαφορές ασφαλείας από τα πρώτα λέπτα (19-10 στο 7′, 24-17 στο 10′), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 53-42. Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Βαλένθια να είναι τραγική αμυντικά και να αδυνατεί να ψαλιδίσει τη διαφορά.

Στα τελευταία πέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, μειώνοντας στους 6 πόντους (82-76) αλλά μέχρι εκεί. Η Νεπτούνας βρήκε λύσεις επιθετικά και καθάρισε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 53-42, 73-63, 94-87.
ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Μαζέικα 5 (1), Γκιρντζιούνας 10, Νάσιους, Σίνιτσα 3 (1), Ντίμσα 7, Γκαΐλιους 19 (1), Γκαλντίκας 8, Σακούρ 9, Μπένσον, Ζαβάτσκας 15 (3), Βασίλιους 12 (2), Μπουτκεβίτσιους 14 (3).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Περάσοβιτς): Ρίμπας 22 (3), Βαν Ρόσομ 10 (2), Σάτο 9 (2), Λίτσουκ, Λούτσιτς 12, Ντούμπλιεβιτς 18 (1), Βίβες 2, Μαρτίνες, Λόντσαρ 4, Αγκουιλάρ 5 (1), Χαραγκόντι 5 (1).

Άλωσε το Μόναχο δια χειρός Γκούντελοκ

luka-zoric-fenerbahce-ulker-eb14

Η Φενέρμπαχτσε, μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, έβγαλε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας στο Μονάχο και επικράτησε σκετικά εύκολα της Μπάγερν με 93-86. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πραγματοποίησε σημαντικό βήμα πρόκρισης σε αντίθεση με το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, το οποίο βρίσκεται πλέον σε μειονεκτική θέση.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρίσκονται στιη διεκδίκηση του παιχνιδιού μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 22-19, ωστόσο η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους Τούρκους. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν τέρμα το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ 50-44.

Ανάλογο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τη Φενέρμπαχτσε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού και να στέλνει τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα. Η Μπάγερν Μονάχου προσπάθησε να αντιδράσει προς το τέλος του παιχνιδιού, ωστόσο δεν κατάφερεν γίνει ποτέ ουσιαστική απειλητική.

Τρομερός για ακόμα μία φορά ο Άντριου Γκούντελοκ, ο οποίος σταμάτησε στους 34 πόντους με 10 τρίποντα, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 44-50, 60-69, 86-93
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πέσιτς) Σάφαρτζικ 15, Μίτσιτς 16, Στάιγκερ 3, Μπενζίνγκ 6, Τζέντοβιτς 16, Στίματς 10, Μαρίν, Σαβάνοβιτς 3, Ιντμπίχι 2, Μπράιαντ 15
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 34, Χίκμαν 6, Μπιέλιτσα 12, Μπογκντάνοβιτς 18, Τσετίν, Σαβάς 7, Ζόριτς 5, Βέσελι 11, Πρέλτζιτς

“Βόμβα” στη Βιτόρια

boban-marjanovic-crvena-zvezda-telekom-eb14

Ο Ερυθρός Αστέρας φαίνεται πως έχει πάρει τον άερα της Λαμποράλ Κούτσα, καθώς για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά περνάει  από τη Βιτόρια, επικρατώντας των Βάσκων με 86-66. Το συγκρότημα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν άφησε και πολλά περιθώρια αντίδρασης στην ισπανική ομάδα που είχε ρόλο κομπάρσου στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και κάνοντας πάρτι κάτω από την ρακέτα (48 ριμπάουντ έναντι 26 της Λαμποράλ) δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Λούκα Μίτροβιτς με 17 πόντους, ενώ ο Σενγκέλια (20π.) πάλευε απελπιστικά μόνος του για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 34-41, 50-66, 66-86
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Κρέσπι): Άιβερσον 4, Κοζέρ 2, Σενγκέλια 20, Πέρκινς 3, Χάμιλτον 7, Τίγι 9, Βούγιασιτς 2, Σαν Εμετέριο 7, Ερτέλ 6, Μπέρτανς 6.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 14, Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 17, Λάζιτς 7, Μπλάζιτς 9, Κάλινιτς 6, Μαριάνοβιτς 12, Γιόβιτς 4, Ζίρμπες 15.

Ένα τετράλεπτο ήταν αρκετό

armani

Ένα τετράλεπτο απόλυτης συγκέντρωσης για την Αρμάνι Μιλάνο (2-4) ήταν αρκετό ώστε να φτάσει στη νίκη επί της Τουρόβ (90-71). Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι επί τρία δεκάλεπτα έβλεπε τους Πολωνούς (1-5) να τους κοντράρουν και να διεκδικούν στα ίσια το παιχνίδι.

Ωστόσο στην τέταρτη περίοδο οι Ιταλοί μπήκαν φουριόζοι και με αιχμές του δόρατος στην επίθεση τους Τζεντίλε και Μπρουκς μετέτρεψαν με σερί 11-0 το 61-61 σε 72-61 στο 34′ και καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 40-38, 58-57, 90-71
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράγκλαντ 20 (5), Μπρουκς 10 (2), Τζεντίλε 19 (2), Τζίλι, Τσερέλα, Μέλι 9 (1), Μίτσαμ, Κλέιζα 1, Τζέιμς, Χάκετ 4, Σάμιουελς 15, Μος 12 (2).
ΤΟΥΡΟΒ (Ραΐκοβιτς): Κόλινς 10, Κούλιγκ 12, Κάρολακ, Γιαραμάζ 14 (1), Γκοσποντάρεκ, Ντίλεβιτς, Μολντοβεάνου 8 (1), Νίκολιτς, Τέιλορ 15, Ράιτ 12, Ζιγκεράνοβιτς.

“Μίλησε” η φανέλα

sofo-maccabi-haifa

Μπορεί η Μακάμπι Τελ Αβίβ να προερχόταν από συνεχόμενες γκέλες σε Ευρώπη και Ισραήλ, ωστόσο έβγαλε χαρακτήρα στην Ανδαλουσία, επικρατώντας της Ουνικάχα Μάλαγα με 70-66.

Η ομάδα του Γκάι Γκούντες είχε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και δεν το έχασε ποτέ, χάρη σε έναν εξαιρετικό Ντέβιν Σμιθ, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους, οδηγώντας τους Ισραηλινούς εκ του ασφαλούς στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:13-21,29-35,50-54,66-70.
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Μάρκοβιτς, Βασιλειάδης 9, Τούλσον 16, Τόμας 16, Σουάρεζ 5, Γκρέιντζερ, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 6, Γκριν 5, Γκολούμποβιτς.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκούντες): Πάργκο 8, Χάινς 7, Σμιθ 24, Ραντλ 12, Λίναρτ, Τάιους 8, Οχαγιόν 3, Λάντεσμπεργκ, Σχορτσανίτης 8, Μάριτς.