Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – Ρέθυμνο 79-70

Παναθηναϊκός – Ρέθυμνο 79-70

batista pao rethimno

batista-pao-rethimno

Another day at the office…
Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για 12 λεπτά απέναντι στο Ρέθυμνο αλλά εν συνεχεία πήρε μπρος και χωρίς να χρειαστεί να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης πήρε το ροζ  φύλλο με 79-70.

Οι “πράσινοι” διατηρούσαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και έφθασαν στην επικράτηση πιο εύκολα από όσο καταδεικνύει το τελικό αποτέλεσμα. Στα συν, η θετική παρουσία του Λουκά Μαυροκεφαλίδη (6π.-3ρ.)ο οποίος σιγά σιγά βρίσκει τα πατήματα του. Κορυφαίος για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης (21π. με 4/9 τρ.-3ρ.-5ασ.) με τον Εστεμπάν Μπατίστα (13π.-12ρ.) να ακολουθεί σε απόδοση.

Από πλευράς φιλοξενουμένων, εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Μουχάμεντ Φαγιέ (21π.-13ρ.)με τον Βίνσεντ Κάουνσιλ (17π.-5ασ.) να αποτελεί άξιο συμπαραστάτη του.

Αμφίρροπα τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης με το σκορ να είναι ισόπαλο (9-9) ενώ λίγο αργότερα το Ρέθυμνο εκμεταλλευόμενο την αστοχία του Παναθηναϊκού έκανε το 9-12 (στο 7’) και κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος της εναρκτήριας περιόδου το προβάδισμα (14-16).

Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε μέχρι το 12:30 όταν το σκορ από 19-21 έγινε 33-21 μέσα σε τέσσερα λεπτά χάρη σε ένα μεγάλο σερί 14-0 που έτρεξαν οι “πράσινοι“, με κύριους εκφραστές τους Διαμαντίδη και Μαυροκεφαλίδη. Οι Κρητικοί δεν άφησαν τη διαφορά να αυξηθεί περαιτέρω αλλά, αντιθέτως, επέστρεψαν στο ματς μειώνοντας στους 5 πόντους (35-30 στο 19:30) την απόσταση τους από το “τριφύλλι” το οποίο εν τέλει ολοκλήρωσε το ημίχρονο με το υπέρ του, 37-30, χάρη σε καλάθι του Ράιτ 8 δεύτερα πριν τη λήξη της περιόδου.

Οι “πράσινοι” διατηρούσαν σε διψήφια επίπεδα την απόσταση από τους αντιπάλους, φθάνοντας μέχρι το +15 (48-33) ενώ ύστερα από 30 λεπτά αγώνα, ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 61-49 υπέρ των γηπεδούχων.  Στο ίδιο μοτίβο και η τελευταία περίοδος. Ο Παναθηναϊκός δεν χρειάστηκε να “ιδρώσει” για να διατηρήσει την “ψαλίδα” ασφαλείας παρά την προσπάθεια των Ρεθυμνιωτών.

Διαιτητές: Σώμος – Βάρδαλος – Νικολούδης
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 37-30, 61-49, 79-70
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 9 (1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 10 (1), Φώτσης 2, Παππάς 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 21 (4), Γκιστ 7, Μπατίστα 13, Μπλουμς 3 (1), Ράιτ 2.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 9 (1), Σχίζας, Κουμπούρας, Κάουνσιλ 17 (1), Άλεν 9 (1), Καλαμπόκης, Φαγιέ 21 (4), Σίννης 2, Χείλαρης, Κράβιτς 6, Αλίχοντζιτς 6, Δουλγεράκης.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…