Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Βαλένθια 77-76

Ολυμπιακός – Βαλένθια 77-76

spanoulis valencia

spanoulis - valencia

Σε μια αναμέτρηση για “γερά” νεύρα, ο Ολυμπιακός παρά την άσχημη βραδιά που βρέθηκε πίσω από τη γραμμή του τριπόντου πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στην Βαλένθια με 77-76, διατηρώντας το αήττητο στην Ευρωλίγκα.

Οι “ερυθρόλευκοι” παρά το χαμηλό 26% από τα 6.75μ. είχαν… Βασίλη Σπανούλη ο οποίος ήταν εκπληκτικός σκοράροντας 15 πόντους και μοιράζοντας 7 ασίστ ενώ έβαλε και καθοριστικό τρίποντο 33 δεύτερα πριν το τέλος που ουσιαστικά έκρινε το ματς. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπράιαντ Ντάνστον με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Εκ της Βαλένθια, ξεχώρισαν οι Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (18π.) και Πάου Ρίμπας (16π.-5ρ.-6ασ.).

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έσπασε το ρόδι στο ματς με δύο βολές του Ντάνστον όμως εν συνεχεία με ένα γρήγορο 5-0, η Βαλένθια πέρασε μπροστά (2-5 στο 1:30) διατηρώντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Οι “ερυθρόλευκοι” σταδιακά ισορρόπησαν και με τον Ντάνστον μπροστάρη ισοφάρισαν (10-10 στο 3:30) αρχικά και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με 14-12 (στο 6:30) με ένα φοβερό “σλάλομ” του Σπανούλη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο αρχηγός του Ολυμπιακού πήρε το “όπλο” του και σκοράροντας συνεχόμενους πόντους, συμπεριλαμβανομένου ενός buzzer beater στην εκπνοή έβαλε την ομάδα του μπροστά με 5 πόντους (26-21).

Οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και αύξησαν η ψαλίδα σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά στο 12’ (31-21) και τη διατήρησαν εκεί μέχρι το 17ο λεπτό, έχοντας τον Ντάνστον σε εξαιρετική κατάσταση. Τότε, οι Ισπανοί επανήλθαν σταδιακά  και επανέφεραν τη διαφορά στο -5 (45-40) πριν πάνε στα αποδυτήρια.

Η εικόνα διαφοροποιήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ (47-49) ύστερα από 5 λεπτά στο δεύτερο μέρος. Πέτγουεϊ και Χάντερ επανέφεραν προσωρινά τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (53-49 στο 26’). Εν συνεχεία, όμως, οι παίκτες της Βαλένθια υπερίσχυσαν χτίζοντας διαφορά 4 πόντων (54-58 στο 28:30) καθώς και ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν και ο Ρίμπας με τρίποντο buzzer beater διαμόρφωσε το 54-60, ύστερα από τριάντα λεπτά παιχνιδιού.

Η διαφορά έφθασε το -10 (54-64) για τον Ολυμπιακό  στις αρχές του τελευταίο δεκαλέπτου, όμως οι ερυθρόλευκοι δεν άφησαν τους Ισπανούς να ξεφύγουν. Σταδιακά μείωσαν και με το σκορ στο 65-70 (στο 36’) δύο συνεχόμενα τρίποντα από Αγραβάνη και Λαφαγιέτ έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (71-70 στο 37’). Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς τα τελευταία λεπτά με τον Ντούμπλιεβιτς να κάνει το 73-75, από το τρίποντο. Ο “Kill Bill” απάντησε 33 δεύτερα πριν το τέλος (76-75). Ο ίδιος αστόχησε μια βολή, μιμούμενος τον Ρίμπας που έκανε το ίδιο λίγο νωρίτερα (77-76).

Ο Νέντοβιτς έκανε το ντράιβ στην τελευταία επίθεση με την κατάληξη να είναι τζαμπ μπολ. Ο Χάντερ έστειλε την μπάλα έξω, η Βαλένθια έκανε την επαναφορά ευστοχώντας στο τρίποντο αλλά το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο και το θετικό αποτέλεσμα πήγε στους Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 45-40, 54-60, 77-76
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5, Χάντερ 7, Ντάνστον 14, Σπανούλης 15 (2), Σλούκας 6, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 2, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 9 (3), Ντάρντεν 11 (1).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Περάσοβιτς): Ρίμπας 16 (1), Νέντοβιτς 6, Σάτο 5 (1), Λίστσουκ 5, Λούκιτς 16 (3), Ντούμπλιεβιτς 16 (2), Βίβες 8 (1), Μαρτίνεθ, Λόντσαρ 2, Αγκιλάρ, Χαρανγκόντι 2.

Μπάνκι: «Είναι επάξια στην δεύτερη θέση ο Παναθηναϊκός

Στην ποιότητα του Παναθηναϊκού αναφέρθηκε ο Λούκα Μπάνκι. Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει …