Κεντρική Basket League Αγώνες Κόροιβος – Άρης 73-69

Κόροιβος – Άρης 73-69

koroivos omadiki

koroivos-omadiki

Με αντεπίθεση διαρκείας ο Κόροιβος Αμαλιάδας επιβλήθηκε του Άρη με 73-69. Οι γηπεδούχοι παρ’ ότι βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγούν το σκορ, με δυνατή άμυνα και με ψυχραιμία στις βολές στο τελευταίο λεπτό, πήραν την τρίτη τους νίκη στο Πρωτάθλημα.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Ρόμπερτ με 19 πόντους (και 5 ασίστ) και Βασίλιεβιτς με 15 πόντους. Για τον Άρη, ξεχώρισε για ακόμα ένα παιχνίδι ο Βεζένκοφ με 23 πόντους, αλλά και ο Πάσαλιτς με 19 πόντους.

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας παρατάχθηκε με τους: Μαγκιντ, Γιαννακίδη, Αγγελόπουλο, Ντέιβις και Γκάρετ, ενώ η αρχική πεντάδα του Άρη αποτελούνταν από τους: Νέιμικ, Βεζένκοβ, Τόμας, Ριντ και Πάσαλιτς.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και μόλις στα πρώτα 15 δευτερόλεπτα, προηγήθηκε με 5-0. Ο Κόροιβος προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε γρήγορα στον πόντο, όμως οι φιλοξενούμενοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Ριντ και Τόμας διεύρυναν τη διαφορά στους 7 (4-11, 7:41 για τη ληξη του δεκαλέπτου) αναγκάζοντας τον προπονητή των γηπεδούχων να καλέσει ταιμ άουτ. Το τάιμ άουτ δεν άλλαξε κάτι και ο Άρης συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο, εκτοξεύοντας τη διαφορά μέχρι και τους 16 πόντους (4-20, 4:44 για το δεκάλεπτο).
Οι παίκτες του Κόροιβου έδειξαν να αφυπνίζονται με τις φωνές του προπονητή και με 5 συνεχόμενους πόντους του Ρόμπερτ μείωσε σε 9-20, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 14-25.

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας συνέχισε την αντεπίθεση που ξεκίνησε στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, και με τους Ρούμπιο και Ρόμπερτ μπροστάρηδες, έριξε τη διαφορά στους 7 (24-31, 7:34 για το ημίχρονο), με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Μέχρι και 1 λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, η διαφορά ήταν στους 6 με 10 πόντους, όταν οι Γκάρετ, Ρούμπιο και Ρόμπερτ δημιούργησαν ένα σερί 6-0, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου στο 41-45.

Στο πρώτο ημίχρονο, πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Ρόμπερτ με 15 πόντους και Γκάρετ με 12 πόντους, ενώ για τον Άρη ξεχώρισε ο Πάσαλιτς με 17 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έδειξε από το ξεκίνημα το πολύ καλό πρόσωπο του πρώτου δεκαλέπτου. Με δυνατή άμυνα και επιθετικά ριμπάουντ έτρεξε γρήγορα ένα επιμέρους σερί 9-2 (43-54, 6:30 πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου), γεγονός που οδήγησε τον προπονητή του Κόροιβου, Χάρη Μαρκόπουλο, να καλέσει τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ έφερε αποτέλεσμα, καθώς οι γηπεδούχοι με τον Βασίλιεβιτς να σκοράρει 5 συνεχόμενους πόντους, τον Αγγελόπουλο να εκτελεί απ;o τα 6,75 και τους Γκάρετ και Ρούμπιο να πετυχαίνουν καλάθια, η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή της (55-56), 2 λεπτά πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 55-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος Αμαλιάδας προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με καλάθι του Βασίλιεβιτς (59-58), 7:42 πριν τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια του αγώνα, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ. Ο Ρούμπιο με 3 συνεχόμενους πόντους, έγειρε την πλάστγγα προς την πλευρά των γηπεδούχων διαμορφώνοντας το 66-64, 3:49 πριν τη λήξη της αναμέτρησης, όμως ο Βεζένκοφ με τρίποντο έφτασε τους 21 πόντους και παράλληλα έδωσε το προβάδισμα στο “Θεό του Πολέμου” με 66-67. Στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Κόροιβου ήταν ψύχραιμοι στις βολές (7/8) και με 73-69 πήραν την υπερπολύτιμη νίκη για αυτούς.

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Μάνος – Ανδρικόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 14-25, 41-45, 55-58, 73-69
ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Μάτζετ, Λόουερι 19 (2), Γιαννακίδης 3, Αγγελόπουλος 5 (1), Παπαπέτρου, Ντέιβις 4, Βασίλιεβιτς 15 (2), Κανονίδης 6, Γκάρετ 6, Ρούμπιο 15.
ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 19 (3), Μανωλόπουλος, Ριντ 7 (1), Τόμας 11 (3), Βεζένκοφ 23 (2τρ., 13ρ.), Νέιμικ, Μούρτος, Σίμτσακ 6, Αντεγκμπόγιε 3.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…