Κεντρική Basket League Αγώνες Κηφισιά – Απόλλωνας 63-54

Κηφισιά – Απόλλωνας 63-54

kifisia apollonas

kifisia-apollonas

Με κεκτημένη ταχύτητα!…
Με το πόδι στο γκάζι συνεχίζει η Κηφισιά η οποία δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε ακόμα μια νίκη, επικρατώντας εντός έδρας του Απόλλωνα Πάτρας με 63-54 και πέτυχε ακόμα μια νίκη στη BasketLeagueΣΚΡΑΤΣ.

Πλουραλισμό στο σκοράρισμα παρουσίασαν οι Κηφισιώτες, με τον Μιχάλη Κακιούζη να κάνει double– double με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ακόμα 10 πόντους σημείωσε ο Ντέιβις.

Πολύ κλειστό ροτέισιον για τον Απόλλωνα, που στηρίχτηκε σε έξι παίκτες και ο Ελ Αμίν ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Κηφισιά και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε  να ξεφύγει με 13-2, δείχνοντας από την αρχή την πρόθεσή της να γίνει αφεντικό του ματς και να πάρει διαφορά ασφαλείας. Οι Πατρινοί, όμως, απάντησαν και με τον Ελ Αμίν να πετυχαίνει πέντε πόντους, έκανε επιμέρους σκορ 11-4 και μείωσε στους 4 (17-13). Με εκατέρωθεν πόντους από Ντέιβις και Αργυρόπουλο, η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε την Κηφισιά μπροστά στο σκορ με 22-17.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το δεύτερο δεκάλεπτο η Κηφισιά και με Κακιούζη – Μαυροειδή πρωταγωνιστές, έκανε επιμέρους σκορ 15-3 στα πρώτα πέντε λεπτά και εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (37-20). Ο Ελ Αμίν ήταν η μοναδική αξιόπιστη επιθετική λύση για τον Απόλλωνα και με δικούς του πόντους, οι Πατρινοί κατάφεραν να “ξεκολλήσουν” επιθετικά. Δεν κατάφεραν, όμως, να μειώσουν αισθητά τη διαφορά, καθώς οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 41-27.

Ελ Αμίν και Αργυρόπουλος επέστρεψαν “ζεστοί” στο παρκέ και σημείωσαν συνεχόμενους πόντους για τον Απόλλωνα και με καλάθι του Πεν, οι Πατρινοί κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά από τους δέκα πόντους (48-39). Τσαλδάρης και Κακιούζης έτρεξαν 4-0 σερί για την Κηφισιά και με στη λήξη του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στο +14 (55-41).

Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησε η Κηφισιά στον Απόλλωνα στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να μένουν χαμηλά στο σκορ. Οι Πατρινοί προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 63-54.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Ψαριανός, Τσώνος.