Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Ολυμπιακός 62-81

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 62-81

spanoulis aek osfp

spanoulis-aek-osfp

“Πύρρειος” νίκη…
Ο Ολυμπιακός, στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον ερυθρόλευκο πάγκο, χωρίς να πιάσει ιδιαίτερη υψηλή απόδοση επιβλήθηκε εύκολα της ΑΕΚ με 81-62, στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής.

Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν μόνο την πρώτη περίοδο εν συνεχεία ανέβασαν σε επίπεδα ασφαλείας τη διαφορά αλλά ακόμα και όταν η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε δυναμικά αντέδρασαν με ψυχραιμία και διατήρησαν την υπεροχή του. Βέβαια το άσχημο νέο είναι ο τραυματισμός του Ματ Λοτζέσκι ο οποίος σε μια ανύποπτη φάση 3 λεπτά πριν την κόρνα της λήξης έφυγε στον αιφνιδιασμό, ο Ίνγκλις για να τον ανακόψει του έκανε φάουλ (χρεώθηκε με αντιαθλητικό) και ο φόργουορντ του Ολυμπιακού έπεσε άτσαλα στο παρκέ με αποτέλεσμα να αποχωρήσει υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια μέσα σε αφόρητους πόνους.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Βασίλης Σπανούλης που έβαλε 22 πόντους (3/4 διπ.-2/5 τρ.-10/11 βολές) και μοίρασε 5 ασίστ.

Από πλευράς γηπεδούχων, διακριθείς ξανά ήταν ο Ντούσαν Σάκοτα που σκόραρε 15 πόντους.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυναμικά στο ματς με ένα αρχικό 5-0 (στο 2’) το οποίο έγινε 9-3 ύστερα από λίγο. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και το παιχνίδι έγινε άκρως ανταγωνιστικό με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και την Ένωση να το διατηρεί στο τέλος του δεκαλέπτου (15-14).

Τα πράγματα μεταβλήθηκαν στη δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές ο Σπανούλης πήρε το “όπλο” του (14π.) και η διαφορά ανέβηκε σταδιακά στο +12 (19-31 στο 16’) με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 30-44, υπέρ των ερυθρολεύκων.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκαν περισσότερο αποφασισμένοι μετά την ανάπαυλα να ξαναμπούν στο παιχνίδι και να διεκδικήσουν τη νίκη. Τα πράγματα αρχικά δεν πήγαιναν όπως τα ήθελαν αλλά από το 24ο λεπτό, με το σκορ στο 39-53, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-2, με μπροστάρη τον Ράιτ και σε ένα τρίλεπτο μείωσαν στους 5 πόντους (50-55). Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση καθώς απάντησε με ανάλογο τρόπο και με ένα 10-2, έχοντας κύριο εκφραστή τον Χάντερ μέχρι το τέλος τους δεκαλέπτου, επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (52-65).

Η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε στην τελευταία περίοδο με την ψαλίδα να παραμένει σταθερά πάνω από τους 10 πόντους φθάνοντας στην ανώτερη τιμή της με το τελικό 81-62.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Παναγιώτου – Παφίλης
Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-44, 52-65, 62-81.
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 4, Κάιλς, Σάκοτα 15 (1), Κασελάκης 10 (1), Πολυτάρχου, Ράιτ 6, Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 3, Τσιάκος 3, Σαρικόπουλος 7, Μιλόσεβιτς 5 (1), Ίνγκλις 9 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 5, Σπανούλης 22 (2), Σλούκας 9, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 9 (1), Χριστοδούλου, Αγραβάνης 7 (2), Μάντζαρης 8 (1), Καββαδάς, Κατσίβελης.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…