Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Κόροιβος 102-93

Τρίκαλα – Κόροιβος 102-93

deligiannis trikala

deligiannis-trikala

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις, τα Τρίκαλα έκαμψαν την αντίσταση του μαχητικού Κοροίβου, επικρατώντας με 102-93 και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κάντζι με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ρόμπερτ Λόουερι με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρηση, έχει καταστεί ξεκάθαρο ότι ο νικητής δεν θα προκύψει εύκολα. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ, αποκτώντας κάποια διαφορά ασφαλείας και οι εναλλαγές στο προβάδισμα… έδιναν και έπαιρναν. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 31-31 να τα λέει όλα, αναφορικά με το βαθμό ανταγωνιστικότητας της αναμέτρησης.

Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε και το δεύτερο μέρος, με τον Κάντζι να πρωταγωνιστεί από την πλευρά των γηπεδούχων, ενώ ο Κόροιβος έβρισκε τους δικούς του πρωταγωνιστές στα πρόσωπα των Ρόμπερτ και Γιαννακίδη.

Και στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς ήταν πολύ κλειστό. Η μάχη ήταν “στήθος με στήθος” με τους γηπεδούχους να έχουν μια μικρή διαφορά 4 πόντων (56-52) ύστερα από 30 λεπτά παιχνιδιού. Ο Κόροιβος δεν άφησε τους αντιπάλους του να ξεφύγουν διατηρήθηκε κοντά στο σκορ και ο φωτεινός πίνακας έδειξε 67-67 στην κόρνα της λήξης. Μοιραία, οι δύο ομάδες αναγκάστηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση. Ακόμα κι εκεί, όμως, η κατάσταση δεν άλλαξε, γεγονός που αποδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο πόσο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι. Το σκορ ήταν 83-83 μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού.

Τελικά, καθοριστικό σημείο ήταν η δεύτερη παράταση, στην οποία τα Τρίκαλα κατάφεραν να επικρατήσουν. Ένα τρίποντο του Ίνγκραμ 1’23’’ πριν τη λήξη ήταν καθοριστικό, καθώς διαμόρφωσε το σκορ σε 93-88 και ο Κόροιβος δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να ισορροπήσει το ματς μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 31-31, 56-52, 67-67, παρ: 83-83, 102-93.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 17 (2), Τρέισι 3 (8 ριμπ.), Μπόουι 12 (8 ασίστ), Τσούπκοβιτς 15 (2 τρ., 9 ριμπ.), Πάνος 6 (6 ριμπ.), Σπανός, Δεληγιάννης 7 (6 ριμπ.), Ματαλόν 13 (5 ασίστ), Βαρυτιμιάδης, Κάντζι 26 (2 τρ., 13 ριμπ.), Χουχούμης 3.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Μάγκετ 6 (1 τριπ., 5 ριμπ., 8 ασιστ), Ρόμπερτ 23 (2 τρ., 7 ριμπ.), Γιαννακίδης 17 (5), Αγγελόπουλος 14 (2 τρ., 5 ριμπ.), Παπαπέτρου, Ντέιβις 11 (3), Βασίλιεβιτς 5 (1), Κανονίδης 4 (1), Γκάρετ 11 (4 ριμπ.), Ντμιτρίεφ 2, Γαλιώτος.

ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 85-70

Νίκη για ΠΑΟΚ με “όργια” του Κέβιν Πέτερ Τζούνιορ Ακόμη ένα βήμα για την είσοδ…