Κεντρική Basket League Αγώνες ΚΑΟΔ – Τρίκαλα 62-57

ΚΑΟΔ – Τρίκαλα 62-57

kaod trikala

kaod-trikala

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα του ΚΑΟΔ, καθώς σε έναν αγώνα που στηρίχτηκε αρκετά στο σκληρό παιχνίδι και χαρακτηρίστηκε από αστοχία εκατέρωθεν, ο ΚΑΟΔ κέρδισε την ομάδα των Τρικάλων με 62 -57.

Η δραμινή ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο τον αγώνα, όμως σε κανένα σημείο του αγώνα δεν ξέφυγε η διαφορά πάνω από τους 8 πόντους.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζόνσον ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους και 3 ασίστ, ενώ σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού έπαιξαν και οι Χρυσικόπουλος και Λο οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 πόντους

Η ομάδα του ΚΑΟΔ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι με ένα σερί 5-0 με το σκορ να διαμορφώνεται 7-2, αλλά οι Τρικαλινοί κατάφεραν ισορροπήσουν το παιχνίδι με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 15-11.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο όπου τα Τρίκαλα προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το άγχος των γηπεδούχων εντούτοις δεν κατάφερε να προσπεράσει την ομάδα του ΚΑΟΔ στο σκορ κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 29-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα εκμεταλλεύτηκαν την απειρία των παικτών του ΚΑΟΔ κατάφεραν να μετατρέψουν το 38-29 σε 42-39 στο τέλος του δεκαλέπτου και 42-41 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο μίλησε η έδρα και ο ΚΑΟΔ έκανε ένα σερί 7-0 και ξέφυγε με 49-41 στο 33, ενώ ο Χρυσικόπουλος ήταν αυτός που έδωσε στην ομάδα του διαφορά 12 πόντων 56-44 στο 36 και 58-46 στο 37.

Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 60-51 στο 39’, αλλά ο Λο έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχαν για νίκη κάνοντας το 62-51, ενώ στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν σε 62-57.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μάνος, Τσούνας
Τα δεκάλεπτα: 15-11, 29-23, 42-39, 62-57.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 3, Βασόγεβιτς 4, Τζόνσον 12 (2), Γεωργάκης 3 , Άτκινς 4, Όντομ 7, Σπυριδωνίδης, Μισέλ 4, Ζάρας 5 (1), Λο 10 (1), Χρυσικόπουλος 10 ( 2)
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 13, Τρέισι 6, Μπόουι 4, Τσούπκοβιτς 9 (2), Πάνος 2, Σπανός, Δεληγιάννης 7, Ματαλών 4, Βαρυτιμιάδης, Κάντζι 7 , Χουχούμης 5 (1).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…