Κεντρική Basket League Αγώνες Ελευσίνα – Κηφισιά 68-79

Ελευσίνα – Κηφισιά 68-79

elefsina kifisia

elefsina-kifisia

Η Κηφισιά δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο αλλά στη συνέχεια φρόντισε να ξεκαθαρίσει ποιος είναι το αφεντικό φεύγοντας με το διπλό από την Ελευσίνα με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 79-68, υπέρ της, στο τέλος του 40λέπτου.

Το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου αγωνίστηκε με μεγάλη σοβαρότητα και πραγματοποιώντας φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Ακόμα ένα εξαιρετικό παιχνίδι για τον Δημήτρη Μαυροείδη που έκανε doubledouble με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μιχάλη Κακιούζη (16π.-6ρ.) που επίσης έχει ξεκινήσει δυνατά τη σεζόν.

Εκ των γηπεδούχων, ξεχώρισαν οι Φρανκ Ρόμπινσον (18π.-6ρ.-4ασ.) και Νίκολα Μάρκοβιτς (13π.-3ρ.-2ασ.).

Καταιγιστική  Κηφισιά στην εναρκτήρια περίοδο. Μετά το ανταγωνιστικό πρώτο πεντάλεπτο (8-8 στο 5’) οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση, έβρισκαν με κάθε τρόπο το δρόμο προς το καλάθι και με επιμέρους 19-9 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +10 (17-27).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο. Βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους, είχαν σωστότερες επιλογές και μεγαλύτερη ευστοχία στην επίθεση και ως αποτέλεσμα έφεραν το ματς στα ίσα (31-31 στο 15’), αρχικά, και εν συνεχεία πήραν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ με 35-33 στο 17’. Οι Κηφισιώτες δεν έκατσαν με “σταυρωμένα” τα χέρια και έχοντας ως κύριο εκφραστή τον Τσαλδάρη ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος όντες σε θέση οδηγού (38-42).

Η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Κηφισιάς στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ασταμάτητοι σουτάροντας με εξαιρετικά ποσοστά και εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τις βολές, ανέβασαν σταδιακά τη διαφορά και ξέφυγαν με 20 πόντους (43-63) 1:35 πριν το τέλος της περιόδου η οποία εν τέλει έκλεισε με τους γηπεδούχους στο -18 (47-65).

Την ελαφρά χαλάρωση των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου εκμεταλλεύτηκε η Ελευσίνα, στις αρχές της τελευταίας περιόδου, καταφέρνοντας να ρίξει τη τη διαφορά στο -10 (59-69) 6 λεπτά πριν την κόρνα της λήξης αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο. Οι Κηφισιώτες απάντησαν με δικό τους σερί, 8-0, επανέφεραν τη ψαλίδα με την Ελευσίνα στο +18 (59-77 στο 38′) και προσέδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Μάνος – Τσούνας (Παλάτος).
Τα δεκάλεπτα: 17-27, 38-42, 47-65, 79-68.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κοξ 2, Ρόμπινσον 18 (1), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 3 (1), Μάρεϊ 8, Αθανασούλας 6 (1), Μάρκοβιτς 13 (2), Δορκοφίκης 8 (2), Ιωάννου 7, Τζόνσον 3, Καλλές, Αβραμίδης.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Ρεμεκούν 2, Καυκής 4, Γιούιν 1, Λιακόπουλος 11 (1), Πόποβιτς, Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 20, Ψαθάς 4, Κακιούζης 16 (2), Τσαλδάρης 10 (3), Ντούβνιακ 8 (1), Ντέιβις 3 (1).

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…