Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Απόλλωνας Π. 69-64

Άρης – Απόλλωνας Π. 69-64

simtsak aris apollonas

simtsak-aris-apollonas

Ο Άρης άφησε πίσω του το επεισοδιακό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και επιβλήθηκε του, μαχητικού, Απόλλωνα Πάτρας με 69-64. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά από τους Πατρινούς, οι οποίοι έβρισκαν πάντα τη λύση στα προβλήματα που του έβαζαν οι αρειανοί, αλλά με την τριπλέτα των Αλέξανδρου Βεζένκοφ (13π.-7ρ.-2ασ.), Στεφέν Αντεγκμπόγιε (12π.-4ρ.-3ασ.) και Μοχάμεντ Πάσαλιτς (10π.-3ρ.) να ηγείται πανηγύρισαν τη νίκη.

Οι Tόρλιν Φιτζπάτρικ (21π.-10ρ.) και Μάριος Μπατής (15π.-2ρ.-3ασ.) αποτέλεσαν τους ακρογωνιαίους λίθους για την ομάδα του Νίκου Βετούλα.

Ο Άρης μπήκε εξ αρχής σε θέση οδηγού επιβάλλοντας τα θέλω του απέναντι στον Απόλλωνα που ακολουθούσε, από κοντά μεν, στο σκορ χωρίς να μπορέσει να πάρει την πρωτοκαθεδρία. Οι γηπεδούχοι έχτισαν μικρές διαφορές στην αρχή (8-4 στο 5’, 13-8 στο 6’) και παρά την ισοφάριση των Πατρινών (13-13 στο 7’) κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο όντες μπροστά με 3 πόντους (20-17).

Κλειστή η αναμέτρηση και στη δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενουμένους να φθάνουν σε απόσταση αναπνοής από τον Άρη (29-28 στο 15’) και εν συνεχεία να παίρνουν για πρώτη φορά το προβάδισμα (29-30 στο 16’). Τότε οι αρειανοί αφυπνίστηκαν. Με επιμέρους σκορ 10-2 έως την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 7 πόντους (39-32).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ξεκαθαρίσουν ποιος είναι το φαβορί, μετά την ανάπαυλα. Με το σκορ στο 41-39 στο 25’, και μπροστάρηδες τους Βεζένκοφ και Αντεγκμπόγιε έτρεξαν σερί 10-0 και πήραν αέρα 12 πόντων (51-39 στο 29’) με το καλάθι του Γκάλογουεϊ λίγο πριν τη εκπνοή να διαμορφώνει το σκορ του δεκαλέπτου (51-41).

Το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα δεν τα παρατούσε ακολουθώντας κατά πόδας τον Άρη και κατάφερε να πλησιάσει στους 4 πόντους (56-52 στο 33′) αλλά μέχρι εκεί. Με ένα σερί 7-0 οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (63-52 στο 36′) και εν συνεχεία αντέδρασαν ψύχραιμα στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Γκόντας – Ταβουλαρέας – Τζαφλέρης.
Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-32, 51-41, 69-64.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (2), Μανωλόπουλος, Γκίκας 3, Ριντ 8, Πουλιανίτης, Χαρίσης 4, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 13 (1), Νέιμικ 4, Μούρτος 4, Σίμτσακ 7, Αντεγκμπόγιε 12 (1).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Αργυρόπουλος 3, Γκάλογουεϊ 8 (1), Πεν 6 (1), Φιτζπάτρικ 21 (2), Αντωνάκης, Μπατής 15 (3), Ελ-Αμίν 4, Πελεκούδας 7, Μολφέτας, Νιφόρας, Τάταρης, Κούτρας.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…