Κεντρική Διεθνή Στις… επάλξεις το Eurocup

Στις… επάλξεις το Eurocup

campbell-strasbourg

Τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα σφύριξαν… έναρξη, ωστόσο το “αλατοπίπερο” στη σεζόν θα δώσουν οι ευρωπαϊκές διοργανώσεις οι οποίες ρίχνουν αυλαία αυτή την εβδομάδα. Το Eurocup θα βρίσκεται στις… επάλξεις το προσεχές διήμερο (14-15/10) αφού διεξάγεται η 1η αγωνιστική.

Βέβαια, η δεύτερη – τη τάξει – διασυλλογική διοργάνωση έχει και ελληνικό ενδιαφέρον με τη συμμετοχή του ΠΑΟΚ ο οποίος θα προσπαθήσει να προκριθεί στην επόμενη φάση. Οι Θεσσαλονικείς θα αρχίσουν το φετινό τους “ταξίδι” από τη Σμύρνη όπου την Τετάρτη (15/10, 20:00) θα αντιμετωπίσουν την Πίναρ Καρσίγιακα στην πρεμιέρα του έκτου ομίλου.

Για τον ίδιο όμιλο η Βέντσπιλς θα υποδεχτεί τη Μπουντούτσνοστ (15/10, 19:00) ενώ η Ζιελόνα Γκόρα θα φιλοξενήσει τη Λοκομοτίβ Κούμπαν (15/10, 20:00). Πάντως, τέσσερις ομάδες ρίχνονται στη “μάχη” αύριο (14/10) καθώς το “μενού” περιλαμβάνει δύο αγώνες για τον δεύτερο όμιλο.

Στην Γερμανία, η Άρτλαντ θα τεθεί αντιμέτωπη με την Βιλερμπάν (20:30) την ώρα που δύο αργότερα (22:30) η Γκραν Κανάρια θα υποδεχτεί την Καντού. Παράλληλα, ο πέμπτος όμιλος προϊδεάζει για ελληνικό “εμφύλιο” από τη στιγμή που συμμετέχουν η Άσεσοφτ Πλοϊέστι του Μιχάλη Πελεκάνου και η Παρτιζάν του Ιωάννη Κουζέλογλου.

Οι Ρουμάνοι θα δοκιμαστούν εκτός έδρας με αντίπαλο την Κράσνι Βόλγκογκραντ (15/10, 18:30) με τους Σέρβους να ταξιδεύουν για τη Λιθουανία όπου τους περιμένει η Λιέτουβος Ρίτας (15/10, 19:30). Αναμφίβολα, αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιέχονται στο πρόγραμμα της πρεμιέρας του Eurocup και αναμένονται συναρπαστικές “μονομαχίες”.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρεμιέρας:

Α’ Όμιλος:
Βόννη – Στρασμπούρ (15/10, 20:30)
Ρέτζιο Εμίλια – Μπάμπεργκ (15/10, 21:30)
Σαραγόσα – Παρί Λεβαλουά (15/10, 21:30).

Β’ Όμιλος:
Άρτλαντ – Βιλερμπάν (14/10, 20:30)
Γκραν Κανάρια – Καντού (14/10, 22:30)
Ντιζόν – Οστάνδη (15/10, 21:30)

Γ’ Όμιλος:
Όλντενμπουργκ – Σεβίλλη (15/10, 21:00)
Νανσί – Νίμπουρκ (15/10, 21:30)
Σαρλερουά – Βίρτους Ρόμα (15/10, 21:30)

Δ’ Όμιλος:
Χίμκι – Ρίγα (15/10, 18:30)
Μπεσίκτας – Ολίμπια Λιουμπλιάνας (15/10, 19:30)
Σζολνόκι – Ζενίτ (15/10, 20:00)

Ε’ Όμιλος:
Κράσνι Βόλγκογκραντ – Άσεσοφτ Πλοϊέστι (15/10, 18:30)
Μπάνβιτ – Χάποελ Ιερουσαλήμ (15/10, 19:00)
Λιέτουβος Ρίτας – Παρτιζάν (15/10, 19:30)

ΣΤ’ Όμιλος:
Βέντσπιλς – Μπουντούτσνοστ (15/10, 19:00)
Πίναρ Καρσίγιακα – ΠΑΟΚ (15/10, 20:00)
Ζιελόνα Γκόρα – Λοκομοτίβ Κούμπαν (15/10, 20:00).

Load More Related Articles
  • Ανακοινώθηκε ο Σλόκαρ

    Ενίσχυση στην φροντ λάιν για την Εστουντιάντες η οποία ανακοίνωσε με κάθε επισημότητα την …
  • Το ξανάκανε (vid)

    Η Παρτιζάν ηττήθηκε εκτός έδρας από την Χάποελ Ιερουσαλήμ για την 3η αγωνιστική του Eurocu…
  • Τα αποτελέσματα (Eurocup)

    Στο ντέρμπι των αήττητων του πέμπτου ομίλου η Μπάνβιτ επιβλήθηκε εντός έδρας της Άσεσοφτ Π…
Περισσότερα από Κυριάκος Χατζόγλου
Περισσότερα σε Διεθνή

Δειτε επισης

Ανακοινώθηκε ο Σλόκαρ

Ενίσχυση στην φροντ λάιν για την Εστουντιάντες η οποία ανακοίνωσε με κάθε επισημότητα την …