Ήμουν κι εγώ εκεί…

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΟΥΛΚΕΡ

kogasΗ ιστορία γράφεται με …στιγμές. Θα αφήσω πίσω όλο το πρώτο ημίχρονο (αν κι εκεί γράφτηκε η ιστορία του αγώνα ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τη Φενέρμπαχτσε) και θα ξεκινήσω από δύο στιγμιότυπα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ελεύθερο (εντελώς) τρίποντο από τον Πρέλντζιτς στο σίδερο. Στην επίθεση ο Μπατίστα μπλέκεται, χάνει την μπάλα, φεύγουν στον αιφνιδιασμό οι φιλοξενούμενοι κι ο Μπιέλιτσα χάνει λέι απ, με τον Φώτση απλά να τον παρακολουθεί. Στον αντίποδα, Σλότερ και Διαμαντίδης μετρούν 2/2 τρίποντα.

Είναι η στιγμή της αποδοχής της ήττας. Είναι η στιγμή της παράδοσης. Δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά, αφού ο Παναθηναϊκός έπιασε εξωπραγματική απόδοση. Με μόλις δύο λάθη και 16 ασίστ στο πρώτο μισό, με 7/8 βολές, 11/19 δίποντα, 10/12 τρίποντα, οι “πράσινοι” έκαναν το τέλειο ημίχρονο (εξ ου και το 59-36 κι “αντίο ζωή“) για την παρέα του Ομπράντοβιτς.