Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρίγα – Στρασμπούρ 53-82

Ρίγα – Στρασμπούρ 53-82

campbell strasbourg

campbell-strasbourg

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, η Στρασμπούρ συνέτριψε τη Ρίγα με 82-53 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του προκριματικού γύρου της Ευρωλίγκα, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Βιλερμπάν – Οστάνδη.

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, πήρε τα ηνία της αναμέτρησης από την αρχή και όταν έσφιξε την άμυνα της έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, καθαρίζοντας από τις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου την υπόθεση νίκη.

Από την πλευρά τους, οι Λετονοί – με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο – δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί και έχοντας μεγάλα προβλήματα στην επίθεση παραδόθηκαν άνευ όρων στην γαλλική ομάδα.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η Στρασμπούρ με επιμέρους σκορ 23-10, μετέτρεψε το 42-32 του ημιχρόνου σε 65-42, με το τέταρτο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Το τελικό 82-53 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στην αποψινή αναμέτρηση.

Διαιτητές: Ράντοβιτς – Νουράν – Χιμένεθ.
Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-42, 42-65, 82-53.
ΡΙΓΑ (Μαζούρς): Μέγερις 5 (1), Τίμα 2, Γιάκοβικς 6 (1), Φολ 6, Στρέλνιεκς, Α. Μπερζίνς 6 (1), Κούρουκς, Ρόμπινσον 14, Ντιλάρντ 12, Ζάκις 2, Μπερζίνς, Πασέκνικς.
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Τουπάν 3 (1), Ντιότ 15 (1), Λελούπ 6 (2), Λακόμπ 4, Κάμπελ 10 (2), Ντουπόρ, Λαμπανκά, Φρανσουά, Φοφανά 8, Τραορέ 15, Ντόμπινς 6 (1), Ντραγκίσεβιτς 7 (1), Χάουαρντ 8.