Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Αποτελέσματα Ανδρών

Αποτελέσματα Ανδρών

ilisiakos-ermis

Την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε το Ψυχικό, το οποίο επικράτησε εντός έδρας της Λιβαδειάς με 77-62. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή και χάρη σε ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση.

Άνετη νίκη για τον νεανικό Ηλυσιακό, ο οποίος δίχως να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα επιβλήθηκε εντός έδρας του Ερμή Λαγκαδά με 71-58, ενώ ο Φίλιππος Βέροιας υπέταξε στο τέλος τον Αρκαδικό με 60-58.

Μίνι έκπληξη στο Λαύριο, εκεί όπου η τοπική ομάδα επιβλήθηκε της Καβάλας με 68-55 και την άφησε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου.

Τέλος ο νεοφώτιστος στην Α2 Αετός έκαμψε την αντίσταση του Ηρακλή στην παράταση, επικρατώντας εντός έδρας με 82-78.

Τα αποτελέσματα:
Αετός – Ηρακλής 82-78 (70-70 κ.α)
Ηλυσιακός – Ερμής Λαγκαδά 71-58
Ψυχικό – Λιβαδειά 77-62
Φίλιππος Βέροιας – Αρκαδικός 60-58
Λαύριο – Καβάλα 68-55
ΟΦΗ – Εθνικός Πειραιώς 66-78 (χθες)
Δόξα Λευκάδας – Παγκράτι 79-82 (χθες)

Αετός – Ηρακλής 82-78 (70-70κ.α.)
Διαιτητές: Ξάνθος – Τσώνος – Μαντήλας.
Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-34, 55-50, 70-70κ.α., 82-78.
ΑΕΤΟΣ (Παπαμάρκος): Μητσάκης 2, Κουκουνιάς 2, Μπασδέκης, Κόκκαλης 14, Μόρφης 3 (1), Τοπάλης 13 (2), Μιχόπουλος 2, Ροδοστόγλου 27 (2), Πέτρουλας 6 (1), Τζουγκαράκης 13.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κυρούδης): Μιχάλογλου 19 (2), Ονάσογλου 5, Χατζόπουλος 3 (1), Χρυσόπουλος 7 (1), Αράπης 4, Καραγκιολίδης 4, Κοθράς 11 (1), Μήτσιαλος 2, Δέσπος 23.

Ηλυσιακός – Ερμής Λαγκαδά 71-58
Διαιτητές: Διαμαντής – Αναστόπουλος – Κυριακόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 25-18, 47-25, 60-45, 71-58.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Σορώτος): Τσιώκος 12, Λεγκίκας 3, Δρόσος 5, Ζώρζος 2, Τζιβελέκας 6 (1), Καρτέρης 5 (1), Νικολακόπουλος 8 (2), Φακοπουλίδης 14 (3), Βλάχος 8 (2), Κακλαμανάκης 4, Χαραλάμπης, Αναγνωστάκης 4.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Καμαράκης): Καϊκλής, Ελευθεριάδης, Νότης, Ακεψιμαϊδης 8 (1), Βουτσίτσεβιτς 13 (1), Μπένας 21, Παρίτσης, Μαυροκεφαλίδης, Πιλκούδης, Καλογιαννίδης 4, Μανούσος 12, Σιώπης.

Ψυχικό – Λιβαδειά 77-62
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος – Μαγκλογιάννης – Καραβίτης.
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 34-31, 54-48, 77-62.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 17 (3), Αχής 8, Περσίδης, Παπανικολάου 7 (1), Σκάνδαλος, Μάντζαρης 10, Κορωνίδης 11 (3), Πάνου 5 (1), Ναούμης 7, Λάτοβιτς 7 (1), Ματζιώρης 5 (1).
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Οικονόμου): Χοτζαλάρι, Τερματζίδης 3 (1), Σάκοτα, Βεσκούκης 22 (2), Σταύρου 10, Μαράντος 7 (1), Ματζιώρης, Λιόντος, Γιανναλέτσος 11, Δημητριάδης 11 (1).

Φίλιππος Βέροιας – Αρκαδικός 60-58
Διαιτητές: Πανταζής – Σιμητόπουλος – Συμεωνίδης.
Τα δεκάλεπτα: 11-18, 25-34, 49-51, 60-58.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τραϊανός 6, Δεληγιώργης 4, Πλιούκας 5 (1), Γκιουλέκας 17 (3), Κασαμπαλής 11, Αργύρης, Τριχόπουλος 10, Λευκαδίτης 7.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Νοέας, Κωνσταντινού 2, Καρύδας 11 (1), Κοψαύτης 7 (1), Χατζής 3 (1), Μάλλιος 9 (1), Αναστασάκης, Θανόπουλος, Εζόμο 6, Τζόρτζεβιτς 20.

Λαύριο – Καβάλα 68-55
Διαιτητές: Κατραχούρας – Μάλαμας – Μακρής.
Τα δεκάλεπτα: 14-8, 32-26, 50-43, 68-55.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μπρόζος 4, Δανάς 12 (2), Τσίρος 3 (1), Μουρίκης 2, Σακελλαρίου 14 (2), Γιαννακόπουλος 11 (1), Περάκης 10 (1), Ψωμαδέρης 9 (1), Μπένος 3.
ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέφσκι 4, Τότσιος 5, Καλαμπάκας 10 (1), Κατσαρές 6, Καράμπουλας 14, Γκέλιος 2, Χαρισμίδης 4, Βελισσαρίου 7 (1), Καλαϊτζίδης 3 (1).

Τα ζευγάρια της επόμενης φάσης:
Λαύριο – Κόροιβος
ΑΕΚ – Κολοσσός Ρόδου
Ρέθυμνο – Πανελευσινιακός
Αετός – Τρίκαλα
Παγκράτι – Απόλλων Πατρών
Ηλυσιακός – Αρης
Φίλιππος Βέροιας – Εθνικός Πειραιώς
*Το Ψυχικό προκρίνεται άνευ αγώνος

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Αρμάος
Περισσότερα σε Κύπελλο

Δειτε επισης

Μετά το Πάσχα το Κύπελλο Ελλάδας

Μετά το Πάσχα θα διεξαχθούν οι εναπομείναντες αγώνες του Κυπέλλου. Αρχικά ο προημιτελικός …