Η πρώτη φάση

euroleague-draw-2014-15

Μετά την κλήρωση της πρώτης φάσης των ομίλων, η Ευρωλίγκα γνωστοποίησε και το πρόγραμμα της regular season. Ο Παναθηναϊκός θα φιλοξενήσει την Τούροφ στο ΟΑΚΑ την πρώτη αγωνιστική ενώ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Βαλένθια στην Ισπανία.

Οι “πράσινοι” κληρώθηκαν στον τρίτο όμιλο, που κάλλιστα μπορεί να χαρακτηριστεί του… θανάτου και αναμένεται να βρουν απέναντι τους ξανά τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Ο Παναθηναϊκός θα παίξει με τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ την τρίτη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ και την όγδοη αγωνιστική στην Τουρκία.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός κληρώθηκε στον τέταρτο όμιλο και ξεκινάει τις υποχρεώσεις του με την Βαλένθια στην Ισπανία ενώ την τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τη Γαλατάσαραϊ στην Τουρκία. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός θα φιλοξενήσει τη Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρώτης φάσης της Ευρωλίγκα:

Α’ Όμιλος:

1η αγωνιστική (16-17/10) – 6η αγωνιστική (20-21/11):

Αναντολού Εφές – Νικητής Προκριματικών
Ρεάλ Μαδρίτης – Ζαλγκίρις Κάουνας
Νίζνι – Σάσσαρι

2η αγωνιστική (23-24/10) – 7η αγωνιστική (27-28/11):

Νικητής Προκριματικών – Ρεάλ Μαδρίτης
Ζαλγκίρις Κάουνας – Νίζνι
Σάσσαρι – Αναντολού Εφές

3η αγωνιστική (30-31/10) – 8η αγωνιστική (4-5/12):

Ρεάλ Μαδρίτης – Νίζνι
Νικητής Προκριματικών – Σάσσαρι
Αναντολού Εφές – Ζαλγκίρις Κάουνας

4η αγωνιστική (6-7/11) – 9η αγωνιστική (11-12/12):

Νίζνι – Αναντολού Εφές
Ζαλγκίρις Κάουνας – Νικητής Προκριματικών
Ρεάλ Μαδρίτης – Σάσσαρι

5η αγωνιστική (13-14/11) – 10η αγωνιστική (18-19/12):

Νικητής Προκριματικών – Νίζνι Νόβγκοροντ
Σάσσαρι – Ζαλγκίρις Κάουνας
Αναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης

Β’ Όμιλος:

1η αγωνιστική (16-17/10) – 6η αγωνιστική (20-21/11):

Άλμπα Βερολίνου – ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Λιμόζ
Τσεντεβίτα – Μάλαγα

2η αγωνιστική (23-24/10) – 7η αγωνιστική (27-28/11):

Μάλαγα – Άλμπα Βερολίνου
Λιμόζ – Τσεντεβίτα
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μακάμπι Τελ Αβίβ

3η αγωνιστική (30-31/10) – 8η αγωνιστική (4-5/12):

Τσεντεβίτα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Μάλαγα – Λιμόζ
Άλμπα Βερολίνου – Μακάμπι Τελ Αβίβ

4η αγωνιστική (6-7/11) – 9η αγωνιστική (11-12/12):

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Τσεντεβίτα
Άλμπα Βερολίνου – Λιμόζ
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μάλαγα

5η αγωνιστική (13-14/11) – 10η αγωνιστική (18-19/12):

Τσεντεβίτα – Άλμπα Βερολίνου
Λιμόζ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Μάλαγα – Μακάμπι Τελ Αβίβ

Γ’ Όμιλος:

1η αγωνιστική (16-17/10) – 6η αγωνιστική (20-21/11):

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ – Αρμάνι Μιλάνο
Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου
Παναθηναϊκός – Τούροφ

2η αγωνιστική (23-24/10) – 7η αγωνιστική (27-28/11):

Αρμάνι Μιλάνο – Μπαρτσελόνα
Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός
Τούροφ – Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ

3η αγωνιστική (30-31/10) – 8η αγωνιστική (4-5/12):

Μπάγερν Μονάχου – Αρμάνι Μιλάνο
Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ
Μπαρτσελόνα – Τούροφ

4η αγωνιστική (6-7/11) – 9η αγωνιστική (11-12/12):

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ – Μπαρτσελόνα
Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο
Τούροφ – Μπάγερν Μονάχου

5η αγωνιστική (13-14/11) – 10η αγωνιστική (18-19/12):

Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός
Μπάγερν Μονάχου – Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ
Αρμάνι Μιλάνο – Τούροφ

Δ’ Όμιλος:

1η αγωνιστική (16-17/10) – 6η αγωνιστική (20-21/11):

Λαμποράλ Κούτσα – Νεπτούνας
Βαλένθια – Ολυμπιακός
Ερυθρός Αστέρας – Γαλατάσαραϊ

2η αγωνιστική (23-24/10) – 7η αγωνιστική (27-28/11):

Ολυμπιακός – Λαμποράλ Κούτσα
Γαλατάσαραϊ – Βαλένθια
Νεπτούνας – Ερυθρός Αστέρας

3η αγωνιστική (30-31/10) – 8η αγωνιστική (4-5/12):

Λαμποράλ Κούτσα – Γαλατάσαραϊ
Νεπτούνας – Ολυμπιακός
Ερυθρός Αστέρας – Βαλένθια

4η αγωνιστική (6-7/11) – 9η αγωνιστική (11-12/12):

Βαλένθια – Λαμποράλ Κούτσα
Γαλατάσαραϊ – Νεπτούνας
Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός

5η αγωνιστική (13-14/11) – 10η αγωνιστική (18-19/12):

Ολυμπιακός – Γαλατάσαραϊ
Νεπτούνας – Βαλένθια
Λαμποράλ Κούτσα – Ερυθρός Αστέρας

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Αρμάος
Περισσότερα σε Ευρωλίγκα

Δειτε επισης

“Θέλει Μπρόκχοφ η Μακάμπι”

Ο Ράιαν Μπρόκχοφ παραμένει ελεύθερος και αρκετά σενάρια τον θέλουν να επιστρέφει στην Ευρώ…