Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 84-80

ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 84-80

No 693915

Την τρίτη θέση του πρωταθλήματος κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Πανιωνίου (84-80) στην Πυλαία και συνολικά 3-1 στις νίκες, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μια φοβερή σεζόν. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ο Κώστας Χαραλαμπίδης με 25 πόντους, πάλεψαν Ντούβνιακ και Λάνγκφορντ για τον Πανιώνιο.

Ο Πανιώνιος μπήκε πιο αποφασισμένος στο γήπεδο, έχοντας τον Κέβιν Λάνγκφορντ σε καταπληκτική μέρα. Δίχως υπερβολή, ο φόργουορντ των “κυανέρυθρων” ήταν ασταμάτητος, φτάνοντας στα πρώτα 6 λεπτά τους 11 πόντους, δίνοντας παράλληλα μεγάλη διαφορά στην ομάδα του (5-14).

Στην αντίπερα όχθη, ΠΑΟΚ έδειχνε να μην είναι καθόλου συγκεντρωμένος, με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να κρατάει στο παιχνίδι τους “ασπρόμαυρους”, κυριολεκτικά μόνος του (11π.). Τελικά, η ομάδα του Σφαιρόπουλου μπόρεσε και κράτησε σε ψηλά επίπεδα τη διαφορά, δίνοντας συνέχεια στην πολύ καλή εμφάνιση της Νέας Σμύρνης (20-27).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό άλλαξε, χάρη στην πολύ καλή άμυνα του “δικεφάλου“, που δεν επέτρεπε στον Πανιώνιο να βρει ανοικτούς διαδρόμους για το καλάθι. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προσπεράσουν και πάλι στο σκορ, έπειτα από το πρώτο λεπτό, με τρίποντο του Μαργαρίτη (33-31 στο 16’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή, στη δεύτερη περίοδο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος (43-41).

Το απόλυτο ντέρμπι διεξήχθη στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ενδεικτικό είναι πως το προβάδισμα άλλαξε συνολικά 6 φορές. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με ένα σερί 6-0 στο 28’ να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (62-56), όμως η αντίδραση του Πανιωνίου ήταν άμεση, με την περίοδο να λήγει 62-60.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι άμυνες των δύο ομάδων σκλήρυναν και αυτό είχε αντίκτυπο και στους πόντους, καθώς στο πρώτο 5λεπτο το σκορ ήταν 5-4, υπέρ του ΠΑΟΚ (67-64). Το τρίποντο του Μαργαρίτη έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (71-67) στους γηπεδούχους, για να ακολουθήσουν 4 πόντοι από τον ΜακΚόλουμ (71-71 στο 37′).

Με καλάθι του Κάρτερ, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά, για να ισοφαρίσει στην επόμενη φάση ο Κώστας Χαραλαμπίδης. Ο Τσαϊρέλης ευστόχησε σε 1 από τις 2 βολές και ο Λάνγκφορντ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Πανιώνιο (74-75).

Ένα πολύ όμορφο καλάθι πέτυχε ο Ντούβνιακ, 1 λεπτό πριν το τέλος, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ (74-77)Τσόχλας πέτυχε 1 βολή, για να έρθει ο Κούπερ με σουτ 3 πόντων και να βάλει και πάλι μπροστά τον ΠΑΟΚ (78-77). Ο Αμερικανός έκλεψε την μπάλα από τον Κάρτερ και στον αιφνιδιασμό σκόραρε σε μια απίστευτη φάση.

Ο Μαργαρίτης ευστόχησε στα 30’ δευτερόλεπτα και διαμόρφωσε το 80-77, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί με τη σειρά του, τάιμ άουτ Κάρτερ μείωσε με 2 ελεύθερες βολές στον πόντο, ενώ ο Κώστας Χαραλαμπίδης απάντησε με τον ίδιο τρόπο (82-79).

Η βολή που έχασε ο ΜακΚόλουμ ήταν καθοριστική για την τελική έκβαση του αγώνα, με τον Χαραλαμπίδη να βάζει ταφόπλακα στα όνειρα του Πανιωνίου, πετυχαίνοντας άλλες 2 βολές.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τεράστια νίκη με 84-80, κατακτώντας την 3η θέση.

Διατητές: Χριστοδούλου-Παπαπέτρου-Μάνος
Τα δεκάλεπτα: 20-27,43-41,62-60
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 15(1), Κούπερ 8(1), Χαραλαμπίδης 25(2), Τσόχλας 5, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 8(2), Μαργαρίτης 10(2), Καλλές1, Μπόγρης, Κασελάκης 5(1), Λιάπης.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 13, Μοτσένιγος, Ντούβνιακ 18(1), Κάρτερ 12(2), Μίλμπουρν 7, Αθανασούλας 2, Μπατής 2, Σπυρόπουλος, Λάνγκφορντ 16(1), Μισέλ, Σίμτσακ 10, Σαλούστρος.

Προμηθέας – Μεσολόγγι 82-68: Υποβιβασμός για την ομάδα του Καλαμπάκου

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τον Προμηθέα στην Basket League, καθώς επικράτησε με 82-68 του …