Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Ν. Κηφισιά 70-66

ΠΑΟΚ – Ν. Κηφισιά 70-66

paok kifisia

paok-kifisia

Έκανε τα εύκολα του πρώτου ημιχρόνου, δύσκολα στο δεύτερο όμως ο ΠΑΟΚ απέφυγε το πάθημα της περσινής σεζόν όταν έχασε από τον ΑΓΟΡ το πλεονέκτημα της έδρας από το πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ.

Ο “Δικέφαλος” νίκησε τη Νέα Κηφισιά έστω και δύσκολα με 70-66 και ένα το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ο Ντι Τζέι Κούπερ ήταν ο πρωταγωνιστής κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με 20 πόντους, έξι ριμπάουντ, επτά ασίστ και τρία κλεψίματα ενώ με εξάρσεις ξεχώρισαν για τη Νέα Κηφισιά ο Λιακόπουλος με 14 πόντους, τέσσερις ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα αλλά και ο Μπάρλος με 15 πόντους και πέντε ριμπάουντ.

Σε ένα “παλατάκι” η εικόνα του οποίου δεν παρέπεμπε σε παιχνίδι πλέι οφ αλλά σε φιλικό αφού ελάχιστοι φίλοι του ΠΑΟΚ το παρακολούθησαν, οι δύο ομάδες άρχισαν πολύ νευρικά το παιχνίδι (6-5 στο 4′ και 8-9 στο 7′). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανοίξει τον ρυθμό και με ένα μικρό σερί 6-0 προηγήθηκε με 14-9. Η Νέα Κηφισιά όμως δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με 17-15 με τις δύο ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά (5/14 σουτ ο ΠΑΟΚ, 6/16 η Νέα Κηφισιά).

O Σούλης Μαρκόπουλος έριξε στο παρκέ ένα πιο κοντό σχήμα με τον Μαργαρίτη στο πλάι του Μπόγρη όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Λιακόπουλο “ζεστό” προηγήθηκαν με 20-17. Ηταν κάτι σαν “καμπανάκι” για τον ΠΑΟΚ που έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Κώστα Χαραλαμπίδη που του έδινε “ανάσες” στην επίθεση (14 πόντοι στο ημίχρονο), έκανε σερί 13-0 για να ανακτήσει το προβάδισμα και να ξεφύγει με 10 (33-23 στο 15′).

Οι γηπεδούχοι είχαν πια τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και άνοιξαν ακόμη περισσότερο την “ψαλίδα” (39-25). Ο Κούπερ είχε πάρει πια την σκυτάλη από τον Χαραλαμπίδη, δημιουργώντας αλλά και εκτελώντας στην επίθεση για να κρατήσει ο “Δικέφαλος” στο τέλος του ημιχρόνου μια σημαντική διαφορά (44-32) όμως, όπως αποδείχτηκε, το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε τον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο όμως δύο τρίποντα του Κούπερ στην εκπνοή ισάριθμων επιθέσεων, διατήρησαν αρχικά την διαφορά στα επίπεδα του πρώτου μέρους (50-36 στο 27′). Η Νέα Κηφισιά όμως απάντησε με τον ίδιο τρόπο (τρίποντα από Τσαλδάρη και Αντεγκμπόγιε) για να μειώσει στους εννιά (52-43 στο 29′) και έτσι στο 30΄ βρισκόταν στο -7 (54-47) που της επέτρεπε να ελπίζει στην ανατροπή.

Ο “Δικέφαλος” δυσκολευόταν να κάνει τα αυτονόητα στην επίθεση, δεν κυκλοφορούσε καλά την μπάλα, δεν είχε καλές επιλογές (54-50 στο 31΄) ενώ ο Παπαθεοδώρου συνέχιζε με ένα κοντό σχήμα (με τον Ψαθά στο “4”) που ήταν άλλωστε και αυτό που έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι (58-55 στο 33′).

Ο Τσαλδάρης ήταν ωσεί παρών στο πρώτο μέρος αλλά εντυπωσιακός στο δεύτερο και κράτησε την ομάδα του σε θέση βολής (64-62 στο 37′). Τρεις βολές του Κούπερ και άλλες δύο του Τσόχλα και ενώ είχαν μεσολαβήσει εκατέρωθεν άστοχα σουτ, έδωσαν στον ΠΑΟΚ ξανά ένα προβάδισμα σχετικής ασφαλείας (69-62 στο 39′) εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι είχε να δώσει φάουλ και χρησιμοποίησε αυτό το πλεονέκτημα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Μπάρλος με βολές στα 14” έκανε το 69-64, ο Χαραλαμπίδης με 1/2 βολές “έγραψε” το 70-64 και ο Λιακόπουλος με λέι απ διαμόρφωσε το τελικό 70-66.

Διαιτητές: Σχινάς – Γκόντας – Ψαριανός.
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-32, 54-47, 70-66.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 10, Κούπερ 20 (3), Χαραλαμπίδης 15 (3), Τσόχλας 5 (1), Τσαϊρέλης 8, Δέδας, Μαργαρίτης 10 (1), Μπόγρης, Κασελάκης 2.
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 14 (2), Ρις 3 (1), Κομποδιέτας, Ψαθάς 6, Πίτερσον, Πετροδημόπουλος, Γουντς 4, Τσαλδάρης 12 (2), Αντεγκμπόγιε 10 (2), Κακιούζης 2, Μπάρλος 15.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…