Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ – ΠΑΟ 77-74 (vid)

ΤΣΣΚΑ – ΠΑΟ 77-74 (vid)

diamantidis moscow

diamantidis-moscow

Έχασε την πρώτη ευκαιρία
Σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 77-74 στην παράταση (72-72κ.α.) και μαζί την πρώτη ευκαιρία να ανατρέψει τα δεδομένα στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι “πράσινοι”, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές, έφεραν τα πάνω κάτω στο β’ ημίχρονο κυρίως μέσα από την καλή τους άμυνα και την ευστοχία τους στα σουτ τριών πόντων, αλλά όταν η μπάλα “έκαιγε” δεν μπόρεσαν να “καθαρίσουν” το παιχνίδι.

Τόσο λόγω των κακών επιλογών του Δημήτρη Διαμαντίδη στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα όσο και λόγω των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Κατοχές που εν τέλει στοίχισαν στον Παναθηναϊκό την εκτός έδρας νίκη στη Μόσχα.

Με δεδομένο πως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπερτερεί κοντά στο καλάθι, το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό ήταν να προφυλάξει το “ζωγραφιστό”. Ειδικά στα πρώτα λεπτά. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να σκοράρουν σχεδόν αποκλειστικά μέσα από τη ρακέτα.

Αυτό ήταν ένα μεγάλο και άλυτο πρόβλημα για το “τριφύλλι” στην πρώτη περίοδο, η οποία το βρήκε να είναι σταθερά πίσω στο σκορ (13-8 στο 6’, 21-14 στο 10’). Κι όχι μόνο αυτό, αλλά καλούταν να ξεπεράσουν και την αστοχία τους από την περιφέρεια (0/5 σουτ τριών πόντων στο α’ δεκάλεπτο).

Ο αργός ρυθμός που είχε αποκτήσει το παιχνίδι μπορεί να ήταν μέσα στις επιδιώξεις του Παναθηναϊκού, αλλά ήταν σαφές πως αυτό δεν τον βόλευε. Κι αυτό γιατί η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε περισσότερους τρόπους να απειλήσει το αντίπαλο καλάθι, με πρώτο και καλύτερο τον Κάιλ Χάινς που αποτέλεσε τον βασικότερο λόγο για το +11 (29-18) του 14ου λεπτού.

Ήταν προφανές πλέον πως οι Μοσχοβίτες είχαν πάρει για τα καλά τα ηνία της αναμέτρησης κρατώντας σε ρόλο κομπάρσου τους “πράσινους”. Οι οποίοι με τη σειρά τους εξακολουθούσαν να βρίσκουν σίδερο σε κάθε σουτ τριών πόντων που επιχείρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Παρόλ’ αυτά, διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ (41-34) ελπίζοντας πως η επανάληψη θα “γραφτεί” διαφορετικά για τους ίδιους με στόχο το “διπλό” που θα ανατρέψει τα δεδομένα στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

Κι αν στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει το στόχο από την περιφέρεια, στο τρίτο δεκάλεπτο η ιστορία άλλαξε άρδην. Τώρα, οι “πράσινοι” όχι απλά πέτυχαν το πρώτο τους τρίποντο (με τον Γιόνας Ματσιούλις στο 23’), αλλά είδαν το αντίπαλο καλάθι σα… βαρέλι.

Η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη ανέκτησε τη χαμένη της αυτοπεποίθηση, πέτυχε πέντε (!) τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο και με το δίδυμο των Γιόνας ΜατσιούλιςΑντώνη Φώτση να δίνει την απαραίτητη “σπίθα”, επέστρεψε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης αφού μείωσε στο καλάθι με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (58-56).

Η ψυχολογία είχε αλλάξει πλέον στρατόπεδο και αυτό ήταν εμφανές σχεδόν σε κάθε φάση της δ’ περιόδου. Κυρίως γιατί ο μεν Παναθηναϊκός “δάγκωνε” στην άμυνα, την ίδια ώρα που η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπέπιπτε στο ένα λάθος μετά το άλλο.

Κάπως έτσι το παιχνίδι γύρισε… τούμπα, με το “τριφύλλι” να πλησιάζει ολοένα και περισσότερο στο σκορ παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα στο 35ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Στεφάν Λάσμε έδωσε λύσεις στους “πράσινους” διατηρώντας τους μπροστά στο σκορ, αλλά ο Σόνι Ουίμς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Ο φόργουορντ των Μοσχοβιτών πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους στα τελευταία τρία λεπτά και μαζί με τις δύο εύστοχες βολές του Κάιλ Χάινς έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του Έτορε Μεσίνα να… σώσει την παρτίδα πηγαίνοντας το παιχνίδι στην παράταση (72-72).

Με δεδομένο πως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε γλιτώσει από του Χάρου τα δόντια, ήταν ξεκάθαρο πως στο έξτρα πεντάλεπτο η ψυχολογία ήταν με το μέρος της. Κάτι που επιβεβαιώθηκε αφού το “τριφύλλι” είχε κακές επιλογές στην επίθεση, έχασε μερικά σημαντικά αμυντικά ριμπάουντ και κάπως έτσι (δια χειρός Σόνι Ουίμς και Κάιλ Χάινς), το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα έφτασε στη νίκη (77-74) κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72κ.α., 77-74.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Μίτσοφ 2, Φριντζόν 10 (2), Τζάκσον 5 (1), Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Ουίμς 21 (3), Βοροντσέβιτς, Κάουν 1, Κριάπα 17 (2 τρίπ., 11 ριμπ.), Χάινς 15 (8 ριμπ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6 (2), Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 10 (2/10 τρίπ., 7 ασ.), Γκιστ 9, Ματσιούλις 14 (2), Ράιτ 12.

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…