Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ – ΟΣΦΠ 88-71 (vid)

Ρεάλ – ΟΣΦΠ 88-71 (vid)

nikola mirotic3 real madrid osfp

nikola-mirotic3-real-madrid-osfp

Την ήττα με 88-71 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ματς των πλέι οφ της Ευρωλίγκας από τη Ρεάλ Μαδρίτης και πλέον θα παλέψει για το “break” την Πέμπτη, ώστε να αυξήσει τις ελπίδες για πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης.

Οι Μαδριλένοι ευτύχησαν να έχουν σε τρομερή μέρα τους Ρούντι Φερνάντες και Μίροτιτς, οι οποίοι με πόντους σε καθοριστικά σημεία της αναμέτρησης “πλήγωσαν” τον Ολυμπιακό και έγειραν καθοριστικά την πλάστιγγα υπέρ της πλευράς της Ρεάλ.

Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός είδε τον Σπανούλη να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα με 18 πόντους, ωστόσο, ήταν απελπιστικά μόνος στην περιφέρεια, καθώς κανένας άλλος γκαρντ της ομάδας δεν κατάφερε να προσφέρει λύσεις.
Αντίθετα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τον Γιώργο Πρίντεζη να πατάει καλά μετά τον τραυματισμό του, να παίρνει χρόνο συμμετοχής και να προσφέρει σημαντικές λύσεις στην επίθεση της ομάδας, γεγονός που μπορεί να αποτελέσει σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης,

Ακόμα μια ευχάριστη έκπληξη ήταν ο Σίμονς, ο οποίος πάλεψε αρκετά και κατάφερε να σκοράρει κοντά στο καλάθι, ενώ επηρεασμένος από τον τραυματισμό του παραμένει ο Περπέρογλου, ο οποίος δεν έδειξε να έχει καλά πατήματα και επαφή με το καλάθι.

Κάτι από τον περσινό τελικό θύμισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η Ρεάλ βρήκε πολύ γρήγορα ρυθμό στην επίθεση με ταχύτατες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς, ενώ ο Ολυμπιακός έδειχνε παραδομένος στην επιθετική άμυνα των Μαδριλένων, έχοντας πολλά λάθη και κακές επιλογές.

Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν λύσεις στις αρχές της αναμέτρησης με τον Σερμαντίνι κοντά στο καλάθι, ωστόσο, στη συνέχεια παραδόθηκαν στις… ορέξεις των γηπεδούχων! Ο Μίροτιτς προκάλεσε τα περισσότερα προβλήματα στην ομάδα του Μπαρτζώκα τόσο στην επίθεση (9 πόντους με 4/4 δίποντα) όσο και στην άμυνα που σε 10’ πρόλαβε να κάνει 4 κλεψίματα. Κάπως έτσι, η Ρεάλ που έπαιρνε σκορ μέχρι και από τον Ντάρντεν κατάφερε να ξεφύγει με +15 (27-12).

Η δεύτερη περίοδος, όμως, ήταν άλλη ιστορία, καθώς το τρίγωνο Σπανούλης-Πρίντεζης-Σίμονς έδωσε στον Ολυμπιακό ορθολογικές επιθέσεις στην επίθεση και μεγαλύτερο έλεγχο των ριμπάουντ. Οι δύο ψηλοί της ομάδας έδωσαν σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα κοντά στο καλάθι, ενώ ο αρχηγός συνδέθηκε για τα… καλά με το αντίπαλο καλάθι, σημειώνοντας τρία τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, με τους “ερυθρολεύκους” να ισοφαρίζουν (40-40) 1’ 44’’ πριν το ημίχρονο. Στο χρόνο αυτό, όμως, δεν ήταν προσεκτικοί και λόγω βιαστικών επιλογών στην επίθεση και αδρανειών στην άμυνα, έδωσαν την ευκαιρία να πάει με +7 (48-41) στα αποδυτήρια, χάρη σε τρίποντο τους Σέρχιο Ροντρίγκες με τη λήξη.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 4 (50-46), ωστόσο, στο σημείο αυτό ανέλαβε δράση ο Ρούντι ο οποίος έμοιαζε να πετάει… βότσαλα στη θάλασσα και με οκτώ συνεχόμενους πόντους, οδήγησε τη Ρεάλ στο +12.

Μάλιστα, 3’11’’ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, η διαφορά έφτασε και την ύψιστη τιμή της στους 16 πόντους (64-48) με καλάθι του Γιουλ. Ο Ολυμπιακός, απόντος και του Σπανούλη, δυσκολευόταν να πλησιάσει στο σκορ και η περίοδος έκλεισε με 70-56 υπέρ της Ρεάλ, μετά και την κακή τελευταία επίθεση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Και εκεί που οι “ερυθρόλευκοι” έδειχναν να έχουν… σφυγμό με 4 πόντους από Σπανούλη και Σλούκα, μειώνοντας στους 10, χάλασαν τα πάντα στις επόμενες φάσεις, με λάθη που έδωσαν στη Ρεάλ τη δυνατότητα να τρέξει και να ανοίξει ξανά το ρυθμό, καθώς και τη διαφορά που έφτασε τους 18 (81-63) με τρίποντο του Μεϊρί (!). Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να σκέφτονται το ματς της Πέμπτης από ένα σημείο και μετά, χωρίς να λείπουν οι εντάσεις με πρωταγωνιστή τον Ρούντι Φερνάντες, καθώς και διαξιφισμοί μεταξύ Πέτγουεϊ και Ρέγες.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 48-41, 70-56, 88-71.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ, Ρούντι Φερνάντες 20 (4), Ρέγες 9, Ντιές 2, Μίροτιτς 15 (6 ριμπ., 5 κλεψ.), Σέρχιο Ροντρίγκες 12 (1), Ντάρντεν 7, Γιουλ 12(2), Μπουρούσης 6 (7 ριμπ.), Σλότερ 2, Μέιρι 3(1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2), Σερμαντίνι 5, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18 (4), Περπέρογλου 2, Παπαπέτρου 2, Σλούκας 7 (1), Σίμονς 8 (7 ριμπ.), Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 5 (1), Λοτζέσκι 2.

Παναθηναϊκός: «Ηφαίστειο» το ΟΑΚΑ με την Μακάμπι

Sold out τα ματς με την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο Παναθηναϊκός θα έχει τον κόσμο στο πλευρό του …