Κεντρική Basket League Αγώνες Απόλλων Π. – Κηφισιά 75-67

Απόλλων Π. – Κηφισιά 75-67

argiropoulos garrett

argiropoulos-garrett

Στη νίκη κόντρα στην Κηφισιά έφτασε ο Απόλλων Πάτρας με 75-67, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική του τρίτη περίοδο η οποία του χάρισε εν πολλοίς τη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στην πρώτη περίοδο, οπότε καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά στο σκορ και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με μικρό προβάδισμα της ομάδας της Πάτρας (17-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και ιδιαίτερα στα τελευταία τρία λεπτά απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα. Συγκεκριμένα, από το 25-26 έκαναν επιμέρους σκορ 2-10, έφτασαν στο +9 (27-36).

Στο δεύτερο μέρος, όμως, παρουσιάστηκε ένας διαφορετικός Απόλλωνας ο οποίος ήταν αποφασισμένος να διεκδικήσει τη νίκη με όλα τα όπλα του. Ελέγχοντας ολοκληρωτικά το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, κατάφερε να κάνει συνολικό επιμέρους σκορ 28-13 και όχι μόνο να επιστρέψει στην αναμέτρηση, αλλά και να προηγηθεί με 57-49.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, η ομάδα της Κηφισιάς προσπάθησε να επανέλθει στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο, ο Απόλλωνας δεν ήταν διατεθειμένος να την αφήσει από τα χέρια του και κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του σκορ.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ρος με 13 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ 14 πρόσθεσε ο Μιλουτίνοβιτς. Για την Κηφισιά πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τσαλδάρης και Λιακόπουλος με 14 πόντους, με τον Γκάρετ να προσθέτει 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-36, 57-49, 75-67.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας):Ρος 13, Αργυρόπουλος 11 (1), Ντάνιελ 11, Γουίλσον 8, Λιανός, Πέτροβιτς 9, Πελεκούδας 4, Μολφέτας 2, Νιφόρας, Ζαφείρης, Μιλουτίνοβιτς 14 (1), Χοτ 3 (1).
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 9 (1), Λιακόπουλος 14 (1), Χατζηνικόλας, Σιούτης 3 (1), Ψάθας, Γκάρετ 8 (9 ριμπ.), Γουντς 11, Τσαλδάρης 14 (3), Αμπεγκμπόγιε 4, Κακιούζης 2, Μπάρλος 2.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…