Το πρόγραμμα

ethniki-ellados-team-slovenia

Το Παγκόσμιο Κύπελλο αργεί ακόμα (30 Αυγούστου-14 Σεπτεμβρίου) ωστόσο η FIBA ανακοίνωσε το πρόγραμμα των αγώνων οι οποίοι φέτος θα διεξαχθούν στην Ισπανία.

Η εθνική Ελλάδος έχει κληρωθεί στον δεύτερο όμιλο με αντιπάλους την Αργεντινή, την Κροατία, τις Φιλιππίνες, το Πουέρτο Ρίκο και τη Σενεγάλη ενώ τα παιχνίδια της “επίσημης αγαπημένης” στην πρώτη φάση θα πραγματοποιηθούν στη Σεβίλλη. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα παίξει στην πρεμιέρα με τη Σενεγάλη και θα ακολουθήσουν οι Φιλιππίνες, το Πουέρτο Ρίκο, η Κροατία και η Αργεντινή.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων της πρώτης φάσης:

Σάββατο 30 Αυγούστου:

Α’ Όμιλος (Γρανάδα):
Αίγυπτος – Σερβία
Γαλλία – Βραζιλία
Ιράν – Ισπανία

Β’ Όμιλος (Σεβίλλη):
Κροατία – Φιλιππίνες
Πουέρτο Ρίκο – Αργεντινή
Ελλάδα – Σενεγάλη (21:00)

Γ’ Όμιλος (Μπιλμπάο):
Ουκρανία – Δομινικανή Δημοκρατία
Νέα Ζηλανδία – Τουρκία
ΗΠΑ- Φινλανδία

Δ’ Όμιλος (Γκραν Κανάρια):
Αγκόλα – Κορέα
Αυστραλία – Σλοβενία
Μεξικό – Λιθουανία

Κυριακή 31 Αυγούστου:

Α’ Όμιλος (Γρανάδα):
Σερβία – Γαλλία
Βραζιλία – Ιράν
Ισπανία – Αίγυπτος

Β’ Όμιλος (Σεβίλλη):
Αργεντινή – Κροατία
Σενεγάλη – Πουέρτο Ρίκο
Φιλιππίνες – Ελλάδα (21:00)

Γ’ Όμιλος (Μπιλμπάο):
Δομινικανή Δημοκρατία – Νέα Ζηλανδία
Φινλανδία – Ουκρανία
Τουρκία – ΗΠΑ

Δ’ Όμιλος (Γκραν Κανάρια):
Κορέα – Αυστραλία
Σλοβενία – Μεξικό
Λιθουανία – Αγκόλα

Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου:

Α’ Όμιλος (Γρανάδα):
Ιράν – Σερβία
Γαλλία – Αίγυπτος
Βραζιλία – Ισπανία

Β’ Όμιλος (Σεβίλλη):
Κροατία – Σενεγάλη
Αργεντινή – Φιλιππίνες
Πουέρτο Ρίκο – Ελλάδα (21:00)

Ο τρίτος και τέταρτος όμιλος έχουν ρεπό.

Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου:

Γ’ Όμιλος (Μπιλμπάο):
Ουκρανία – Τουρκία
ΗΠΑ – Νέα Ζηλανδία
Φινλανδία – Δομινικανή Δημοκρατία

Δ’ Όμιλος (Γκραν Κανάρια):
Αγκόλα – Μεξικό
Αυστραλία – Λιθουανία
Κορέα – Σλοβενία

Ο πρώτος και ο δεύτερος όμιλος έχουν ρεπό

Τετάρτη 3 Σεπτεμβρίου:

Α’ Όμιλος (Γρανάδα):
Αίγυπτος – Ιράν
Σερβία – Βραζιλία
Ισπανία – Γαλλία

Β’ Όμιλος (Σεβίλλη):
Φιλιππίνες – Πουέρτο Ρίκο
Σενεγάλη – Αργεντινή
Ελλάδα – Κροατία (21:00)

Γ’ Όμιλος (Μπιλμπάο):
Νέα Ζηλανδία – Ουκρανία
Τουρκία – Φινλανδία
Δομινικανή Δημοκρατία – ΗΠΑ

Δ’ Όμιλος (Γκραν Κανάρια):
Μεξικό – Αυστραλία
Σλοβενία – Αγκόλα
Λιθουανία – Κορέα

Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου:

Α’ Όμιλος (Γρανάδα):
Βραζιλία – Αίγυπτος
Ιράν – Γαλλία
Σερβία – Ισπανία

Β’ Όμιλος (Σεβίλλη):
Σενεγάλη – Φιλιππίνες
Κροατία – Πουέρτο Ρίκο
Αργεντινή – Ελλάδα (23:00)

Γ’ Όμιλος (Μπιλμπάο):
Φινλανδία – Νέα Ζηλανδία
Ουκρανία – ΗΠΑ
Τουρκία – Δομινικανή Δημοκρατία

Δ’ Όμιλος (Γκραν Κανάρια):
Αυστραλία – Αγκόλα
Κορέα – Μεξικό
Λιθουανία – Σλοβενία.

Περισσότερα σχετικά άρθρα
  • Ανακοινώθηκε ο Σλόκαρ

    Ενίσχυση στην φροντ λάιν για την Εστουντιάντες η οποία ανακοίνωσε με κάθε επισημότητα την …
  • Το ξανάκανε (vid)

    Η Παρτιζάν ηττήθηκε εκτός έδρας από την Χάποελ Ιερουσαλήμ για την 3η αγωνιστική του Eurocu…
  • Τα αποτελέσματα (Eurocup)

    Στο ντέρμπι των αήττητων του πέμπτου ομίλου η Μπάνβιτ επιβλήθηκε εντός έδρας της Άσεσοφτ Π…
Περισσότερα από Κυριάκος Χατζόγλου
Περισσότερα σε Παγκόσμιο

Δειτε επισης

Όταν ο Γιόκιτς πασάρει σαν… πόιντ γκαρντ (vid)

Η ποιότητά του είναι γνωστή, μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα στις αντίπαλες άμυνες σ…