Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Ελευσίνα 85-69

Ρέθυμνο – Ελευσίνα 85-69

hurt rethimno

Άνετη επικράτηση για το Ρέθυμνο κόντρα στον Πανελευσινιακό! Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν να επηρεάζονται από το… καρναβαλικό κλίμα στην κρητική πόλη και παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα σοβαροί, φτάνοντας αρκετά εύκολα στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ράιτ, που τελείωσε την αναμέτρηση με double-double έχοντας 13 πόντους και 10 ασίστ, και Εζιούκου που… άγγιξε το double-double με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Φαγιέ που έδειχνε να παλεύει μόνος του με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζόουνς που σταμάτησε στους 16.

Δράση και…αντίδραση

Δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για το Ρέθυμνο, το οποίο με πλουραλισμό στην επίθεση και προεξέχοντα τον Εζιούκου, κατάφερε να προηγηθεί με 15-7. Ο Πανελευσινιακός, όμως, αντέδρασε σε ένα σημείο όπου Τζόουνς, Φαγιέ και Τέρνερ ανέλαβαν δράση και η ομάδα της Ελευσίνας έκλεισε την πρώτη περίοδο βρισκόμενη πίσω στο σκορ μόλις για ένα πόντο (18-17).

“Ξέφυγε” το Ρέθυμνο

Μπορεί η πρώτη περίοδος να έκλεισε με μόλις ένα πόντο διαφορά και παρότι στη δεύτερη ο Πανελευσινιακός μπήκε με διάθεση να κοντράρει το παιχνίδι, το Ρέθυμνο από το 13′ και μετά πάτησε… γκάζι. Από το ισόπαλο 23-23, πραγματοποίησε ένα επιμέρους σκορ 16-7, με πρωταγωνιστές τους Καλαμπόκη, Ράιτ και Εζιούκου και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 39-30.

Τυπική διαδικασία!

Το δεύτερο ημίχρονο δεν επιφύλασσε πολλές συγκινήσεις και ανατροπές! Το Ρέθυμνο προσπάθησε για μία και μόνη φορά να ξαναμπεί στο ματς όταν έριξε τη διαφορά στους 7 (46-39, ωστόσο, το Ρέθυμνο δεν είχε όρεξη για… παιχνίδια! Με πηγή τον Ράιτ σε δημιουργία και εκτέλεση ανέβασε το σκορ στους 20 πόντους (64-44).

Στην τέταρτη περίοδο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, η διαφορά κυμάνθηκε στα ίδια υψηλά επίπεδα και άπαντες περίμεναν να δουν το τελικό αποτέλεσμα. Τελικά, αυτό ήταν 85-69, καθώς η ομάδα του Πανελευσινιακού κατάφερε να ρίξει στα τελευταία λεπτά τη διαφορά, η τιμή της οποίας άγγιξε ακόμα και τους 22 πόντους λίγο πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-30, 64-44, 85-69.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Καλαφατάκης): Χαρτ 12 (2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 2. Ράιτ 13 (1 τριπ., 10 ασίστ), Καλαμπόκης 14 (2), Κανονίδης 2, Σίννης, Λάτοβιτς 6, Εζιούκου 15 (9 ριμπάουντ), Ντρτσα 13 (3), Γκάμπριελ 6 (10 ριμπάουντ).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγας): Παπαμακάριος 2, Αράπης, Δημάκος, Τζόουνς 16 (1), Φαγέ 26 (9 ριμπάουντ), Φίσερ 5 (1), Τέρνερ 9 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 9 (2), Αβραμίδης 2.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…