Κεντρική Basket League Αγώνες ΚΑΟΔ – Απόλλων 81-83

ΚΑΟΔ – Απόλλων 81-83

ross kaod apollon

ross-kaod-apollon

Ο Απόλλων Πάτρας ήταν εξαιρετικός, επέβαλε το ρυθμό του σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφυγε νικητής από την Δράμα, με 83-81, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την είσοδο του στα πλέι οφ.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 13 πόντους, με τους Πατρινούς να διατηρούν συνεχώς το προβάδισμα από το 7ο λεπτό και μέχρι την κόρνα της λήξης και παρά την πίεση των αντιπάλων τους στην τελευταία περίοδο, αντέδρασαν ψύχραιμα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Πολλοί οι διακριθέντες από την ομάδα του Νίκου Βετούλα, που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων εκ των οποίων κορυφαίος ήταν ο Ρόναλντ Ρος (19π.-5ρ.-8ασ.-3κλ.) με άξιο συμπαραστάτη τον Λένι Ντάνιελ (20π.με 9/10 διπ.-6ρ.).

Οι Δραμινοί σημείωσαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους και παρά τη μεγάλη υπεροχή τους σε ριμπάουντ (40 έναντι 27) έβρισκαν πιο πολλές λύσεις σε ανοιχτό γήπεδο (4/4 αιφνιδιασμοί) και είχαν πρόβλημα απέναντι στην οργανωμένη άμυνα των Πατρινών. Mετά τα 6 λάθη του πρώτου μέρους βελτιώθηκαν (είχαν 4 στη συνέχεια) γενικότερα, αλλά δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Φανταστικός ο Τζούλιαν Βον (25π.-17ρ.) αποτέλεσε τον “πολιορκητικό κριό” για την ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς, μαζί με τον Τζέι Κόβαν Μπράουν (19π.-2ρ.-2ασ.).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικό με τις ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα μέχρι το 7’, με τον ΚΑΟΔ να έχει “βραχεία κεφαλή” (15-14). Τότε ο Απόλλωνας με φοβερό επιμέρους σκορ 11-2, έκλεισε την εναρκτήρια περίοδο στο +8 (17-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (19-29 στο 12’, 25-38 στο 15’)! Οι Δραμινοί δεν έκατσαν με σταυρωμένα χέρια, έπαιξαν με καθαρότερο μυαλό στην επίθεση, περιορίζοντας παράλληλα τους αντιπάλους τους  και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο -3 (37-40 στο 18’), με μπροστάρη τον τρομερό Τζούλιαν Βον (14π.-9ρ, στο πρώτο μέρος). Εν τέλει οι Πατρινοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-44.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος χωρίς κανένα λάθος (έναντι 6 των αντιπάλων τους) ενώ είχε τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Πέτροβιτς 11, Μιλουτίνοβιτς 12, Ρος 10).

Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας αύξησε τη διαφορά εκ νέου στο +10 (40-50 στο 23’), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, χωρίς να καταφέρουν και πολλά ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο βρισκόμενοι πίσω με 6 πόντους (53-59).

Στην τελευταία περίοδο, μετά το +11 (59-70 στο 35’) του Απόλλωνα, ο ΚΑΟΔ αντέδρασε και κατάφερε να κάνει το παιχνίδι, ντέρμπι τα τελευταία λεπτά (72-77 στο 29’) επωφελούμενος κάποιες άστοχες βολές των Πατρινών αλλά χωρίς να πετύχει κάτι παραπάνω.

Διαιτητές: Σώμος, Ταβουλαρέας, Τζαφλέρης
Τα δεκάλεπτα: 17-25, 39-44, 53-59, 81-83
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 4, Τζόουνς 12 (2), Στίγγερς 2, Μπράουν 19 (2), Βον 25, Μάρκοβιτς 4 (1), Σπυριδωνίδης 3 (1), Μπάβτσιτς 1, Ζάρας 9 (1), Μπένας 2, Κολοβής
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ρος 19 (1), Αργυρόπουλος 7 (2), Ντάνιελ 20, Ουίλσον 10 (2), Λιανός 2, Πέτροβιτς 11 (3), Πελεκούδας, Μολφέτας, Νιφορας, Ζαφείρης, Μιλουτίνοβιτς 14, Χοτ.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…