Κεντρική Α1 Αγώνες Ηλυσιακός – Άρης 51-63

Ηλυσιακός – Άρης 51-63

ÃÊÉÊÁÓ  ÇËÕÓÉÁÊÏÓ - ÁÑÇÓ  GIKAS   ILISIAKOS - ARIS (BASKET LEAGUE 2013-2014)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Άρης, επικρατώντας του Ηλυσιακού με 51-63 στο κλειστό των Ιλισίων, χάρη στην πολύ καλή άμυνά του. Η ομάδα του Μίλαν Μίνιτς δέχθηκε μόλις 7 πόντους στην τελευταία περίοδο και έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο στα  πλέι οφ του πρωταθλήματος. Στην αντίπερα όχθη ο Ηλυσιακός βλέπει την παραμονή να απομακρύνεται όλο και πιο πολύ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βαδίζουν κοντά στο σκορ (11-10 στο 7′). Σε αυτό το σημείο, ο Άρης έκανε ένα σερί 12-0, με πρωταγωνιστές τους Αθηναίου και Γκίκα, παίζοντας εξαιρετική άμυνα.

Ενδεικτικό στοιχείο της πολύ καλής δουλειάς των παικτών του Μίνιτς είναι πως ο Ηλυσιακός σκόραρε ξανά, μετά από εννιά λεπτά αγώνα (14-22).

Το ημίχρονο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ 20-31.

Στην επανάληψη η ομάδα του Δημήτρη Κουστένη, μπήκε πιο αποφασισμένη στο παρκέ και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Πίγκραμ και Καυκή κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσια (39-39 στο 27′ ). Μάλιστα η τρίτη περίοδος έληξε με τον Ηλυσιακό να προηγείται με 44-43, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 24-12.

Κάπου εκεί όμως, οι παίκτες του Άρη αποφάσισαν να μην αφήσουν άλλα περιθώρια στον Ηλυσιακό, κάνοντας ένα δικό τους σερί 14-0. Οι γηπεδούχοι έμειναν στο μηδέν για 9′ λεπτά, με το πρώτο καλάθι να το σημειώνουν 45′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Πελεκάνος και ο Αθηναίου με 17 πόντους.

Ο Άρης κυριάρχησε σχεδόν σε όλους τους τομείς του αγώνα,  με την αχίλλειο πτέρνα του Ηλυσιακού να είναι τα ριμπάουντ και τα πολλά χαμένα δίποντα (13/50).

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Παναγιώτου – Ανδρικόπουλος.
Τα δεκάλεπτα:11-17, 20-31, 44-43, 51-63.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κουστένης):  Καυκής 14, Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 5, Χατζής, Ζούμπος, Δορκοφίκης, Βαβάτσικος, Ιωάννου 14, Τζουγκαράκης, Μποντζ 2, Πέτροβιτς 4 , Πίγκραμ 12.
ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 3, Πελεκάνος 17, Γκίκας 7, Τσακαρέλης, Ασημακόπουλος, Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 8, Σαρικόπουλος 1, Μούρτος 4, Αθηναίου 17.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 85-84: Κιτρινόμαυρο το ντέρμπι με φωνές για τη διαιτησία

“Κιτρινόμαυρο” βάφτηκε το ντέρμπι Δικεφάλων της έκτης αγωνιστικής της Basket L…