Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Κολοσσός 77-70

Τρίκαλα – Κολοσσός 77-70

matalon trikala kravgi

matalon-trikala-kravgi

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τα Τρίκαλα. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη επικράτησε δύσκολα στο τέλος εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 77-70 και έκανε σημαντικό βήμα σε ότι αφορά την υπόθεση παραμονής. Οι νεοφώτιστοι κατάφεραν μάλιστα να καλύψουν και τη διαφορά του πρώτου παιχνιδιού στη Ρόδο.

Ο Έβανς με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, με τον Όσμπι (18 πόντους) να παλεύει σχεδόν μόνος του από πλευράς ηττημένων.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και αιφνιδίασαν τα Τρίκαλα, καθώς προηγήθηκαν με 17-4 στο 5ο λεπτό, με τον Όσμπι να κάνει πάρτι στη ρακέτα.

Ωστόσο η συνέχεια για τους φιλοξενούμενους δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη μετά το αρχικό μούδιασμα αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (32-31) με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Έβανς. Το ημίχρονο βρήκε τον Κολοσσό να προηγείται με 42-40.

Παρόμοιο το σκηνικό και στην τρίτη περίοδο με το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στην καθοριστική τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι. Πήραν το προβάδισμα με 57-55 στο 31’ και έκτοτε δεν έχασαν ποτέ ξανά τα ηνία της αναμέτρησης χάρη σε κρίσιμα καλάθια από τους Νικολόπουλο, Γιαννακίδη και Ματαλόν.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Ανδρικόπουλος – Παφίλης.
Τα δεκάλεπτα: 17-24, 41-42, 52-55, 77-70.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Έβανς 16 (1), Περούνισιτς 5 (1), Γιούινγκ 1, Γιαννακίδης 12 (2), Πέτροβιτς 7 (2), Πορίνι, Σαπ 3 (1), Δεληγιάννης, Ματαλόν 13 (1), Πάνος 5, Νικολόπουλος 4.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Πρίφτης): Παπαντωνίου 5 (1), Τσαρ 12 (4), Γεωργαλής 6 (2), Κόμματος 5 (1), Σμιθ 7, Στεφανίδης 2, Σίμπσον 8, Τσάμης 7 (1), Όσμπι 18.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…