Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟ – Κηφισιά 72-59

ΠΑΟ – Κηφισιά 72-59

pao kifisia

pao-kifisia

Ο Παναθηναϊκός είχε μια υποχρέωση να διεκπεραιώσει, η Νέα Κηφισιά ήθελε μια καλή εμφάνιση για να αποδείξει ότι δεν βρίσκεται τυχαία σε τόσο… “τιμητική” θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Το 72-59 μάλλον πρέπει να ικανοποιεί και τους δύο, από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι φύλαξαν δυνάμεις και οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο τη διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν πρώτοι καλάθι (0-2 και 2-5), αλλά οι “πράσινοι” με σερί 10-0 επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν μάλιστα το σκορ σε αναλογία δύο προς ένα (20-10), για να λήξει η πρώτη περίοδος με 20-11.

Δύο πράγματα ήταν εμφανή: Η διάθεση του Αργύρη Πεδουλάκη να ξεκουράσει τους “βασικούς” και η απροθυμία του να επιτρέψει στους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να νιώσουν ότι μπορούν να διεκδικήσουν κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν αιχμή του δόρατος, ο Γιόνας Ματσιούλις σταθερή αξία, ο Νίκος Παππάς με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς ήθελαν να δείξουν πράγματα στον προπονητή τους. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερο ταλέντο και ουσιαστικά από το πρώτο μισό εξασφάλισαν τη νίκη, αφού το 20-11 έγινε 30-17, για να ακολουθήσει ακόμα ένα 10-0 (40-17) και να λήξει το ημίχρονο με το σκορ στο 42-21.

Η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε (46-21), οι “πράσινοι” ξεμούδιασαν, έτρεξαν, βρήκαν χώρους για να παίξουν μπάσκετ ανοιχτού γηπέδου, το σκορ μοιράστηκε, καθώς έξι παίκτες είχαν από οκτώ πόντους και πάνω, ενώ την ίδια στιγμή η Κηφισιά είχε να αντιμετωπίσει εκτός των άλλων κι έναν μικροτραυματισμό του Αντεγκμπόγιε.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 64-37, για να “απαντήσουν” οι φιλοξενούμενοι με σερί 11-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και να ολοκληρωθεί το… τελετουργικό του αγώνα χωρίς περισσότερο ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να σκέφτονται τις προσεχείς υποχρεώσεις τους.

Διαιτητές: Μητσόπουλος – Διαμαντής – Σκούτας.
Τα δεκάλεπτα: 20-11, 42-21, 64-37, 72-59.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 3 (1), Κάρι 2, Μπατίστ 4, Φώτσης, Ούκιτς 8 (1), Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 13, Διαμαντίδης 4, Παππάς 10, Γιάνκοβιτς 11, Ματσιούλις 9 (2).
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Λιακόπουλος 10 (2), Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 13, Κομποδιέτας 1, Ψαθάς 5, Γκάρετ, Πετροδημόπουλο, Γουντς 4, Τσαλδάρης 6 (1), Αντεγκμπόγιε 9 (1), Κακιούζης 3, Μπάρλος 8 (1).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…