Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Απόλλων 82-84

Κολοσσός – Απόλλων 82-84

kolossos apollon

kolossos-apollon

Σε ένα καταπληκτικό ματς με απίστευτη εξέλιξη, ο Απόλλων Πάτρας, που έχασε μια διαφορά 19 πόντων, τελικά επικράτησε του Κολοσσού με 84-82, στο Βενετόκλειο, σημειώνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του. Τρομερός ο Ντεμάριους Μπολντς (22π.-8ρ.) αλλά ο άνθρωπος του αγώνα ήταν ο Αντρέγια Μιλουτίνοβιτς (15π.-3ρ.) καθώς τα δύο του καλάθια τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν αυτά που χάρισαν τη νίκη στην Αχαϊκή ομάδα. Σμιθ (23π.-12ρ.) και Τσάμης (24π.-7ρ.) ηγήθηκαν της μεγάλης αντεπίθεσης του Κολοσσού αλλά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε πατώντας καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 11-6, μετά από 5’ παιχνιδιού. Ο Απόλλωνας απάντησε με ένα σερί 6-0, περνώντας μπροστά στο σκορ (11-12) στο 7’, με τους γηπεδούχους να απαντούν άμεσα (16-12, στο 8’) και εν τέλει να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +3 (22-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί ήταν καταιγιστικοί.

Με επιμέρους σκορ 11-2 πήραν “κεφάλι” στο σκορ με 24-30 στο 13’ και συνέχισαν να μεγαλώνουν την ψαλίδα. Αρχικά στο +10 (34-44, στο 17’) και εν συνεχεία στο +13 (38-51, στο 19’) διαφορά με την οποία έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο χάρη στις δύο βολές του Ουίλσον (40-53).

Στην τρίτη περίοδο, ο Απόλλωνας συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει.

Αύξησε τη διαφορά στο +16 (40-56) και μετά στο +19 (43-62, στο 26’). Οι παίκτες του Κολοσσού όμως δεν τα παράτησαν. Με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -13 (53-66) και στην τελευταία καθοριστική περίοδο έφεραν τα πάνω κάτω.

Με βελτιωμένη άμυνα, καλύτερες επιθετικές επιλογές και επωφελούμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους, μείωσαν αρχικά στο -8 (58-66, στο 31’), εν συνεχεία στο -3 (67-70, στο 34’) και εν τέλει κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν (72-72, στο 36’) αλλά και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 75-74, στο 37’, τρέχοντας ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 22-8. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να χτίζουν μια μικρή διαφορά (80-75, στο 39′) αλλά το ματς είχε να προσφέρει και άλλες συγκινήσεις.

Οι Πατρινοί, δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν (82-82) με τον Μιλουτίνοβιτς και να πάρουν, τελικά, τη νίκη πάλι χάρη σε καλάθι του ίδιου παίκτη, όλα αυτά 20” πριν τελειώσει το παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό 82-84.

Διαιτητές: Γκόντας-Πουρσανίδης Γ.-Ψαριανός
Δεκάλεπτα: 22-19, 40-53, 53-66, 82-84
Κολοσσός (Πρίφτης): Παπαντωνίου, Τσαρ, Ματσαμας, Γεωργαλής 7, Κόμματος, Σμιθ 23, Στεφανίδης 8(1), Σίμπσον 11, Τσάμης 24(3), Όσμπι 6, Δανας, Ναντζφεϊ 3(1)
Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Ρος 14(1), Αργυρόπουλος 2, Καπερώνης, Ντάνιελ 2, Ουίλσον 18(3), Λιανός 4, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 6, Πελεκούδας 1, Μολφέτας, Μιλουτίνοβιτς 15(2), Μπολντς 22(3)

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…