Κεντρική Basket League Αγώνες ΚΑΟΔ – ΠΑΟ 85-87

ΚΑΟΔ – ΠΑΟ 85-87

mavrokefalidis bon

mavrokefalidis-bon

Τα χρειάστηκε…
Πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση αμυντικά ο Παναθηναϊκός έκαμψε εκτός έδρας την αντίσταση του ΚΑΟΔ στην παράταση με 87-85. Οι Δραμινοί αν ήταν λίγο πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στο τέλος θα μπορούσαν να γίνουν η μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει και τους δύο “μεγάλους” στην ίδια σεζόν. Μία τάπα του Αντώνη Φώτση πάνω στο Βον χάρισε τη νίκη στην ομάδα του τριφυλλιού που παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο άσος της Δράμας νωρίτερα είχε μοναδική ευκαιρία να δώσει στους γηπεδούχους τη νίκη αλλά αστόχησε στη μία από τις δύο βολές που του δόθηκαν έπειτα από φάουλ του Γιόνας Μασιούλις.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης μάλιστα δεν κατάφερε να ξεκουράσει ορισμένους παίκτες του ενόψει του κυριακάτικου τελικού Κυπέλλου με τον Άρη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν με 23-18 στο 9ο λεπτό έπειτα από καλάθι του Ραμέλ Κάρι. Οι “πράσινοι”, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 40-36.

Στην επανάληψη ο ΚΑΟΔ ανέβασε στροφές και μέσα από την άμυνα του έκανε σερί 15-8, για να προηγηθεί με 51-48. Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς συνέχισαν να φορτώνουν το καλάθι του Παναθηναϊκού με αποτέλεσμα οι Δραμινοί να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι  με 59-53.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δυνάμωσε την άμυνα της στην τέταρτη περίοδο και με βολή του Λάσμε  πέρασε μπροστά στο σκορ με 68-67. Το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των βολών εκεί όπου ο Διαμαντίδης με 2/2 έγραψε το 72-71, για να στείλει το ματς στην παράταση ο Βον με 1/2.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το “τριφύλλι” με τρίποντο του Γιόνας Μασιούλις προηγήθηκε με 84-80 και κλείδωσε τη νίκη.

ΚΑΟΔ – Παναθηναϊκός 85-87 (72-72 κ.α)
Διαιτητές: Γκούμας – Ανδρικόπουλος – Παγώνης.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-40, 59-53, 72-72, 85-87
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τζόουνς 22 (1), Στίγγερς 11 (3), Μπράουν 28 (6), Βον 10, Μάρκοβιτς 4, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 6, Ζάρας, Μπένας 2, Κολοβής,
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 3 (1), Κάρι 5 (1), Μπατίστ 2, Φώτσης 5 (1), Ούκιτς 6, Λάσμε 9, Μαυροκεφαλίδης 10 (1), Διαμαντίδης 12 (3), Γκιστ 7, Παππάς 3, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 16 (2)

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…