Κεντρική Basket League Αγώνες Ηλυσιακός – Ελευσίνα 84-75

Ηλυσιακός – Ελευσίνα 84-75

stephens dunk ilisia

stephens-dunk-ilisia

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τον Ηλυσιακό. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα επικράτησε άνετα του Πανελευσινιακού στο κλειστό των Ιλισίων με 84-75 και έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Περικλής Δορκοφίκης με 19 πόντους, ενώ εξαιρετικό ήταν το ντεμπούτο του Πίγκραμ ο οποίος πέτυχε 16 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση, πιάνοντας την Ελευσίνα στην βαθμολογία. Απαρατήρητος για τους “σταχυοφόρους” πέρασε ο Φίσερ, ο οποίος δεν κατάφερε να βοηθήσει τους φιλοξενούμενους στο ντεμπούτο του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Περικλή Δορκοφίκη, ο οποίος έκανε πάρτι στη ρακέτα της Ελευσίνας, οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα προηγήθηκαν με 23-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 49-37 στο ημίχρονο, βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Στην επανάληψη το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου. Ο Πανελευσινιακός αδυνατούσε να μειώσει τη διαφορά και να γίνει απειλητικός με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να φτάσει εύκολα στη νίκη.

Ηλυσιακός – Πανελευσινιακός 84-75
Διαιτητές: Πηλοϊδης – Μάνος – Τζαφλέρης.
Τα δεκάλεπτα: 23-17, 49-37, 62-52, 84-75.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 9 (1), Αντωνάκης, Χατζής 14 (2), Δορκοφίκης 19 (3), Στέφενς 7, Βαβάτσικος, Ιωάννου 13, Τζουγκαράκης, Μποντζ 6, Πίγκραμ 16 (3).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 6, Παπαμακάριος 18 (2), Αράπης, Ρος, Τζόουνς 16 (1), Φαγιέ 10, Φίσερ 2, Τέρνερ 12, Μάντζαρης 8 (1), Αβραμίδης 3 (1).

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…