Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Ρέθυμνο 73-67

Άρης – Ρέθυμνο 73-67

bochoridis aris agor

bochoridis-aris-agor

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Άρη. Το συγκρότημα του Μίλαν Mίνιτς επικράτησε δύσκολα εντός έδρας του Ρεθύμνου με 73-67 στην πρόβα τζενέραλε ενόψει του κυριακάτικου τελικού κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό. Οι κιτρινόμαυροι παρότι αστόχησαν στο τέλος σε αρκετές βολές, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της κρητικής ομάδας στις τελευταίες επιθέσεις και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιάννης Αθηναίου με 16 πόντους.

Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 21-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, δυνάμωσαν πολύ την άμυνα τους με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώσουν τους κρητικούς που αδυνατούσαν να βρουν το διάδρομο προς το αντίπαλο καλάθι.

Με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Αντώνη Ασημακόπουλο, ο Άρης κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (39-26) και έδειξε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν όμως στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Ρέθυμνο, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, επανήλθε δριμύτερο στη διεκδίκηση της νίκης και με επιμέρους σκορ περιόδου 23-10 έφερε το παιχνίδι στα ίσια (49-49).

Η αναμέτρηση ουσιαστικά κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Ο Γιάννης Αθηναίου με 4/4 βολές έκανε το 67-63. Έκτοτε οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ χαμένων βολών και λάθος επιθέσεων. Ο Άρης ήταν πιο ψύχραιμος, έφτασε τελικά στη νίκη και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στον κυριακάτικο τελικό κυπέλλου.

Διαιτητές: Σχινάς – Μητσόπουλος – Παφίλης.
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-26, 49-49, 73-67.
ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 10(1), Χαντ, Πελεκάνος 10 (1), Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 10 (2), Μούρτος 8 (2), Αθηναίου 16 (1).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Καλαφατάκης): Χαρτ 1, Καλλινικίδης 6 (1), Κουμπούρας, Αγγελόπουλος, Ράιτ 4, Καλαμπόκης 23, Σίνης, Λάτοβιτς 5, Εζιούκου 13 (10 ριμπ.), Ντρτσα, Γκάμπριελ 15 (2).

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…