Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Άρης 82-76

Τρίκαλα – Άρης 82-76

Trikala Paneleysiniakos Evans

Trikala-Paneleysiniakos-Evans

Μεγάλη εντός έδρας νίκη πανηγύρισαν τα Τρίκαλα. Το συγκρότημα του Κώστα Φλέβαρακη έκαμψε την αντίσταση του Άρη, επικρατώντας στην παράταση με 82-76.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από το να φύγουν με το  διπλό από το κλειστό των Τρικάλων καθώς προηγήθηκαν με 69-66, ωστόσο αποδείχθηκαν ιδανικοί αυτόχειρες καθώς δεν έκαναν φάουλ στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων με αποτέλεσμα ο Γκρείντζερ να στείλει με τρίποντο το παιχνίδι στην παράταση.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση πραγματοποίησαν τα Τρίκαλα. Το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, αιφνιδίασαν τον Άρη και προηγήθηκαν με 27-17 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μαζέψουν τη διαφορά με όπλο τη σκληρή άμυνα τους. Οι παίκτες του Παρασκευά Μουρατίδη με σερί 11-4 πλησίασαν στους τρεις πόντους (31-28). Ωστόσο η αντεπίθεση τους δεν είχε διάρκεια και έτσι τα Τρίκαλα κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας μπροστά στο σκορ με 38-31 με καλάθι του Έβανς στην εκπνοή.

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει το παιχνίδι και με σερί 8-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (39-38) στο 23ο λεπτό, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 50-50.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 57-50, δείχνοντας να καθαρίζουν το παιχνίδι. Ωστόσο ο Άρης αντέδρασε γρήγορα και μέσω της σκληρής άμυνας του πλησίασε στον πόντο (66-65) λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Μιχάλης Πελεκάνος με τρίποντη βόμβα και ο Γιάννης Αθηναίου με 1/2 βολές έκαναν το 69-66 για τον Άρη που έδειχνε να καθαρίζει το παιχνίδι. Ωστόσο ένα τρίποντο του δαιμόνιου Γκρείντζερ διαμόρφωσε το 69-69 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση τα Τρίκαλα με τη ψυχολογία στα ύψη κατάφεραν να επικρατήσουν με 82-76.

Διαιτητές: Φούφης – Ψαριανός – Μαγλογιάννης
Τα δεκάλεπτα: 27-17, 38-31, 50-50, 69-69, 82-76
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Έβανς 9 (6 ριμπ.), Περούνισιτς, Γιούινγκ 20 (8 ριμπ.), Γιαννακίδης 5 (1), Πέτροβιτς 9 (1), Γκρέιντζερ 21 (1), Δεληγιάννης 8, Μάταλον 4, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2, Μουτακαμπίρ 3 (1).
ΑΡΗΣ (Μουρατίδης): Μποχωρίδης 7 (1), Χαντ, Πελεκάνος 18 (3), Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 6, Σαρικόπουλος 13 (9 ριμπ.), Μούρτος 2, Αθηναίου 21 (3).

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…