Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

carlos arroyo galatasaray zalgiris

carlos-arroyo-galatasaray-zalgiris

Τη δεύτερη νίκη της στο Top 16 της Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Γαλατασαράι. Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν επικράτησε δύσκολα της Ζαλγκίρις Κάουνας στην Κωνσταντινούπολη με 90-83 και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση.

Σπουδαίο διπλό για τη Λοκομοτίβ Κουμπάν, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Παρτιζάν στο Βελιγράδι με 87-81. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κρούνοσλαβ Σίμον με 18 πόντους.

Δεύτερη νίκη και για την Αναντολού Εφές. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έκανε τη μεγάλη έκπληξη, επικρατώντας άνετα της Λαμποράλ Κούτσα στη Βιτόρια με 66-72.

Τα αποτελέσματα:
Γαλατασαράι – Ζαλγκίρις Κάουνας 90-83
Παρτιζάν – Λοκομοτίβ Κούμπαν 81-87
Λαμποράλ Κούτσα – Αναντολού Εφές 66-72

Ζευγάρωσε τις νίκες της η Γαλατασαράι

paulius-jankunas-galatasaray-zalgiris

Σε ένα παιχνίδι όπου οι άμυνες ήταν απούσες, η Γαλατασαράι επιβλήθηκε πολύ δύσκολα της Ζαλγκίρις Κάουνας με 90-83, ζευγαρώνοντας τις νίκες στο Top 16.

Oι Λιθουανοί μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 25-17, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας.  Στη δεύτερη περίοδο η Γαλατασαράι, όμως, αντέδρασε, δυνάμωσε την άμυνα της και επιμέρους σκορ 23-10 πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με 40-35.

Στην επανάληψη η ομάδα του Εργκίν Αταμάν διατηρούσε εύκολα μία διαφορά ασφαλείας με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Τούρκους μπροστά στο σκορ με 65-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις Κάουνας προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας τη διαφορά στους 4 πόντους 79-75, ωστόσο η αντεπίθεση της δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα η Γαλατασαράι να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Γκαρσία – Κόντε – Τραβίκι.
Τα δεκάλεπτα: 17-25, 40-35, 65-57, 90-83.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Αταμάν): Αρόγιο 22 (1), Κοκσάλ 6 (1), Χαίρστον 4, Έρτσεγκ 12 (3), Μενσά – Μπονσού 8, Αλντεμίρ, Μάτσβαν 11, Ντόμερκαντ 2, Αρσλάν 12(1), Ακιόλ 11 (3).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Στομπέργκας): Ντέντμον 6 (2), Πόσιους 26 (5), Λιπκεβίτσιους 8 (2), Γιανκούνας 11 (1), Γιαφτόκας 21, Λαβρίνοβιτς 4, Τσιζάουσκας 1, Μίλακνις 6 (2).

Διπλό πρόκρισης για την Κούμπαν

bogdanovic-kalnietis

Την τρίτη της νίκη στο Top 16 πέτυχε η Λοκομοτίβ Κούμπαν. Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν επικράτησε δύσκολα της Παρτιζάν στο Βελιγράδι με 87-81 και διατηρήθηκε σε τροχιά πρόκρισης. Ο Τέρενς Κίνσεϊ πέτυχε 32 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί για τους Σέρβους που γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους.

Οι Ρώσοι είχαν το έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά ωστόσο δεν κατάφεραν ποτέ να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Προηγήθηκαν με 43-38 στο ημίχρονο και με 63-60 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην καθοριστική τέταρτη περίοδο οι παίκτες της Κουμπάν αποδείχθηκαν ψύχραιμοι και έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση.

Παρτιζάν – Λοκομοτίβ Κούμπαν 81-87
Διαιτητές: Λοτερμόουσερ – Μπίσανγκ – Χιμένεθ.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-43, 60-63, 81-87
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 10(1), Ντάλο, Μιλουτίνοφ 2, Μπογκντάνοβιτς 16, Γκάγκιτς 9, Μούσλι 2, Άντριτς 8 (2), Κίνσεϊ 32 (1), Μπεζμπράντιτσα 2.
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Μπράουν 10, Ουίλιαμς 2, Χέντριξ 9, Καλνιέτις 10 (2), Μπίκοφ, Λιχοντέι 15 (5), Γιασάιτις 10(2), Ζούμπκοφ 6(2), Ζουκανένκο, Μάριτς 7, Σίμον 18(2).

Άλωσε τη Βιτόρια η Εφές

birkan-batuk-anadolu-efes-laboral

Τη δεύτερη νίκη της στο Top 16 της Ευρωλίγκα πέτυχε η Εφές  Αναντολού. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου επικράτησε της Λαμποράλ Κούτσα εκτός έδρας με 72-66 και ξαναμπήκε γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Οι Βάσκοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με όπλο την παραγωγική τους επίθεση προηγήθηκαν με 27-20. Ωστόσο η τούρκικη ομάδα αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κράτησε τη Λαμποράλ στους 7 πόντους με αποτέλεσμα να πάει στην ανάπαυλα, προηγούμενη με 37-34.

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, όπου οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους, δημιουργώντας διψήφια διαφορά (63-50) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η  Λαμποράλ Κούτσα προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και να μπει ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά στους έξι πόντους και να ηττηθεί με 72-66. Πλέον η πρόκριση για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο απομακρύνεται επικίνδυνα.

Λαμποράλ Κούτσα – Εφές Αναντολού 66-72
Διαιτητές: Λαμόνικα – Πατέρνικο – Παπαπέτρου.
Τα δεκάλεπτα:27-20,34-37,50-63,66-72.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ KOYTΣΑ (Σκαριόλο):Μαινόλντι , Νοτσιόνι 5, Ποέτα 9, Χάμιλτον 10 (1), Ντιοπ, Σαν Εμετέριο 5, Πλάις 14, Ερτέλ 13 (3), Γέλινεκ 7 (1),Κοσέρ 3.
ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ (Αγγέλου):Μπαλμπάι 2,Οσμάν, Βασιλειάδης 15 (3), Μπατούκ 5, Γκονλούμ 3, Σαβανοβιτς 8, Γκόρντον 12, Πλάνινιτς 12 (2), Μπιέλιτσα 15 (1).