Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

krunoslav simon kuban zalgiris

krunoslav-simon-kuban-zalgiris

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή, στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε της Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-75, στο Κρασνοντάρ, κάνοντας το 2-2 στο TOP 16 και  παραμένει σε τροχιά πρόκρισης. Κορυφαίος του παρκέ ο Σίμον Κρούνοσλαβ που τελείωσε το ματς με 21 πόντους (4/5 διπ.-4/6 τρ.-1/1 βολ.), 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Με τρίποντο από το σπίτι του δύο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του παιχνιδιού ο Ζόραν Πλάνινιτς χάρισε μία πολύτιμη νίκη στην Εφές Αναντολού, η οποία επικράτησε με 61-60 της Αρμάνι Μιλάνο και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Tα αποτελέσματα:
Λοκομοτίβ Κουμπάν – Ζαλγκίρις Κάουνας 80-75
Αναντολού Εφές – Αρμάνι Μιλάνο 61-60

“Γέλασε” στο τέλος η Κουμπάν

justin-dentmon-kuban-zalgiris

Εξαιρετική η Ζαλγκίρις στο πρώτο μέρος, μπήκε πολύ δυνατά, ξαφνιάζοντας την Κουμπάν. Έπαιζε πολύ καλή άμυνα, είχε “καθαρόμυαλό στην επίθεση με πολύ καλά ποσοστά πίσω από τα 6.75μ. και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (16-29).

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε σχετικά εύκολα τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (με εξαίρεση δύο περιπτώσεις που η Κουμπάν μείωσε στους 9), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντες μπροστά με 51-39.

Στην τρίτη περίοδο η Κουμπάν ξεκίνησε την αντεπίθεση της. Παρά τη σθεναρή αντίσταση της Ζαλγκίρις κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους τη διαφορά (58-65) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Με την ίδια ορμή συνέχισε και στην τελευταία περίοδο φανερά βελτιωμένη σε άμυνα και επίθεση εκμεταλλευόμενη παράλληλα και την αστοχία των φιλοξενουμένων. Αρχικά ισοφάρισε σε 75-75 και εν συνεχεία πέρασε μπροστά στο σκορ ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο(78-75), ενάμιση λεπτό πριν την κόρνα της λήξης καταφέρνοντας, εν τέλει, να πάρει τη νίκη με 80-75.

Διαιτητές: Γκαρσία Γκονζάλεθ – Μπουλτο -Ζαμότζκι.
Τα δεκάλεπτα: 16-29, 39-51, 58-65, 80-75.
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ 1, Μπράουν 4, Ουίλιαμς, Καλνιέτις 9 (2), Μπίκοφ 9, Λικοντέι 11 (3), Γιασάιτις 11 (1), Ζούμπκοφ 2, Ζουκανένκο 2, Μάριτς 10, Σίμον 21 (4).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Στομπέργκας): Τσιζάουσκας 5 (1), Πότσιους 2, Λιπκεβίτσιους 10 (2), Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 8 (1), Γιαβτόκας 16, Βετσβάγκαρς, Μιλάκνις 2, Κούπσας 6, Ντίμσα 3 (1), Λαβρίνοβιτς 8 (1), Ντέντμον 15 (3).

Δια χειρός Πλάνινιτς… πρώτη νίκη για Εφές Αναντολού

zoran-planinic-anadolu-efes-celebrates

Την πρώτη της νίκη στο Top 16 της Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Εφές Αναντολού. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 61-60 χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Ζόραν Πλάνινιτς από τα 25 μέτρα. Αναμφίβολα το καλάθι αυτό είναι από τα καλύτερα που έχουν σημειωθεί στη διοργάνωση τα τελευταία χρόνια.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά από την αρχή με τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 17-14, με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του Λούκα Μπάνκι στο +4 (34-30).

Στην επανάληψη οι Ιταλοί έστειλαn το παιχνίδι στο +9 (43-34), δείχνοντας να καθαρίζουν το παιχνίδι. Ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Ντούσκο Σαβάνοβιτς μείωσαν στους δύο πόντους (45-43) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί με 56-50 στο 37′. Ωστόσο η Αρμάνι Μιλάνο με σερί 8-0 πήρε εκ νέου του προβάδισμα με 58-56 για να ισοφαρίσει ο Γκονλούμ 13” πριν από το τέλος. Ο Ντάνιελ Χάκετ και ο Κιθ Λάνγφορντ με 1/2 βολές έδωσαν το προβάδισμα στους Ιταλούς με 60-58, ωστόσο πλήρωσαν την αστοχία τους καθώς ο Ζόραν Πλάνινιτς με τρίποντη βόμβα 2″ πριν από το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 61-60.

Εφές Αναντολού – Αρμάνι Μιλάνο 61-60
Διαιτητές: Μάρτιν – Μπισάνγκ – Κόρτες.
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 30-34, 43-48, 61-60.
ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ (Αγγέλου): Μπαλμπάι 8, Βασιλειάδης 8 (2), Μπατούκ 7 (1), Γκονλούμ 6 (14 ριμπ.), Κιλιτσλί, Σαβάνοβιτς 13, Γκόρντον 2, Πλάνινιτς 8 (2), Μπιέλιτσα 9.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Τζεντίλε 5 (1), Μέλι 7 (1), Χάκετ 6 (1), Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 18 (1), Σάμουελς 8, Γουάλας 5 (1), Λαουάλ, Μος 3 (1), Τζέρελς 8 (2).