Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

nenad krstic cska moscow zalgiris

nenad-krstic-cska-moscow-zalgiris

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το “δύο στα δύο” στον έκτο όμιλο του TOP-16 της Ευρωλίγκα αφού επιβλήθηκε εντός έδρας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 77-62. Το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα “πάτησε γκάζι” στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 25-13 “καθάρισε” την… μπουγάδα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βιτάλι Φριντζόν με 15 πόντους.

Την πρώτη της νίκη στο Top 16 της Ευρωλίγκας πανηγύρισε η Ουνικάχα Μάλαγα. Η ομάδα του Χοάν Πλάθα, πραγματοποιώντας μία πολύ καλή τέταρτη περίοδο, έφυγε με το μεγάλο διπλό από την Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας της Αναντολού Εφές του Βαγγέλη Αγγέλου με 74-72.

Το αήττητο της Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να σπάσει ούτε η Γαλατασαράι. Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν πάλεψε μέχρι το τέλος το παιχνίδι, ωστόσο η ανωτερότητα των Μαδριλένων δεν επέτρεψε στους Τούρκους να φύγουν με το μεγάλο διπλό από την Ισπανία καθώς ηττήθηκαν με 89-84.

Τα αποτελέσματα:
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζαλγκίρις Κάουνας 77-62
Αναντολού Εφές – Ουνικάχα Μάλαγα 72-74
Ρεάλ Μαδρίτης – Γαλατασαράι 89-84

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

sarunas-jasikevicius-zalgiris-cska

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και έκαμψε την αντίσταση της Ζαλγκίρις Κάουνας εντός έδρας με 77-62. Όλα ήταν υπόθεση ενός δεκαλέπτου, του τρίτου, όπου οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, ανέβασαν την διαφορά στους 18 πόντους (62-44) και την διατήρησαν σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα η ρωσική ομάδα μπήκε με… φόρα στο παρκέ και με πολύ πιεστική άμυνα προηγήθηκε με 22-14 για την πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και εκτόξευσαν την διαφορά στους 16 πόντους (37-21), 3 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη.

Ένα σερί 10-0 των φιλοξενούμενων μείωσε την διαφορά στους 6 πόντους (37-31) που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην τρίτη περίοδο όταν με επιμέρους σκορ 25-13 αποκατέστησαν την τάξη, επανέφεραν την διαφορά σε διψήφια νούμερα και κατέκτησαν το ροζ φύλλο.

Πρώτο “βιολί” ήταν ο Βιτάλι Φριντζόν με 15 πόντους ενώ ο Νέναντ Κρίστιτς πρόσθεσε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Στον αντίποδα ο Τζάστιν Ντέντμον με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος παίκτης για τη Ζαλγκίρις που είχε 18 λάθη και υπέστη την δεύτερη σερί ήττα της στο TOP-16.

Διαιτητές: Πέρεζ Πέρεζ – Έρτσεγκ – Νουράν
Τα δεκάλεπτα: 22-14, 37-31, 62-44, 77-62.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 11 (2), Μίτσοφ, Φριντζόν 15 (3), Τζάκσον 2, Πάργκο, Κρίστιτς 12, Γουίμς 11 (1), Βοροντσέβιτς 9 (1), Καούν 8, Κριάπα 5 (1), Χάινς 4.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Στομπέργκας): Σιζάουσκας 3 (1), Γκουντάιτις, Κλιμαβίτσιους 2, Γιανκούνας 7, Γιαφτόκας 8, Γιασικεβίτσιους 9 (1), Βετσβάργκας, Μιλάκνις 2, Ντίμσα 2, Λαβρίνοβιτς 7 (1), Ντέντμον 22 (4).

Πρώτη νίκη για Ουνικάχα Μάλαγα

efes-malaga

Η Ουνικάχα Μάλαγα ρέφαρε την ήττα της πρεμιέρας με τη Λαμποράλ Κούτσα και με ένα παλικαρίσιο διπλό επί της Εφές Αναντολού στην Τουρκία με σκορ 74-72, διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στα πλέι – οφ της διοργάνωσης.

Οι Ανδαλουσιάνοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 20-17, ενώ παρά την πίεση των γηπεδούχων διατήρησαν οριακά το προβάδισμα και στο ημίχρονο (37-36).

Στην επανάληψη η Εφές Αναντολού μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και επέβαλε εξ’ αρχής το ρυθμό της. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου προηγήθηκε με 59-54 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, δείχνοντας ικανό να φτάσει στην πρώτη του νίκη στο Top 16.

Ωστόσο η ομάδα του Χόαν Πλάθα, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασε στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 74-72 που τη βάζει ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Όσον αφορά την Εφές Αναντολού, τα πράγματα πλέον είναι πολύ δύσκολα και χρειάζονται μεγάλες αλλαγές ώστε η ομάδα να φανεί ανταγωνιστική στη συνέχεια της δεύτερης φάσης.

Εφές Αναντολού – Ουνικάχα Μάλαγα 72-74
Διαιτητές: Τσερέμπουχ – Ντοζάι – Ταουρίνο.
Τα δεκάλεπτα: 17-20, 36-37, 59-54, 72-74.
Αναντολού Εφές (Αγγέλου): Mπαλμπάι, Οσμάν, Βασιλειάδης 4, Μπατούκ 12 (2), Ερντέν 7, Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 11, Γκόρντον 8(1),Χόπσον 15 (1), Πλάνινιτς 2, Μπιέλιτσα 9.
Μάλαγα (Πλάθα): Σαμπόνις, Βιδάλ, Κάλογουέι 5 (1), Σουάρεθ 2, Γκρέιντζερ 2, Βάσκεθ 10, Τούλσον 16 (1), Κουζμίνσκας 5 (1), Ντράγκιτς 17 (2), Χετσχάιμεϊρ, Κέινερ-Μέντλεϊ 6, Στίματς 11.

Διατήρησε το αήττητο η “βασίλισσα”

real-galata

Το τρένο της Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να σταματήσει ούτε η Γαλατασαράι παρά τη φιλότιμη προσπάθεια της. Το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε στη νίκη με 89-84 αν και τα χρειάστηκε στο τέλος καθώς η τούρκικη ομάδα δεν παράτησε το παιχνίδι.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι ωστόσο δεν κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά από νωρίς και προηγήθηκαν μόλις με 21-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η αναμέτρηση κρίθηκε ουσιαστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 25-14 προηγήθηκαν με 45 -33 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Γαλατασαράι προσπάθησε πολύ, πλησίασε τη Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο η ανωτερότητα των γηπεδούχων δεν επέτρεψε στους Τούρκους να γίνουν πιο απειλητικοί.

Διαιτητές: Ράντοβιτς – Ρότσα – Βογίνοβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 45-33,66-52, 89-84.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 2, Ρέγιες 14, Μίροτιτς 5 (1), Ροντρίγκεθ 14 (2), Κάρολ 15 (3), Ντάρντεν 13 (2 τριπ., 10 ριμπ.), Γιουλ 10 (1), Μπουρούσης 2 , Σλότερ 7 (9 ριμπ.).
Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Ερτσεγκ 24 (4), Κοκσάλ, Χέρστον 9 (1), Ακιόλ 16 (4), Μάτσβαν, Αρόγιο 12 (2), Γκιουλέρ 1, Αρσλάν 4 (1), Ντόμερκαντ  6 (2).