Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

lauvergne thompson

lauvergne-thompson

Σπουδαίο διπλό πήρε η Μπαρτσελόνα στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, ζευγαρώνοντας τις νίκες της στο Top 16 της Ευρωλίγκας. Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ, που αγωνίστηκε χωρίς το Ναβάρο,  ήταν ανώτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και επικράτησε δίκαια με 76-73, βάζοντας για τα καλά σε μπελάδες την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Το δύο στα δύο έκανε και η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, επιβλήθηκε στη Nokia Arena  της Λοκομοτίβ Κούμπαν με 85-75. Αυτή είναι η τρίτη νίκη των Ισραηλινών επί των Ρώσων στη φετινή διοργάνωση.

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Παρτιζάν και να επικρατήσει με 71-65, διπλασιάζοντας τις νίκες της στο Top 16.

Τα αποτελέσματα:
Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 73-76
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Λοκομοτίβ Κούμπαν 85-75
Μπάγερν Μονάχου – Παρτιζάν 71-65

Στο καναβάτσο η Φενέρμπαχτσε

barcelona-joy

Τι και αν αγωνίστηκε δίχως το φυσικό ηγέτη της, Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Η Μπαρτσελόνα πέρασε από την Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με 76-73. Οι Τούρκοι για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ σχεδόν αποκλειστικά με προσωπικές ενέργειες, δίχως έμπνευση στην επίθεση.

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας ήταν με διαφορά ο κορυφαίος του παρκέ, κάνοντας πραγματικά όργια ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και πήρε από το χεράκι τους Καταλανούς και τους οδήγησε στη δεύτερη νίκη τους στο Top 16.

Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ πατούσε από την αρχή της αναμέτρησης καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 23-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο η Φενέρμπαχτσε ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (39-39) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα είχε μόνιμα το προβάδισμα και έφτασε τελικά στη νίκη παρότι έδειξε τάσεις αυτοκτονίας στο τέλος με τον Παπανικολάου να αστοχεί σε δύο βολές και το Μπιέλιτσα να στέλνει το παιχνίδι στον πόντο (74-73). Ο Χουέρτας ήταν ψύχραιμος στο τέλος στις βολές, με το Μπογντάνοβιτς να αστοχεί στην τελευταία φάση και να αποτυγχάνει να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Διαιτητές: Λαμόνικα – Βιατόρ – Λατίσεβς.
Τα δεκάλεπτα: 18-23, 39-39, 56-58, 73-76.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μακάλεμπ 13,  Μπιέλιτσα 15 (3 τριπ., 7 ριμπ.), Μαχμούτογλου 15 (3), Κλέιζα 2, Βίντμαρ 1, Ζόριτς 2, Σιπάχι, Μπογκντάνοβιτς 12, Πρέζλιτς 13.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 4, Χουέρτας 23 (2 τριπ., 7 ασ.), Αμπρίνες,  Όλεσον 14 (2), Νάχμπαρ 7 (1), Τόμιτς 5, Παπανικολάου 11 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Λόρμπεκ 10, Σάδα 2.

Την έχει βρει πελάτισσα

maccabi-lokomotiv

Η τρίτη συνάντηση της Μακάμπι Τελ Αβίβ με τη Λοκομοτίβ Κούμπαν δεν αποδείχθηκε και φαρμακερή για τους Ισραηλινούς, οι οποίοι έκαμψαν την αντίσταση της ρώσικης ομάδας με 85-75 και ζευγάρωσαν τις νίκες τους στο Top 16 της Ευρωλίγκας.

Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ τα βρήκε σκούρα από τους Ρώσους για τρία δεκάλεπτα, οι οποίοι δεν αρνούνταν πεισματικά να παραδώσουν τα όπλα και βρισκόντουσαν σε απόσταση βολής από τους γηπεδούχους, έχοντας σαν πρώτο βιολί στην επίθεση το Μάντας Καλνιέντις.

Η αναμέτρηση ουσιαστικά κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν η Μακάμπι Τελ Αβίβ με επιμέρους σκορ περιόδου 21-13 καθάρισε για τα καλά τη μπουγάδα. Εξαιρετικός αν και αμφίβολος πριν από την αναμέτρηση ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης που σημείωσε 22 πόντους.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Ανκαραλί – Μάρισιτς.
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 45-38, 64-62, 85-75
ΜΑΚΑΜΠΙ (Μπλατ): Ράις 12 (2 τριπ., 6 ασ.), Σμιθ 15 (3 τριπ., 12 ριμπ.), Χίκμαν 6, Ίνγκλς 7 (1), Τάιους, Πνίνι 7 (2),  Οχαγιόν 5, Μπλου 7 (1),  Σχορτσιανίτης 22, Τζέιμς 4.
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν):  Μπράουν 6, Γουίλιαμς 13 (3), Χέντριξ 13 (1 τριπ., 9 ριμπ.), Καλνιέτις 18 (2), Μπίκοβ 5 (1), Γιασάιτις 6, Ζούμπκοφ 6 (1), Μάριτς 2 , Σίμον 6.

Ζευγάρωσαν τις νίκες τους οι Βαυαροί

musli-partizan

Η Παρτιζάν πάλεψε για παραπάνω από ένα ημίχρονο, ωστόσο ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο της στέρησε μία μεγάλη νίκη απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου, η οποία με πρωταγωνιστή τον Τζο Μπράιαντ ζευγάρωσε τις νίκες της στο Top 16, επικρατώντας δύσκολα με 71-65.

Το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς παρά το δυναμικό ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 20-17. Η αντίδραση που έψαχνε ο Σέρβος προπονητής από τους παίκτες του δεν ήρθε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Μπάγερν Μονάχου να υπολείπεται με 8 πόντους στο ημίχρονο (42-34).

Στην επανάληψη οι Γερμανοί ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης στο 34ο λεπτό με τον Ντιλέινι να γράφει το 61-59. Έκτοτε οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το ρυθμό τους και έφτασαν τελικά στην αγχωτική νίκη απέναντι στους Σέρβους.

Διαιτητές: Μπούλτο – Πέρες – Κορομηλάς.
Τα δεκάλεπτα: 17-20, 34-42, 52-56, 71-65.
Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τρούτμαν 1, Χάμαν 1, Σάφαρτζικ 9 (3), Τόμπσον 15 (10 ριμπ.), Στάιγκερ 9 (3), Μπένζινγκ 2,  Ντιλέινι 12  ( 2 τριπ., 5 ασ.), Ιμπντίχι 6, Σάβοβιτς, Τέιλορ, Μπράιαντ 16 (12 ριμπ.).
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 11 (6 ριμπ.),  Μιλουντίνοφ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 2,  Μπογκντάνοβιτς 24 (5), Γκάγκιτς 3, Μούσλι 3, Κίνσει 2ο (8 ριμπ.), Τέπιτς.

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…