Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Φενέρ 95-82 (vid)

Ολυμπιακός – Φενέρ 95-82 (vid)

mantzaris bogdanovic

mantzaris-bogdanovic

Μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή…
Άλλο Ελλάδα άλλο Ευρώπη. Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στην επίθεση και έχοντας σε τρομερή μέρα το δίδυμο Σπανούλη – Πέρπερογλου, ο ψυχωμένος Ολυμπιακός επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 95-82 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Top 16 της Ευρωλίγκας.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και επικράτησαν δίκαια επί της τραγικής αμυντικά Φενέρ, η οποία δεν κατάφερε να περιορίσει ούτε στο ελάχιστο τον Βασίλη Σπανούλη που σταμάτησε στους 28 πόντους.

Ονειρικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι “ερυθρόλευκοι”. Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα με μπροστάρη στην επίθεση τον Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 12-4. Η άμυνα της Φενέρμπαχτσε αδυνατούσε να σταματήσει τον Λαρισαίο γκαρντ ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε στον προσωπικό του αντίπαλο, Μπο Μακάλεμπ, αναγκάζοντας το Ζέλικο Ομπράντοβιτς να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ.

Οι φωνές του Σέρβου τεχνικού αφύπνισαν προς στιγμή τους Τούρκους, οι οποίοι με πρωταγωνιστή τον Πρέζλιτς στην επίθεση, μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι (17-15). Ωστόσο δύο συνεχόμενα τρίποντα από το Μάντζαρη άνοιξαν και πάλι τη διαφορά,με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 27-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βασίλης Σπανούλης συνέχισε να βομβαρδίζει το καλάθι των Τούρκων, βρίσκοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γιώργο Πρίντεζη ο οποίος μπήκε για τα καλά στην εξίσωση του αγώνα. Οι δύο άσσοι των “ερυθρόλευκων” έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα καθώς ιδίως ο δεύτερος εκμεταλλευόταν στο έπακρο τα πολλά φάουλ της Φενέρμπαχτσε. Το ημίχρονο βρήκε τους πρωταθλητές Ευρωπής να προηγούνται με 47-40.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε καθώς οι δύο ομάδες δυνάμωσαν αμυντικά. Το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προσπάθησε να πλησιάσει τον Ολυμπιακό και τα κατάφερε καθώς μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (58-56) έπειτα από δίποντο του εξαφανισμένου Μακάλεμπ.

Ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα φάνηκαν ψύχραιμοι και με τέσσερις αναπάντητους πόντους κατάφεραν να πάνε στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 62-56.

Η αντεπίθεση της Φενέρμπαχτσε συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Τούρκους να μειώνουν στους τρεις πόντους (78-75) μετά από τρίποντο του Πρέζλιτς. Ωστόσο οι πρωταθλητές Ευρώπης έδειξαν χαρακτήρα και ψυχή στα τελευταία λεπτά και με απόλυτους πρωταγωνιστές το Σπανούλη και τον Περπέρογλου που εκτέλεσαν την τούρκικη ομάδα από την γραμμή των 6,75, έφτασε στη μεγάλη νίκη με σκορ 95-82 και διεύρυνε το νικηφόρο σερί του στην Ευρωλίγκα στο 11-0.

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 95-82
Διαιτητές: Ιερεζουέλο – Πατέρνικο – Ρότσα.
Τα δεκάλεπτα: 27-19, 47-40, 62-56, 95-82.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας):  Ντάνστον 4, Σπανούλης 28  (4 τριπ., 5 ριμπ., 9 ασ.), Περπέρογλου 21 (3), Σλούκας 2, Αγραβάνης, Μάντζαρης 9 (3), Λοτζέσκι 12 (2), Σίμονς 5, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μακάλεμπ 4, Ονάν, Μπιέλιτσα 11 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Μαχμούτογλου 6 (2), Κλέιζα 7  (1), Βίντμαρ 8, Ζόριτς 13, Σιπάχι, Μπογκντάνοβιτς 16, Πρέζλιτς 17 (3 τριπ., 6 ριμπ., 5 ασ.).

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 91-95 (vid)

Η Φενέρ του Σάρας έβαλε… φωτιά στη σειρά με Καλάθη οδηγό Έπειτα από ένα συγκλονιστικ…