Κεντρική Διεθνή Με “άρωμα” από… Ευρωλίγκα

Με “άρωμα” από… Ευρωλίγκα

nzeulie-nanterre

Το Eurocup ετοιμάζεται να ανοίξει ξανά τις… πύλες του με την διεξαγωγή της φάσης των “32” όπου αναμένονται αμφίρροπες “μάχες” με την κάθε ομάδα να επιδιώκει να καταλάβει τη μία από τις δύο θέσεις του κάθε ομίλου που δίνουν την πρόκριση.

Η δεύτερη φάση που ξεκινάει αύριο θα έχει έντονο “άρωμα” από… Ευρωλίγκα αφού για πρώτη φορά ομάδες που δεν κατάφεραν να προκριθούν στο TOP-16 της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης μπορούν να συνεχίσουν την ευρωπαϊκή τους πορεία στο Eurocup. Το γεγονός αυτό δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το αγωνιστικό επίπεδο της διοργάνωσης ενώ όπως πάντα θα υπάρξουν και οι ανάλογες ελληνικές “πινελιές”.

Ο Πανιώνιος είναι πλέον ο μοναδικός εκπρόσωπος στους “32” καθώς ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να εξασφαλίσει ένα εισιτήριο. Επίσης η Ούνικς Καζάν του Νίκου Ζήση, του Κώστα Καϊμακόγλου και του Ίαν Βουγιούκα, η Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη και η Λιέτουβος Ρίτας του Ανδρέα Γλυνιαδάκη θα προσπαθήσουν να προχωρήσουν περαιτέρω στην διοργάνωση. Η πρεμιέρα θα διεξαχθεί το προσεχές διήμερο την ώρα που αύριο θα πραγματοποιηθεί ένα ματς.

Συγκεκριμένα η Ναντέρ με πρόσφατο τον αποκλεισμό της από την Ευρωλίγκα φιλοξενεί την Καντού (21:45) για τον ένατο όμιλο με τους δύο αντιπάλους να επιδιώκουν να μπουν με το “δεξί” στους “32”. Το “κυρίως πιάτο” θα “σερβιριστεί” την Τετάρτη όπου θα περιέρχονται και ελληνικές “γεύσεις”. Ο Πανιώνιος αντιμετωπίζει εντός έδρας την Νίζνι (19:00) για τον δωδέκατο όμιλο και θέλει να πάρει το… δίποντο για να πραγματοποιήσει θετικό ξεκίνημα.

Για τον ίδιο όμιλο ο Ερυθρός Αστέρας και η Μπιλμπάο θα “διασταυρώσουν” τα… ξίφη τους στην Σερβία (20:15). Η Μπάνβιτ παίζει εντός έδρας με την Μπουντιβέλνικ (19:15) για τον 13ο όμιλο ενώ η αήττητη στην διοργάνωση Ούνικς Καζάν δοκιμάζεται στην Πολωνία με αντίπαλο την Ζιελόνα Γκόρα (20:00). Τέλος η Λιέτουβος Ρίτας θα φιλοξενήσει την Μπεσίκτας για τον 16ο όμιλο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρεμιέρας της φάσης των “32” του Eurocup:

Θ’ Όμιλος: Ναντέρ – Καντού (7/1, 21:45), Ουλμ – Πίναρ Καρσίγιακα (8/1, 20:30)
Ι’ Όμιλος: Γκραβελίν – Μπάμπεργκ (8/1, 21:00), Σάσσαρι – Άνκαρα (8/1, 21:30)
Κ’ Όμιλος: Μακάμπι Χάιφα – Νίμπουρκ (8/1, 19:30), Σιένα – Χίμκι (8/1, 21:30)
Λ’ Όμιλος: Πανιώνιος – Νίζνι (8/1, 19:00), Ερυθρός Αστέρας – Μπιλμπάο (8/1, 20:15)

Μ’ Όμιλος: Μπάνβιτ – Μπουντιβέλνικ (8/1, 19:15), Ολίμπια Λιουμπλιάνας – Χάποελ Ιερουσαλήμ (8/1, 21:30)
Ν’ Όμιλος: Χιμίκ – Ραντνίτσκι (8/1, 18:00), Άλμπα Βερολίνου – Στρασμπούρ (8/1, 21:00)
Ξ’ Όμιλος: Ζιελόνα Γκόρα – Ούνικς Καζάν (8/1, 20:00), Βαλένθια – Οστάνδη (8/1, 21:45)
Ο’ Όμιλος: Λιέτουβος Ρίτας – Μπεσίκτας (8/1, 19:00), Σαραγόσα – Τσεντεβίτα (8/1, 21:30).

Περισσότερα σχετικά άρθρα
  • Ανακοινώθηκε ο Σλόκαρ

    Ενίσχυση στην φροντ λάιν για την Εστουντιάντες η οποία ανακοίνωσε με κάθε επισημότητα την …
  • Το ξανάκανε (vid)

    Η Παρτιζάν ηττήθηκε εκτός έδρας από την Χάποελ Ιερουσαλήμ για την 3η αγωνιστική του Eurocu…
  • Τα αποτελέσματα (Eurocup)

    Στο ντέρμπι των αήττητων του πέμπτου ομίλου η Μπάνβιτ επιβλήθηκε εντός έδρας της Άσεσοφτ Π…
Περισσότερα από Κυριάκος Χατζόγλου
Περισσότερα σε Διεθνή

Δειτε επισης

Αρμάνι – Φενέρμπαχτσε 78-69

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 78-69 στον τελικό του “Παύλος Για…