Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

dajuan summers budivelnik

dajuan-summers-budivelnik

Τη δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η αδιάφορη Μπουντιβέλνικ. Το συγκρότημα του Αϊνάρς Μπαγκάτσκις, πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης στην επίθεση, επικράτησε πολύ εύκολα της Ναντέρ με 97-87. Όλα τα λεφτά για τους Ουκρανούς ήταν ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 29 πόντους (5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 7/7 βολές), 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Την δεύτερη θέση του τρίτου ομίλου της Ευρωλίγκας εξασφάλισε η Γαλατασαράι, η οποία επιβλήθηκε πολύ εύκολα στην Κωνσταντινούπολη της αδιάφορης Ζιελόνα Γκόρα με 76-57. Εξαιρετικοί για τους νικητές στην επίθεση ήταν το οι Ζόραν Έρτσεγκ και Μίλαν Μάτσβαν που πέτυχαν 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Την πρόκριση της στο Τοp 16 της Ευρωλίγκας πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο. Το συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι επικράτησε σε ματς -θρίλερ της Μπάμπεργκ με 74-73 και ακολούθησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στην επόμενη φάση. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γκάνι Λαβάλ, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ.

Παίζοντας σε χαλαρούς ρυθμούς, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε άνετα της Στασμπούρ με 79-66 στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και παρέμεινε αήττητη στη φετινή διοργάνωση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους.

minard-budivelnik-nanterre

Μπορεί η Ναντέρ να ήταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη στο αποψινό παιχνίδι, ωστόσο η Μπουντιβέλνικ ήταν αυτή που μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ. Με μεγάλο πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς, το συγκρότημα του Αϊνάρς Μπαγκάτσκις έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 21-17.

Η άμυνα της Ναντέρ ήταν ανύπαρκτη με αποτέλεσμα οι Ουκρανοί να συνεχίσουν να βομβαρδίζουν το καλάθι της γαλλικής ομάδας με κάθε τρόπο. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τη Μπουντιβέλνικ να προηγείται με 50-43.

Στην επανάληψη το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου. Ο Νταχουάν Σάμερς πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 61-52 υπέρ των Ουκρανών.

Στην τέταρτη περίοδο οι πρωταθλητές Γαλλίας προσπάθησαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, δίχως κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Με τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς να κάνει κυριολεκτικά πάρτι στη ρακέτα των Γάλλων, η Μπουντιβέλνικ έφτασε εύκολα στη νίκη επικρατώντας με 97-87 της Ναντέρ που ήθελε πολύ το παιχνίδι μετά την αναπάντεχη χθεσινή νίκη της Παρτιζάν.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς – Ντοζάι – Χιμένες.
Τα δεκάλεπτα:21-19, 50-43, 71-62, 97-87.
ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ (Μπαγκάτσκις): Έιχερν 10 (1), Λαβρίνοβιτς 29 (4 τριπ., 10 ριμπ., 4 ασ.), Σαλένγκα 9 (2), Γκορμπένκο, Στρέλνιεκς 3, Τιτσένκο 2, Κουκ 12 (3), Μίναρντ 9 (7 ασ.), Σάμερς 23 (2).
ΝΑΝΤΕΡ (Nτοναντιέ): Ενζουλιέ, Τζούντιθ, Τζαϊτέχ 14 (11ριμπ.), Κοροζίν 3 (1) Λάιτι 20 (1), Μίτσαμ 14 (2), Φόστερ 2, Tόμας 11 (1) Τραορέ 6, Ντάνιελς 17 (1), Πασάβ.

Εξασφάλισε τη δεύτερη θέση

brackins-zielona

Δυναμικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Ζιελόνα Γκόρα μέσα στην Κωνσταντινούπολη. Οι παίκτες του Μιχάιλο Ούβαλιν προηγήθηκαν με 11-5 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μετά το αρχικό μούδιασμα η Γαλατασαράι αντέδρασε και με σερί 11-2 πέρασε μπροστά στο σκορ με 16-13. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να προηγούνται με 20-15.

Με το Μίλαν Μάτσβαν να κάνει πάρτι μέσα στο ζωγραφιστό, το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν επέβαλε πλήρως το ρυθμό του φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με διαφορά 11 πόντων (41-30).

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Τούρκοι συνέχισαν να κυριαρχούν απόλυτα κάτω από τα καλάθια και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Ζόραν Έρτσεγκ έστειλαν τη διαφορά στο +14 (61-47) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βάζοντας γερές βάσεις για την έκτη τους νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Πολωνοί δεν κατάφεραν ποτέ  να μπουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, γνωρίζοντας εύκολα την ήττα με 76-57. Η Γαλατασαράι με αυτή τη νίκη εξασφάλισε τη δεύτερη θέση του ομίλου της.

Διαιτητές: Αρτεάγκα – Γιούρας – Ομπράντοβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-30, 61-47, 76-57.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Γκιουλέρ 5 (1), Αρόγιο 1, Έρτσεγκ 19, Κοκσάλ 5 (1), Αλντεμίρ 11 (16 ριμπ.), Ακιόλ 9 (3), Αρσλάν, Μάτσβαν 18 (6 ριμπ.), Ντόμερκατ 8 (2), Σονμέζ, Ατσούρ.
ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Ουβάλιν): Σελ 8 (7 ριμπ.), Γουόλκερ 4, Χάνας 5, Χρίτσιανουκ 2, Εγένγκα 2, Ντραγκίσεβιτς 11 (7 ριμπ.), Μπράσκινς 9 (1), Σρόκα 2, Κόζαρεκ 11 (1), Ζαμοϊτσκι 8 (2).

Δραματική πρόκριση για Αρμάνι Μιλάνο

anton-gavel-bamberg

Αποφασισμένη να πάρει τη νίκη μέσα στην Ιταλία μπήκε η Μπάμπεργκ. Το συγκρότημα του Κρις Φλέμινγκ προηγήθηκε γρήγορα με 11-2, αιφνιδιάζοντας την Αρμάνι Μιλάνο. Ωστόσο οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν τη διαφορά στο τρίποντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-20).

Στη δεύτερη περίοδο οι Ιταλοί ισορρόπησαν πλήρως το παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αρμάνι Μιλάνο να προηγείται με 37-34 έπειτα από τρίποντο του Αλεσάντρο Τζεντίλε.

Στην επανάληψη η Μπάμπεργκ μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 42-41 με τρίποντο του Τζον Γκόλντσμπερι. Ωστόσο το συγκρότημα Λούκα Μπάνκι κυριάρχησε στη μάχη των ριμπάουντ, ανανεώνοντας πολλές χαμένες επιθέσεις, με αποτέλεσμα να πάρει και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης (51-50) Τον τελευταίο λόγο στο τρίτο δεκάλεπτο είχε ο Ζακ Ράιτ, ο οποίος με καλάθι δύο πόντων χάρισε το προβάδισμα στους Γερμανούς (52-51).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κρινόταν στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι έγινε. Ο Ζακ Ράιτ απέτυχε να δώσει αέρα τριών πόντων στην ομάδα του 20” πριν από το τέλος του παιχνιδιού και στη συνέχεια έκανε φάουλ στον Αλεσάντρο Τζεντίλε. Ο Ιταλός άσσος ήταν ψύχραιμος και με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 74-73 καθώς ο Τζαμάρ Σμιθ δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αστοχώντας στο τελευταίο σουτ από πλεονεκτική θέση.

Διαιτητές: Τζόβσιτς – Γκόντας – Μαέστρε.
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-34, 51-52, 74-73.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Χάινς, Τζεντίλε 16 (1), Μέλι 6, Λάνγκφορντ 15 (2), Γουάλας 2, Μος 8 (2), Τζέρελς 8 (1), Λαβάλ 17 (10 ριμπ.), Κιότι 2.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 3 (1), Σάντερς 13 (2), Ράιτ 4, Τζέικομπσεν 3, Γκαβέλ 15 (2), Σμιθ 8 (2), Ζίρμπες 7 (7 ριμπ.), Βελίτσκοβιτς 14, Φίσερ 6.

Στο ρελαντί η “βασίλισσα”

nikola-mirotic-real-madrid-strasbourg

Το αήττητο της Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να σπάσει, όπως ήταν φυσικό, ούτε η αδύναμη Στρασμπούρ. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο, δίχως να συναντήσουν κάποια ιδιαίτερη αντίσταση, επικράτησαν εύκολα με 79-66.

Οι παίκτες του Βισέντ Κολέ μπόρεσαν να φανούν μαχητικοί  στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις με τρεις πόντους (19-16).

Η συνέχεια, όμως, άνηκε αποκλειστικά στους μαδριλένους, οι οποίοι έκαναν επίδειξη δύναμης. Με το Νίκολα Μίροτιτς να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα, η Ρεάλ Μαδρίτης έκλεισε το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 21 πόντους (53-32).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Στρασμπούρ κατάφερε στο τέλος να ψαλιδίσει αρκετά τη διαφορά, εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα των παικτών του Πάμπλο Λάσο. Το τελικό 79-66 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ.

Διαιτητές: Ρίζικ – Μάρισιτς – Άλικο.
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 53-32, 67-42, 79-66.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 8, Ρέγιες 10, Μίροτιτς 22 (2), Ροντρίγκεθ 14 (2 τριπ., 5 ασ.), Ντάρντεν 8 (1), Γιουλ 5 (1), Σλότερ 4, Μέχρι 6.
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Τουπέν 2, Λελούπ 2, Λακόμπ 10, Κάμπελ 2, Γκριρ 2, Ντιπόρ 10 (7 ριμπ.), Αμπρομάιτις 11 (1), Αζινσά 10, Ντιοτ 17 (3).