Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

bojan bogdanovic fenerbahce cska

bojan-bogdanovic-fenerbahce-cska

Με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να ευστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές, 7 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη, η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ “απέδρασε” από την Ρωσία και έριξε στο… καναβάτσο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 78-74. Το αποτέλεσμα αυτό διατηρεί την τουρκική ομάδα στην πρώτη θέση του ομίλου.

Πραγματοποιώντας τρομερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάμπεργκ έκανε τη μεγάλη έκπληξη, επικρατώντας της Εφές Αναντολού μέσα στην Κωνσταντινούπολη με 89-78 και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Όλα τα λεφτά για τους Γερμανούς ήταν ο Τζαμάρ Σμιθ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 4/5 τρίποντα.

Με προίκα το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο της, η Μπαρτσελόνα απέδρασε από την έδρα της Ναντέρ, επικρατώντας πολύ δύσκολα στο τέλος με 82-78. Εξαιρετική εμφάνιση από τους πρωταθλητές Γαλλίας που έφτασαν πολύ κοντά σε άλλη μία μεγάλη επιτυχία. Κορυφαίος για τους Ισπανούς ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 15 πόντους.

Την πρόκριση της στην επόμενη φάση σφράγισε η Λαμποράλ Κούτσα. Το συγκρότημα του Σέρτζιο Σκαριόλο επικράτησε άνετα της Λιέτουβος Ρίτας στη Βιτόρια με 79-63. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χάμιλτον που σημείωσε με 17 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

preldzic-new

Στο ντέρμπι του πρώτου ομίλου της Ευρωλίγκα η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ επιβλήθηκε εκτός έδρας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 78-74 και ανέβηκε στο 7-1. Πλέον η πρώτη θέση πολύ δύσκολα θα χαθεί για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Το ματς εξελίχθηκε σε “θρίλερ”, όπως αναμενόταν, με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ) να αναδεικνύεται σε άνθρωπο της τελευταίας στιγμής.

Ο Κροάτης φόργουορντ ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές, 7 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν ο “ωραίος” για τους φιλοξενούμενους και ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ο μοιραίος για το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα αφού στο έσχατο λεπτό αστόχησε σε τρία τρίποντα (συνολικά είχε 14 πόντους με 2/9 τρίποντα).

Κατά τα άλλα η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με τους Τούρκους να είναι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκαν με 41-35. Στην επανάληψη οι Ρώσοι πραγματοποίησαν σερί 9-0 και πήραν… κεφάλι με 50-45 στο 25’. Οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν για το 59-56 της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης “μίλησε” η ποιότητα κάποιων παικτών της “Φενέρ” όπως του Λίνας Κλέιζα (13 πόντοι με 3 τρίποντα) και του Μπογκντάνοβιτς.

Με δύο “τρίποντες-βόμβες” του Λιθουανού και μία του Κροάτη οι Τούρκοι ανέβασαν την διαφορά στους 5 πόντους (74-69) στο 37’. Οι Ρώσοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν σε 74-73 με γκολ-φάουλ του Κάιλ Χάινς (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ) αλλά μέχρι εκεί…  Αξίζει να σημειωθεί πως οι παίκτες του “Ζοτς” έβαλαν 12 τρίποντα (12/26-46%) και μοίρασαν 17 ασίστ (8 είχε ο Έμιρ Πρέλντζιτς). Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους που έπεσαν στο 5-3 ήταν ο Σόνι Γουίμς με 20 πόντους.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Λατίσεβς – Περέα
Τα δεκάλεπτα: 17-19, 35-41, 59-56, 74-78.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 14 (2), Μίτσοφ 5 (1), Φριντζόν 1, Τζάκσον 3 (1), Πάργκο 15 (1), Κρίστιτς, Γουίμς 20 (1), Βοροντσέβιτς 2 (9 ριμπ.), Καούν 5, Χάινς 9 (5 ριμπ.)
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 8 (2), Μπλιέλιτσα 10 (2), Μαχμούτογλου 3 (1), Κλέιζα 13 (3), Βίντμαρ 6, Ζόριτς 8, Σιπάχι 7 (1), Μπογκντάνοβιτς 18 (2), Πρέλντζιτς 5 (1 τριπ, 6 ριμπ., 8 ασίσ.).

Τρομερή ανατροπή για τη Μπάμπεργκ

jamar-smith-bamberg

Ένα από τα τελευταία της χαρτιά για πρόκριση στην επόμενη φάση έπαιζε η Μπάμπεργκ στην Κωνσταντινούπολη. Το συγκρότημα του Κρις Φλέμινγκ προσπάθησε από την αρχή του παιχνιδιού να μην αφήσει την Αναντολού Εφές να επιβάλει το ρυθμό της και να ξεφύγει στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 18-18.

Αυτό που δεν ήθελε η Μπάμπεργκ να συμβεί, έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι πάτησαν τέρμα το γκάζι στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τον Κώστα Βασιλειάδη και το Σκότι Χόπσον πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενοι με διψήφια διαφορά (50-36).

Στην επανάληψη όλα έδειχναν ότι η Αναντολού Εφές θα καθάριζε εύκολα το παιχνίδι. Ωστόσο οι επίμονοι Γερμανοί δεν πέταξαν λευκή πετσέτα. Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Άντον Γκαβέλ κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (64-57) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης.

Η αντεπίθεση της Μπάμπεργκ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Με καλάθι του Νόβιτσα Βελίσκοβιτς πλησίασε τους Τούρκους στο τρίποντο (71-68) πέντε λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Με τρομερό σερί 152 οι παίκτες του Κρις Φλέμινγκ έφεραν τούμπα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 80-73 έπειτα από τρίποντο του Άντον Γκαβέλ δύο λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού.

Οι Γερμανοί ήταν ψύχραιμοι στο τέλος και πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στη φετινή διοργάνωση με σκορ 89-78 που τους βάζει για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης μετά και τη χθεσινή ήττα της Ζαλγκίρις Κάουνας.

Αναντολού Εφές – Μπάμπεργκ 78-89
Διαιτητές: Τσερέμπουκ – Έρτσεγκ – Πηλοϊδης.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 50-36, 64-57, 78-89.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπάλμπαϊ, Βασιλειάδης 18 (4), Ερντέν 8, Γκόρντον 8, Χόπσον 17 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 8 (1), Πλάνινιτς 5 (1τριπ., 6 ασ.), Σαβάνοβιτς 9, Γκονλούμ 5.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι, Σάντερς 9, Ράιτ 9 (4 ριμπ., 7 ασ.), Τάντα, Φορντ 12 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Τζέικομπσεν 4, Γκαβέλ 13 (2), Σμιθ 18 (4), Ζίρμπες 12, Βελίτσκοβιτς 11 (1), Φίσερ 13.

Πήρε… το αίμα της πίσω

nanterre-barcelona

Για δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι η πρωτάρα στο θεσμό Ναντέρ κοίταξε στα μάτια τη Μπαρτσελόνα. Οι πρωταθλητές Γαλλίας μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 19-17 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ αφυπνίστηκαν στη δεύτερη περίοδο. Με πρώτο βιολί στην επίθεση το Μασιέι Λάμπε, η Μπαρτσελόνα πέρασε πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και επέβαλε πλήρως το ρυθμό της. Με τρίποντο του αρχηγού Χουάν Κάρλος Ναβάρο οι Καταλανοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 47-37.

Στην επανάληψη η μαχητική Ναντέρ προσπάθησε να αντιδράσει και να μην αφήσει τη Μπαρτσελόνα να ξεφύγει ακόμα περισσότερο στο σκορ. Το μόνο που κατάφερε στην τρίτη περίοδο ήταν να ρίξει τη διαφορά στους εννέα πόντους (66-57), δείχνοντας ανήμπορη να μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Πασκάλ Ντοναντιέ αδυνατούσε να πλησιάσει στο σκορ, με τη Μπαρτσελόνα να διατηρεί άνετα τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο λεπτό της συνάντησης, όταν και οι Γάλλοι με δύο τρίποντες βόμβες από το Ντέιβιντ Λάιτι και το Τζέκελ Φόστερ πλησίασαν στο καλάθι (80-78). Στην τελευταία επίθεση ο Λάιτι απέτυχε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αστοχώντας σε προσπάθεια δύο πόντων και εν συνεχεία ο Άλεξ Αμπρίνες έφυγε στον αιφνιδιασμό, διαμορφώνοντας το τελικό 82-78.

Ναντέρ – Μπαρτσελόνα 78-82
Διαιτητές: Τζόβσιτς – Λότερμοουσερ – Πατέρνικο.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-47, 57-66, 78-82.
ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντιέ): Νζεουλί , Ζουντίθ, Τζαιτέ, Μίτσαμ 7 (1), Λάιτι 18 (2), Φόστερ 5 (1), Ντάνιελς 13 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Τραορέ 14 (9 ριμπ.), Τόμας 5 (1), Πασκάλ 12 ( 6 ριμπ.), Κορόσιν 4.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 6 (9 ριμπ.), Σάντα 5, Χουέρτας 4, Αμπρίνες 13 (1), Ναβάρο 15 (1), Παπανικολάου 2, Λόρμπεκ 4, Λάμπε 14, Νάχμπαρ 5 (1), Τόμιτς 9 (8 ριμπ.), Τοντόροβιτς 3, Πιούλεν 2.

Σφράγισε την πρόκριση η Λαμποράλ Κούτσα

juan-palacios-lietuvos-rytas-laboral-kutxa

Στο Top 16 της Ευρωλίγκας βρίσκεται από απόψε η Λαμποράλ Κούτσα καθώς επικράτησε εύκολα στο τέλος της Λιέτουβος Ρίτας με 79-63 και εκμεταλλεύτηκε κατά τον καλύτερο τρόπο την ήττα του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό.

Οι Βάσκοι ήταν αυτοί που είχαν το κίνητρο στην αναμέτρηση με τους Λιθουανούς. Το συγκρότημα του Σέρτζιο Σκαριόλο μπήκε αποφασισμένο στο παρκέ για να καθαρίσει το παιχνίδι, ωστόσο συνάντησε αρκετές δυσκολίες απέναντι στη μαχητική Λιέτουβος Ρίτας. Η Λαμποράλ Κούτσα βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 38-30 και όλα έδειχναν ότι θα περάσει ένα δύσκολο βράδυ.

Στην επανάληψη οι Βάσκοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και έφεραν τούμπα την αναμέτρηση . Με επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου 23-11, η Λαμποράλ Κούτσα πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 53-49.

Το συγκρότημα του Ντιρκ Μπάουερμαν πέταξε στο τέλος λευκή πετσέτα και παραδόθηκε άνευ όρων στους Ισπανούς. Ο Λαβόν Χάμιλτον και οι υπόλοιποι παίκτες συνέχισαν να φορτώνουν με πόντους το καλάθι των Λιθουανών, διαμορφώνοντας εύκολα το τελικό 79-63.

Διαιτητές: Πουλκ – Ζαμοϊσκι – Μαντίλα.
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 30-38, 53-49, 79-63.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι 9 (3), Χάμιλτον 17 (2), Χάνγκα, Χοτζ 8, Σαν Εμετέριο 12 (1), Πλάις 8, Ερτέλ 6, Κελάτι 3 (1), Γέλινεκ 5 (1), Μπιέλιτσα 11, Βαν Όστρουμ, Ντιοπ.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 7 (1), Μπαμπράουσκας 3, Παλάσιος 6, Σεϊμπούτις 6, Γλυνιαδάκης 5, Γκετσεβίτσιους 7 (1), Ορέλικ 3, Σονγκάιλα 14, Γέλοβατς 2, Νταμπράουσκας, Λιντέκα, Ντόουντελ 10.