Κεντρική Basket League Αγώνες ΚΑΟΔ – Ολυμπιακός 75-69

ΚΑΟΔ – Ολυμπιακός 75-69

KAOD Olympiakos

KAOD-Olympiakos

Ιστορική νίκη για τον ΚΑΟΔ…
Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του πανηγύρισε ο ΚΑΟΔ. Το συγκρότημα του Νέναντ Μάρκοβιτς, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε εντός έδρας του Ολυμπιακού με 75-69 και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Η ήττα αυτή μάλιστα των ερυθρολεύκων ενδέχεται να αποδειχθεί καταδικαστική για το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς του πρωταθλήματος καθώς πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ελπίζει σε στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με δική του νίκη στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίος για τους Δραμινούς ο Μπράουν που τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους (6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/7 βολές). Άξιος συμπαραστάτης στην επίθεση ο Μπάβτσιτς με 19 πόντους. Από τους ερυθρόλευκους ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Λοτζέσκι με 17 πόντους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο ΚΑΟΔ. Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν γρήγορα με 9-3. Ωστόσο στη συνέχεια ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 20-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικοί με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να αδυνατούν να αυξήσουν τη διαφορά. Ο ΚΑΟΔ μάλιστα κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενος με 37-36 χάρη σε τρίποντο του πολυτιμότερου της αναμέτρησης Μπράουν.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 58-55.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Το συγκρότημα του Νέναντ Μάρκοβιτς επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 63-58, βάζοντας τις βάσεις για τη μεγάλη επικράτηση.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε ποτέ να μειώσει τη διαφορά με αποτέλεσμα ο ΚΑΟΔ να πανηγυρίσει μία ιστορική νίκη με σκορ 75-69.

Διαιτητές: Αφεντουλίδης – Ταβουλαρέας – Νικολούλης.
Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 55-58, 75-69.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 4, Τζόουνς 4, Στίγκερς 6, Μπράουν 25 (2), Βάγκον 9, Μάρκοβιτς 7 (1 τριπ., 10 ριμπ.), Σπυριδωνίδης 1, Μπάβτσιτς 19 (2), Ζάρας,
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λο, Ντάνστον 6, Περπέρογλου 12, Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 10, Σίμονς 6 (8 ριμπ.), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 3 (1), Μάντζαρης 10 (2), Κατσίβελη 2, Λοτζέσκι 17.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…