Κεντρική Διεθνή Τα αποτελέσματα (Eurochallenge)

Τα αποτελέσματα (Eurochallenge)

tsiaras-gaz metan medias

Την ήττα γνώρισε η Γκαζ Μετάν Μέντιας του Γιώργου Τσιάρα η οποία συνετρίβη εκτός έδρας από την Τριούμφ με 94-72 και προκρίθηκε ως δεύτερη από τον τέταρτο όμιλο στην φάση των “16” του Eurochallenge.

Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν μία καλή διαφορά από το πρώτο ημίχρονο (47-30) και στην επανάληψη δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν την απόδοσή τους σε υψηλά επίπεδα και να “καπαρώσουν” την πρώτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου. Ο Έλληνας φόργουορντ πάτησε παρκέ για 20 λεπτά και τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους (6/6 βολές, 1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης:

Α’ Όμιλος:
Αντβέρπ – Ρακβί Τάρβας 78-73
ΣΠΜ Σούτερς – Ντιζόν 66-70

Β’ Όμιλος:
Κράσνιε Κρίλια – Ατομερόμου 79-75
Οράντεα – Γκαζιάντεπ 73-71

Γ’ Όμιλος:
Σοντερτάλιε – Τάρτου Ροκ 72-76
Βέντσπιλς – Ζέπτερ Βιέννης 61-56

Δ’ Όμιλος:
Κίεβ – Κέρμεντ 102-64
Τριούμφ – Γκαζ Μετάν Μέντιας 94-72

Ε’ Όμιλος:
Γκαστέρα Φλέιμς Γκρόνιγκεν – Ρέτζιο Εμίλια 85-60
Άαλσταρ – Τέο Σπορτ 87-90

ΣΤ’ Όμιλος:
Γιαζμπερένι – Εκατερίνμπουργκ 64-84
Κρκα – Τόφας 71-61

Ζ’ Όμιλος:
Λάιντεν – Κατάγια 72-58
Σολέ – Μπάκεν Μπερς 84-67

Η’ Όμιλος:
Σζολνόκι – Τσμόκι Μινσκ 69-68
Μούρες – Ρίλσκι 92-85.

Η Βαθμολογία (τελική):

Α’ Όμιλος: Αντβέρπ 10, Ντιζόν 10, ΣΠΜ Σούτερς 9, Ρακβί Τάρβας 7.
Β’ Όμιλος: Γκαζιάντεπ 10, Κράσνιε Κρίλια 10, Οράντεα 9, Ατομερόμου 7.
Γ’ Όμιλος: Τάρτου Ροκ 10, Βέντσπιλς 10, Σοντερτάλιε 9, Ζέπτερ Βιέννης 7.
Δ’ Όμιλος: Τριούμφ 11, Γκαζ Μετάν Μέντιας 10, Κίεβ 8, Κέρμεντ 7.

Ε’ Όμιλος: Ρέτζιο Εμίλια 10, Τέο Σπορτ 9, Άαλσταρ 9, Γκαστέρα Φλέιμς Γκρόνιγκεν 8.
ΣΤ’ Όμιλος: Εκατερίνμπουργκ 11, Κρκα 10, Τόφας 9, Γιαζμπερένι 6.
Ζ’ Όμιλος: Σολέ 11, Μπάκεν Μπερς 9, Κατάγια 8, Λάιντεν 8.
Η’ Όμιλος: Τσμόκι Μινσκ 10, Σζολνόκι 10, Μούρες 9, Ρίλσκι 7.

Την πρόκριση στους “16” εξασφάλισαν οι εξής ομάδες:

Α’ Όμιλος: Αντβέρπ, Ντιζόν
Β’ Όμιλος: Γκαζιάντεπ, Κράσνιε Κρίλια
Γ’ Όμιλος: Τάρτου Ροκ, Βέντσπιλς
Δ’ Όμιλος: Τριούμφ – Γκαζ Μετάν Μέντιας

Ε’ Όμιλος: Ρέτζιο Εμίλια, Τέο Σπορτ
ΣΤ’ Όμιλος: Εκατερίνμπουργκ, Κρκα
Ζ’ Όμιλος: Σολέ, Μπάκεν Μπερς
Η’ Όμιλος: Τσμόκι Μινσκ, Σζολνόκι.

Οι νέοι όμιλοι στην επόμενη φάση:

Θ’ Όμιλος: Αντβέρπ, Κράσνιε Κρίλια, Τάρτου Ροκ, Γκαζ Μετάν Μέντιας.
Ι’ Όμιλος: Ρέτζιο Εμίλια, Κρκα, Σολέ, Σζολνόκι.
Κ’ Όμιλος: Ντιζόν, Γκαζιάντεπ, Βέντσπιλς, Τριούμφ.
Λ’ Όμιλος: Τέο Σπορτ, Εκατερίνμπουργκ, Μπάκεν Μπερς, Τσμόκι Μινσκ.

Οι αγώνες θα ξεκινήσουν στις 14 Ιανουαρίου του 2014 και στην προημιτελική φάση θα προκριθούν οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο.

Load More Related Articles
  • Ανακοινώθηκε ο Σλόκαρ

    Ενίσχυση στην φροντ λάιν για την Εστουντιάντες η οποία ανακοίνωσε με κάθε επισημότητα την …
  • Το ξανάκανε (vid)

    Η Παρτιζάν ηττήθηκε εκτός έδρας από την Χάποελ Ιερουσαλήμ για την 3η αγωνιστική του Eurocu…
  • Τα αποτελέσματα (Eurocup)

    Στο ντέρμπι των αήττητων του πέμπτου ομίλου η Μπάνβιτ επιβλήθηκε εντός έδρας της Άσεσοφτ Π…
Περισσότερα από Κυριάκος Χατζόγλου
Περισσότερα σε Διεθνή

Δειτε επισης

Ανακοινώθηκε ο Σλόκαρ

Ενίσχυση στην φροντ λάιν για την Εστουντιάντες η οποία ανακοίνωσε με κάθε επισημότητα την …