Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

nik-caner-medley-unicaja-malaga

Τι και αν ήθελε το παιχνίδι πάση θυσία;
Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν χαρίστηκε στην Αναντολού Εφές και πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, διέσυρε τους Τούρκους μέσα στην Κωνσταντινούπολη με 86-61. Αυτή ήταν η δέκατη συνεχόμενη νίκη για τους μαδριλένους που τερμάτισαν αήττητοι στο δεύτερο όμιλο. Κορυφαίος για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ που σημείωσε 24 πόντους με 6/6 τρίποντα και μοίρασε 5 ασίστ. Οι Τούρκοι τελικά πέρασαν στην επόμενη φάση, εκμεταλλευόμενοι την ήττα της Μπάμπεργκ από τη Ζαλγκίρις Κάουνας.

Μεγάλο διπλό πρόκρισης πανηγύρισε η Ζαλγκίρις Κάουνας. Το συγκρότημα του Σαούλιους Στομπέργκας, όντας εξαιρετικό στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε μέσα στην Γερμανία της Μπάμπεργκ με 84-80 και την άφησε εκτός συνέχειας.  Όλα τα λεφτά για τους Λιθουανούς σε άλλο ένα παιχνίδι ο Τζάστιν Ντέντμον, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Τη δεύτερη θέση στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας εξασφάλισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πέρασε άνετα από το Βελιγράδι, επικρατώντας της Παρτιζάν με 73-62. Η ήττα αυτή αποδείχθηκε γλυκιά για τους Σέρβους καθώς η Φενέρμπαχτσε τους έκανε τη χάρη και νίκησε τη Ναντέρ.

Δίχως να συναντήσει κανένα απολύτως πρόβλημα, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε εντός έδρας της Μπουντιβέλνικ με 96-75 και τερμάτισε στην τρίτη θέση του του πρώτου ομίλου. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Άντε Τόμιτς και Ματσέι Λάμπε που πέτυχαν από 15 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Η Φενέρμπαχτσε έκανε το χρέος της απέναντι στη Ναντέρ και επικράτησε πολύ εύκολα στην Γαλλία με 95-76, αφήνοντας εκτός συνέχειας τους πρωταθλητές Γαλλίας και εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρωτιά στον όμιλο της. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 20 πόντους.

Συναρπαστική πρόκριση για την Ουνικάχα Μάλαγα. Το συγκρότημα του Χοάν Πλάθα επικράτησε της Σιένα μέσα στην Ιταλία με 64-62 σε ένα ματς -θρίλερ που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ και πέρασε στο Τop 16 της Ευρωλίγκας. Ο Τζέισον Γκρέιντζερ (13 πόντους) ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα.

nikola-mirotic-real-madrid-efes

Αποφασισμένη να πάρει τη νίκη που θα τους έδινε την πρόκριση στην επόμενη φάση, μπήκε η Αναντολού Εφές. Το συγκρότημα του Οκτάι Μαχμούτι με αιχμή του δόρατος στην επίθεση το Ντούσκο Σαβάνοβιτς προηγήθηκε με 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και με το Σέρχιο Ροντρίγκεζ να οργανώνει και να εκτελεί άψογα, πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Ισπανούς να προηγούνται με 38-34.

Στην επανάληψη η Αναντολού Εφές μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 45-41, έχοντας το Ντούσκο Σαβάνοβιτς σε μεγάλη μέρα. Ωστόσο οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο αντέδρασαν και με το Σέρχιο Γιούλ να παίρνει φωτιά, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 54-49.

Η τέταρτη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Τούρκους, διασύροντας τους με 86-61.

Διαιτητές: Λαμόνικα – Λατίσεβς – Τζαβόρ.
Τα δεκάλεπτα:20-18, 34-38, 49-54, 61-86.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπαλμπάι 8, Ερντέν 2 (7 ριμπ.), Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 20 (3), Γκόρντον 4, Χόπσον 7, Ντραγκίσεβιτς 10 (2), Πλάνινιτς 7 (1), Μπατούκ 1.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ 3 (1), Φερνάντεθ 10 (2), Ρέγιες 13 (10 ριμπ.), Μίροτιτς 17 (2), Ροντρίγκεθ 24 (6/6 τριπ., 5 ασ.), Ντάρντεν 2, Γιουλ 13, Σλότερ 2, Μέχρι 2.

Διπλό πρόκρισης για τη Ζαλγκίρις Κάουνας

zalgiris-kaunas-celebrates-eb13

Πολύ δυνατά μπήκε στο παρκέ η Μπάμπεργκ με στόχο να επιβάλει από νωρίς το ρυθμό της. Οι παίκτες του Κρις Φλέμινγκ με τρομερά ποσοστά ευστοχίας από την γραμμή των 6,75 προηγήθηκαν με 28-21 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Ωστόσο η Ζαλγκίρις Κάουνας βελτίωσε αισθητά την αμυντική της λειτουργία στη δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Αρτούρας Μιλάκνις έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 44-43 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Γερμανοί μπήκαν αποφασισμένοι να ανακτήσουν τα ηνία του αγώνα. Με επιμέρους σκορ περιόδου 26-16 η Μπάμπεργκ έκλεισε την τρίτη περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 69-60.

Στην καθοριστική τέταρτη περίοδο οι Λιθουανοί έστησαν ένα μικρό πάρτι. Παίζοντας εκπληκτική άμυνα άφησαν για 8 λεπτά τη Μπάμπεργκ με 2 πόντους με αποτέλεσμα να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και να προηγηθούν με 80-71, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη – πρόκριση.

Παρά την αντεπίθεση των Γερμανών στο τέλος, η Ζαλγκίρις Κάουνας πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 84-80 και έστειλε στο καναβάτσο τη Μπάμπεργκ.

Μπάμπεργκ – Ζαλγκίρις Κάουνας 80-84
Διαιτητές: Μπολτάουζερ – Ρότσα – Γκαρσία.
Τα δεκάλεπτα: 28-21, 43-44, 69-60, 80-84.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 6 (2), Σάντερς 14 (2), Ράιτ 4, Τάντα, Τζέικομπσεν 6, Γκαβέλ 16 (2 τριπ., 8 ασ.), Σμιθ 9 (2), Ζίρμπες 10 (7 ριμπ.), Βελίτσκοβιτς 3, Φίσερ 12.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ: Λιπκεβίτσιους 4, Κλιμαβίτσιους 1, Γιανκούνας 11 (1), Γιαφτόκας 6 (6 ριμπ.), Γιασικεβίτσιους 9 (1), Βέτσβαργκας, Μιλάκνις 14 (4), Λαβρίνοβιτς 11, Ντέντμον 26 (5 τριπ., 7 ριμπ., 4 ασ.), Σιζάουσκας, Ντίμσα.

Δεύτερη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

bogdan-bogdanovic-partizan-belgrade

Με νίκη έκλεισε την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ επικράτησε εύκολα της Παρτιζάν με 73-62. Οι Ρώσοι έλεγξαν το παιχνίδι από την αρχή και προηγήθηκαν με 43-36 στο ημίχρονο χάρη στον πλουραλισμό τους στην επίθεση.

Στην επανάληψη οι Σέρβοι προσπάθησαν να πλησιάσουν τη ρωσική αρκούδα δίχως αποτέλεσμα. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε μάλιστα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (59-49) στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έφτασαν εύκολα στη νίκη που τους έδωσε τη δεύτερη θέση στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Παρτιζάν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 62-73
Διαιτητές: Λότερμοουσερ – Κόντε – Σούλγκα.
Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-43, 49-59, 62-73.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 11 (5 ριμπ.), Νταλό, Μιλουντίνοφ 4, Μιλοσάβλιεβιτς 17 (3) Μπογκντάνοβιτς 10 (2), Γκάγκιτς , Μούσλι 11, Κίνσει 9 (1).
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 10 (2 τριπ., 7 ασ.), Μίτσοφ 9 (1), Φριντζόν 11 (2), Τζάκσον, Πάργκο, Κρστιτς 11, Γουίμς 11 (1), Κάουν 12, Χάινς 9.

Περίπατος για Μπαρτσελόνα

dajuan-summers-budivelnik-barcelona

Εύκολο βράδυ είχε η Μπαρτσελόνα απέναντι στη Μπουντιβέλνικ. Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ επιβλήθηκε άνετα των Ουκρανών με 96-77.

Το παιχνίδι είχε κριθεί ήδη από το πρώτο ημίχρονο, όπου οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 54-38. Στην τρίτη περίοδο η Μπουντιβέλνικ μείωσε λίγο τη διαφορά στους 11 πόντους (73-62) αλλά η αντεπίθεση της δεν είχε διάρκεια και γνώρισε φυσιολογικά την ήττα.

Μπαρτσελόνα – Μπουντιβέλνικ 96-77
Διαιτητές: Τσερέμπουχ – Μπισάνγκ – Φούφης.
Τα δεκάλεπτα: 25-15, 54-38, 73-62, 96-77.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Πούλεν 3 (1), Ντόρσεϊ 10, Χουέρτας 10 (2), Αμπρίνες, Ναβάρο 6 (2), Χεζόνια 5, Όλεσον 5 (1), Λάμπε 16 (2), Νάχμπαρ 13 (1), Τόμιτς 15, Παπανικολάου 8, Λόρμπεκ 10 (2.)
ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ (Μπαγκάτσκις): Έιχερν 6, Λαβρίνοβιτς 16 (1), Σαλένγκα 2, Γκορμπένκο, Στρέλνιεκς 11 (3), Τιτσένκο 5 (1), Λεμπεντίτσεφ 3 (1), Μίναρντ 15 (3) Σάμερς 17 (8 ριμπ.), Νέρας 2.

Πρωτιά για τη Φενέρμπαχτσε

bogda_fener

Επιβλητικό πέρασμα πραγματοποίησε η Φενέρμπαχτσε από την Γαλλία, επικρατώντας πολύ εύκολα της Ναντέρ με 95-76.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήραν τα ηνία της αναμέτρησης από την αρχή και ουδέποτε απώλεσαν το προβάδισμα. Η Ναντέρ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να δείξει ανταγωνιστική και μοιραία γνώρισε την ήττα που ισοδυναμεί με αποκλεισμό από της συνέχεια της διοργάνωσης.

Ναντέρ – Φενέρμπαχτσε 76-95
Διαιτητές:Γκαρσία – Ζαμοϊτσκι – Αναστόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 21-27, 41-51, 59-73, 76-95.
ΝΑΝΤΕΡ (Nτοναντιέ): Ενζουλιέ, Τζούντιθ 2, Τζαϊτέχ 4, Κορόσιν, Λάιτι 11 (1), Μίτσαμ 10 (2), Φόστερ 9 (1), Tόμας 14 (2) Τραορέ 8, Ντάνιελς 9 (1), Πασάβ 7, Καρντόδο 2.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μακάλεμπ 14 (2), Ονάν 2, Μπιέλιτσα 10, Μαχμούτογλου 9 (1), Κλέιζα 11 (1), Βίντμαρ 6, Ζόριτς 14, Σιπάχι 3, Μπίρσεν, Μπογκντάνοβιτς 20 (1), Πρέζλιτς 6.

Δια χείρος Γκρέιντζερ… στο Top 16

earl-calloway-unicaja-malaga

Αγχωμένα μπήκαν στο παρκέ η Σιένα και η Ουνικάχα Μάλαγα λόγω της σημαντικότητας του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες με αποτέλεσμα να πραγματοποιηθεί ένα χαμηλής ποιότητας παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες. Η Ουνικάχα Μάλαγα κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 15-12.

Οι Ισπανοί κυριάρχησαν και στη δεύτερη περίοδο, έχοντας σε μεγάλη μέρα το δίδυμο Κάνερ – Μέντλεϊ και Γκρέιντζερ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ανδαλουσιάνους να προηγούνται με 32-22.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Η Σιένα ανέβασε την πίεση της και πλησίασε τους Ισπανούς στους 4 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (42-38).

Στην καθοριστική τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κρινόταν στο τέλος. Ο Ράιαν Τούλσον με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Ουνικάχα Μάλαγα με 62-60 δέκα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Χάντερ με καλάθι δύο πόντων ισοφάρισε για τη Σιένα και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση. Ωστόσο ο Γκρέιντζερ είχε διαφορετική άποψη και με καλάθι σε νεκρό χρόνο χάρισε τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του με σκορ 64-62.

Σιένα – Ουνικάχα Μάλαγα 62-64
Διαιτητές: Ρίζιτς – Ράντοβιτς – Γκόντας.
Τα δεκάλεπτα: 12-15, 22-32, 38-42, 62-64.
ΣΙΕΝΑ (Κρέσπι): Βιτζιάνο 2, Χάντερ 14, Κούνρο 8 (2), Ρότσεστι 2, Κάρτερ 14 (4), Ρες, Όρτνερ, Νέλσον 4, Γκριν 12 (10 ριμπ.), Χάκετ 6.
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Βιδάλ, Καλογουέι 13 (3), Σουάρεζ 3 (1), Γκρέιντζερ 13 (1), Βάσκεζ 8, Τούλσον 3 (1), Κουζμίνσκας, Χετσχάιμερ, Κάνερ-Μέντλεϊ 20 (2), Στίματς 4.