Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

planinic-efes-foul

Η ρωσική αρκούδα  ξύπνησε…
Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα επικράτησε σχετικά εύκολα της Μπαρτσελόνα με 79-65 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του πρώτου ομίλου καθώς κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά των 9 πόντων (79-70) που είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο. Κορυφαίος για τους νικητές ο Σόνι Γουίμς που τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης παρέμεινε η Ζαλγκίρις Κάουνας. Η ομάδα του Σαούλιους Στομπέργκας, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, έκαμψε την αντίσταση της Αναντολού Εφές επικρατώντας στο τέλος με 65-63. Όλα τα λεφτά για τους Λιθουανούς ήταν ο συνήθης ύποπτος Τζάστιν Ντέντμον, ο οποίος με 23 πόντους οδήγησε την ομάδα του σε αυτή τη μεγάλη νίκη.

Το δώρο που ήθελε ο Παναθηναϊκός από τον Ερυθρό Αστέρα ήρθε. Το συγκρότημα του Ντέγιαν Ράντονιτς επιβλήθηκε πολύ εύκολα της κάκιστης Λαμποράλ Κούτσα με 81-65 και πλέον οι πράσινοι με νίκη αύριο επί της Λοκομοτίβ Κούμπαν σκαρφαλώνουν στην τρίτη θέση του τέταρτου ομίλου της Ευρωλίγκας. Πρώτο βιολί στην επίθεση για τους Σέρβους ο Γιάκα Μπλάζιτς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και 4/4 τρίποντα.

Με μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο η Ουνικάχα Μάλαγα επικράτησε στο τέλος της Μπάγερν Μονάχου με 77-72 και έκανε το αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση. Κορυφαίος για τους Ανδαλουσιάνους ο Νικ Κάνερ – Μέντλει που πέτυχε 17 πόντους και κατέβασε 6 ριμπάουντ.

Πραγματοποιώντας μία καταπληκτική πρώτη περίοδος, η Παρτιζάν έκανε τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε μέσα στην Τουρκία με σκορ 79-77. Η νίκη αυτή διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες των Σέρβων για πρόκριση στην επόμενη φάση. Κορυφαίος για τους νικητές στην επίθεση ο Κίνσεϊ με 20 πόντους.

Χωρίς να θέλξει με την απόδοση της, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε εύκολα της αδιάφορης Λιέτουβος Ρίτας με 78-71 και έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας.

cska-barcelona

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες. Τόσο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας όσο και η Μπαρτσελόνα κατάφερναν να φτάνουν εύκολα στο καλάθι, με τις άμυνες να δηλώνουν απούσες. Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ προηγήθηκε με 22-21 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο η ρωσική αρκούδα έσφιξε την άμυνα της με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 12 πόντους. Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και με πλουραλισμό στην επίθεση πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενοι με 42-31.

Ωστόσο η τρίτη περίοδος άνηκε αποκλειστικά στη Μπαρτσελόνα. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν καθώς οι Καταλανοί ήταν αυτή τη φορά εκείνοι, οι οποίοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα. Με επιμέρους σκορ περιόδου 21-11 οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ψαλίδισαν τη διαφορά και πλησίασαν σε απόσταση βολής στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-51).

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα διατήρησε τη ψυχραιμία του και επέβαλε και πάλι πλήρως το ρυθμό του με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε διψήφια επίπεδα. Πατώντας τέρμα το γκάζι στην επίθεση η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έστειλε στο τέλος τη διαφορά στους 14 πόντους, επικρατώντας με 79-65. Με τη νίκη αυτή οι Ρώσοι αγκαλιάζουν τη δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου.

Διαιτητές: Ράντοβιτς – Σαχίν – Τζαβόρ.
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-31, 53-52, 79-65.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 5 (1), Μίτσοφ 6, Φριντζόν 8, Τζάκσον 6, Πάργκο, Κρστιτς 12, Γουίμς 18 (2), Βορόντσεβιτς 10 (2), Κάουν 6, Χάινς 8.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Πούλεν 5 (1), Ντόρσεϊ 4, Σάδα 8, Χουέρτας 2, Αμπρίνες, Ναβάρο 12 (3), Τοντόροβιτς, Χεζόνια 5 (1), Όλεσον 14, Λάμπε, Νάχμπαρ 5, Τόμιτς 10.

Είναι ακόμα ζωντανή

javtokas-zalgiris-makrini

Με τη Ζαλγκίρις Κάουνας να μπαίνει φουριόζα, ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Λιθουανία. Το συγκρότημα του Σάουλιους Στομπέργκας θέλει εξ’ αρχής να επιβάλει το ρυθμό του και προηγήθηκε με 7-2. Ωστόσο η Εφές Αναντολού στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 16-16.

Παρόμοια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με καλάθι του Σκότι Χόπσον η Εφές Αναντολού έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο, προηγούμενη με 36-34.

Στην επανάληψη πραγματοποιήθηκε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της χρονιάς. Με τον Τζάστιν Ντέντμον να παίρνει φωτιά στην επίθεση, το συγκρότημα του Σαούλιους Στομπέργκας έστειλε τη διαφορά  στους 10 πόντους (62-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου, δείχνοντας να καθαρίζει εύκολα το παιχνίδι.

Ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι Λιθουανοί έμειναν χωρίς πόντο για εννιά λεπτά με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να τους πλησιάσουν στο καλάθι (64-62) στο 38′. Ο Τζάστιν Ντέντμον και ο Τζαμόν Γκόρντον με 1/2 βολές έγραψαν το τελικό 65-63. Το συγκρότημα του Οκτάι Μαχμούτι είχε τη μοναδική ευκαιρία να φύγει νικήτρια από το παιχνίδι αλλά ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο που επιχείρησε.

Η νίκη αυτή διατήρησε ζωντανή της Ζαλγκίρις Κάουνας στο κυνήγι της πρόκρισης και πλέον θέλει τη νίκη και στο τελευταίο παιχνίδι με τη Μπάμπεργκ για να βρεθεί στο Τοp 16.

Διαιτητές: Πουλκ – Πέρες – Μπισάνγκ.
Τα δεκάλεπτα:  16-16, 34-36, 62-52, 65-63.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ: Πόσιους 2, Λιπκεβίτσιους 4, Κλιμαβίτσιους 5, Γιανκούνας 4, Γιαφτόκας 11 (10 ριμπ.), Γιασικεβίτσιους, Βέτσβαργκας 10 (2), Μιλάκνις 2, Κούπσας, Λαβρίνοβιτς 4, Ντέντμον 23 (6).
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπαλμπάι, Βασιλειάδης 6 (2), Ερντέν 14 (13 ριμπ.), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 7 (1), Γκόρντον 7, Χόπσον 13 (2 τριπ., 11 ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 6 (1), Πλάνινιτς 6, Κόσουτ.

Πάρτι… στο Βελιγράδι

heurtel-laboral-new

Πολύ άνετη εντός έδρας επικράτηση πανηγύρισε ο αδιάφορος Ερυθρός Αστέρας επί της Λαμποράλ Κούτσα με 81 -65. Οι Σέρβοι  πραγματοποίησαν τρομακτικό ξεκίνημα καθώς προηγήθηκαν με 25-6 στο πρώτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Η Λαμποράλ Κούτσα προσπάθησε να αντιδράσει στη δεύτερη περίοδο χωρίς αποτέλεσμα. Το συγκρότημα του Ντέγιαν Ράντονιτς πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενο με 45-26.

Στην επανάληψη οι Βάσκοι βελτίωσαν την άμυνα τους και μείωσαν τη διαφορά στους 10 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (61-51). Ωστόσο η αντεπίθεση τους δεν είχε διάρκεια. Ο Ερυθρός Αστέρας ανέκτησε πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού και με επιμέρους σκορ περιόδου 20-14 έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 81-65.

Διαιτητές: Λότερμοουσερ – Σούλγκα – Αναστόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 25-6, 45-26, 61-51, 81-65.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λάζιτς 2, Μπλάζιτς 24(4/4), Σιμόνοβιτς 2, Μαριανοβιτς 9 (9 ριμπ.), Ραντένοβιτς 11 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Κάτιτς 8, Ρίστιτς , Νέλσον 7, Σιλμπ 7, Τζένκινς 11 (2).
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Σκαριόλο): Μαινόλντι 3 (1), Νοτσιόνι 8 (1), Χάνγκα , Χάμιλτον 13 (1), Χότζ 15 (2), Σαν Εμετέριο 6, Πλάις 2, Χερτέλ 6, Κελάτι 3 (1), Γιέλινεκ 7 (1), Μπιέλιτσα 2.

Μεγάλη ανατροπή στην Ανδαλουσία

sergi-vidal-unicaja-new

Πολύ δυνατά μπήκε στο παρκέ της Μartin Carpena arena η Ουνικάχα Μάλαγα με στόχο να επιβάλει από την αρχή το ρυθμό της. Το συγκρότημα του Χοάν Πλάθα, έχοντας καταπληκτική επιθετική λειτουργία, φόρτωσε το καλάθι της Μπάγερν Μονάχου με 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 29-20.

Η άμυνα των Γερμανών παραδόξως βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Μάλκολμ Ντιλέινι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους έξι πόντους (43-37) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση της Μπάγερν Μονάχου συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Η Ουνικάχα Μάλαγα αδυνατούσε να βρει εύκολα το διάδρομο προς το καλάθι των Γερμανών με αποτέλεσμα το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να κάνει την ολική ανατροπή και να προηγηθεί με 60-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο οι Ισπανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Οι παίκτες του Χοάν Πλάθα αποφάσισαν να παίξουν τη σκληρή επιθετική άμυνα τους που είχε ως αποτέλεσμα να μπλοκαριστούν οι Γερμανοί. Με επιμέρους σκορ περιόδου 21-12 η Ουνικάχα Μάλαγα πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 77-72 και έκανε το αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στο Τop 16.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Λατίσεβς – Νουράν.
Τα δεκάλεπτα: 29-20, 43-37, 56-60, 77-72.
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Σαμπόνις, Βιδάλ 8 (1), Ούρτασουν 1, Καλογουέι 6 (1), Σουάρεζ 3 (1), Γκρέιντζερ 8 (8 ασ.), Βάσκεζ 12 (8 ριμπ.), Τούλσον, Κουζμίνσκας 5 (1), Χετσχάιμερ 13 (1), Κάνερ-Μέντλεϊ 17 (2), Στίματς 4.
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πεσιτς): Τρούτμαν 9 (8 ριμπ.), Σάφαρτζικ 2, Τόμπσον 12 (8 ριμπ.), Στάιγκερ 4, Μπέντζινγκ 4, Τζέντοβιτς 4, Ντιλέινι 14 (2 τριπ., 7 ασ), Ιμπντίχι 2, Σάβοβιτς 4 (1), Τέιλορ 13 (3), Μπράιαντ 4.

Βόμβα μεγατόνων στην Κωνσταντινούπολη

vidmar-fener-partizan

Φοβερό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Παρτιζάν μέσα στην Τουρκία. Το συγκρότημα του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς, έχοντας τρομερά ποσοστά ευστοχίας από την γραμμή των 6,75, διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα της Φενέρμπαχτσε και προηγήθηκε με 30-18 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φωνές του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου έπιασαν τόπο. Οι Τούρκοι, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, βραχυκύκλωσαν τους Σέρβους και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο καλάθι (39-37) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η αντεπίθεση της Φενέρμπαχτσε συνεχίστηκε. Με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Εμίρ Πρέζλιτς, οι Τούρκοι κατάφεραν να πετύχουν την ολική ανατροπή και να προηγηθούν με βραχέα κεφαλή (60-59) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο η Παρτιζάν μπήκε αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι και με σερί 14-4 προηγήθηκε με 73-64 στο 37′. Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να γυρίσει για ακόμα μία φορά το παιχνίδι αλλά αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα στο τέλος με 79-77.

Φενέρμπαχτσε – Παρτιζάν 77-79
Διαιτητές: Μαρτίν – Αρτεάγκα – Παπαπέτρου.
Τα δεκάλεπτα: 17-30,37-39,60-59,77-79.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μακάλεμπ 11 (1), Ονάν, Μπιέλιτσα 8 (2), Μαχμούτογλου 2, Κλέιζα 5, Βίντμαρ 2, Ζόριτς 14, Σιπάχι, Μπίρσεν, Μπογκντάνοβιτς 14 (2), Πρέζλιτς 21 (2 τριπ., 6 ριμπ.,7 ασ).
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 18, Νταλό, Μιλουντίνοφ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 18 (4) Μπογκντάνοβιτς 19 (5), Γκάγκιτς , Μούσλι 2, Κίνσει 20 (2).

Στο ρελαντί η Μακάμπι Τελ Αβίβ

seibutis-lietuvos-maccabi

Πολύ δυνατά μπήκε η Λιέτουβος Ρίτας στο παρκέ της Nokia Arena. Οι Λιθουανοί αιφνιδίασαν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν με 19-11.

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ αφυπνίστηκε και πατώντας τέρμα το γκάζι στην επίθεση, προσπέρασε τους Λιθουανούς πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενο με 37-32.

Στην επανάληψη η Λιέτουβος Ρίτας δεν κατάφερε να γίνει απειλητική σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-51) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 78-71 και παρέμειναν στην κορυφή του τέταρτου ομίλου της Ευρωλίγκας.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ – Κόντε – Πατέρνικο.
Τα δεκάλεπτα: 11-19, 37-32, 61-51, 78-71.
ΜΑΚΑΜΠΙ (Μπλατ): Ράις 14 (1), Τζέιμς 9, Σμιθ 14, Χίκμαν 14, Ινγκλς 2, Τάιους 9 (7 ριμπ.), Πνίνι, Οχαγιόν 4, Μπλου 11 (1), Σχορτσανίτης 1.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Αντομάιτις): Τέπιτς, Μπαμπράουσκας 12 (2), Παλάσιος 11, Σεϊμπούτις 9 (1), Γκετσεβίτσιους 5, Ορέλικ, Ντόουντελ 16, Λίντεκα 7, Σονγκάιλα 9 (9 ριμπ.), Γιέλοβατς 2.