Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

lokomotiv kuban lietuvos ritas

hendrix-lokomotiv-kuban

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, η Λοκομοτίβ Κούμπαν διέλυσε τη Λιέτουβος Ρίτας στη Λιθουανία με 84-53, σβήνοντας κάθε ελπίδα της για πρόκριση στην επόμενη φάση. Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, οι Λιθουανοί ήταν πολύ κακοί και δεν κατάφεραν να ανταγωνιστούν σε καμία περίπτωση το συγκρότημα του Εβγκένι Πασούτιν. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντέρικ Μπράουν, που σημείωσε 20 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ.

Μπορεί να πήγε να αυτοκτονήσει στην τελευταία περίοδο, ωστόσο η Μακάμπι Τελ Αβίβ απέδρασε από την καυτή Χάλα Πιονίρ του Βελιγραδίου, επικρατώντας στο τέλος του εξαιρετικού Ερυθρού Αστέρα με 78-76. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ισραηλινούς ο δικός μας Σοφοκλής Σχορτσιανίτης που τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους.

Σαν σίφουνας πέρασε από την Πολωνία η Ουνικάχα Μάλαγα. Το συγκρότημα του Χοάν Πλάθα, πατώντας τέρμα το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, συνέτριψε την Ζιελόνα Γκόρα με 84-67 κάνοντας παράλληλα το αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας. Όλα τα λεφτά για τους Ανδαλουσιάνους ήταν ο Ζόραν Ντράγκιτς που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το τρένο της Ρεάλ Μαδρίτης δεν σταμάτησε ούτε στην Γερμανία. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε σχετικά εύκολα της Μπάμπεργκ με 89-69 και έφτασε τις επτά συνεχόμενες νίκες στο δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας. Κορυφαίος για τους μαδριλένους ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 4/5 τρίποντα.

Το αποφασιστικότερο βήμα για την πρόκριση στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκας πραγματοποίησε η Ναντέρ. Οι πρωταθλητές Γαλλίας έκαμψαν την αντίσταση της Παρτιζάν, επικρατώντας με 62-61 σε ματς- θρίλερ που κρίθηκε από τις δύο εύστοχες βολές του κορυφαίου της αναμέτρησης Τρεντόν Μίτσαμ.

lietuvos rytas-locomotiv kuban

Με τον Χουάν Παλάσιος να πραγματοποιεί τρομερό ξεκίνημα, η Λιέτουβος Ρίτας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της. Η Λοκομοτίβ Κούμπαν, εμφανώς επηρεασμένοι από τις απουσίες της, δεν κατάφερε να περιορίσει τα επιθετικά όπλα των Λιθουανών με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-16).

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στη δεύτερη περίοδο. Το συγκρότημα του Εβγκένι Πασούτιν με τρομερό σερί 17-4 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 33-28, κάνοντας έξαλλο τον Ντιρκ Μπάουερμαν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λοκομοτίβ Κούμπαν να προηγείται με 39-31.

Στην επανάληψη οι Ρώσοι έστησαν ένα μικρό πάρτι, διαλύοντας ουσιαστικά τους ανήμπορους να αντιδράσουν Λιθουάνους. Το σκορ πήρε τεράστιες διαστάσεις, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 61-50.

Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε τελειώσει, όπως και η υπόθεση πρόκριση για τη Λιέτουβος Ρίτας η οποία απογοήτευσε σε άλλο ένα παιχνίδι τον κόσμο της. Το τελικό 84-53 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο αποψινό παιχνίδι.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς – Γιούρας – Χιμένες.
Τα δεκάλεπτα: 24-16, 31-39, 50-61, 53-84.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 4, Μπαμπράουσκας, Παλάσιος 13, Σεϊμπούτις 15 (1), Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 6 (2), Κουκ 3 (1), Σονγκάιλα 6, Γέλοβατς 2, Νταμπράουσκας, Λιντέκα 4.
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Μπράουν 20 (8 ριμπ.), Ουίλιαμς 4, Χέντριξ 14 (6 ριμπ.), Καλνιέτις 10, Γιασάιτις 10, Ζούμπκοφ 6 (2), Λικόντεϊ 2, Μάριτς 12, Γκριγκόριεφ 2, Κολιούσκιν 2.

Απόδραση για Μακάμπι Τελ Αβίβ

erithros asteras-maccabi tel aviv

Με πατημένο το γκάζι μπήκαν στο παρκέ της Χάλα Πιονίρ οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα. Έχοντας τρομερά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα, οι Σέρβοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 22-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι Τελ Αβίβ αντέδρασε. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, περιόρισε αισθητά τους Σέρβους που δεν κατάφερναν να βρουν εύκολα τον διάδρομο προς το αντίπαλο καλάθι. Με επιμέρους σκορ περιόδου 17 -11, οι Ισραηλινοί πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενοι με 35-33.

Καταιγιστικό ήταν το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πάτησε τέρμα το γκάζι στην επίθεση, πετυχαίνοντας 27 πόντους στην τρίτη περίοδο, η οποία έκλεισε με τους Ισραηλινούς να προηγούνται με 62-46.

Το παιχνίδι φάνηκε προς στιγμή, ότι είχε τελειώσει. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς είχαν διαφορετική άποψη και με φοβερό σερί 22-11 μείωσαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (73-68) τρία λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Οι Σέρβοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους, ισοφαρίζοντας τους Ισραηλινούς (76-76) λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς επέλεξε να κάνει φάουλ στο Μπλου ώστε να έχει την τελευταία επίθεση. Ο Μπλου ευστόχησε στη μία βολή, διαμορφώνοντας το 77-76. Ο Ντεμάρκους Νέλσον είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στους Σέρβους, ωστόσο αστόχησε στο τελευταίο καλάθι. Με μία ακόμη βολή του Μπλου, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 78-76 του φιλότιμου Ερυθρού Αστέρα.

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 76-78
Διαιτητές: Αρτεάγκα – Νουράν – Παστούσιακ.
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 33-35, 46-62, 76-78.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Σιλμπ 11 (2), Μίτροβιτς 6, Νέλσον 12 (2), Κάτιτς 2, Μπλάζιτς 7 (1), Τζένκινς 8 (2), Μαριάνοβιτς 4, Λάζιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 9 (3), Ραντένοβιτς 12 (1).
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Ράις 7 (1), Ίνγκλις 8 (2), Σμιθ 11 (2), Χίκμαν 3 (1), Σχορτσιανίτης 22, Μπλου 4, Τάιους 8 (7 ριμπ.), Πνίνι 9 (1), Κόεν, Οχαγιόν 6 (9ασ.)

Επιστροφή στις νίκες για Ουνικάχα Μάλαγα

zielona gora-malaga

Αποφασισμένη να πάρει το μεγάλο διπλό πρόκρισης ξεκίνησε η Ουνικάχα Μάλαγα απέναντι στη Ζιελόνα Γκόρα. Έχοντας ως αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Ζόραν Ντράγκιτς, οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 26-18 στην πρώτη περίοδο. Η πεισματάρα Ζιελόνα Γκόρα δεν παράτησε φυσικά το παιχνίδι και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο δεκάλεπτο πλησίασε τους Ανδαλουσιάνους στο καλάθι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-37).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Χοάν Πλάθα δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους Πολωνούς που δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν σε καμία περίπτωση τον εκρηκτικό ρυθμό της ισπανικής ομάδας.

Η Ουνικάχα Μάλαγα επικράτησε εύκολα της Ζιελόνα Γκόρα με 84-67, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στα όνειρα των Πολωνών για πρόκριση στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκας.

Ζιελόνα Γκόρα – Ουνικάχα Μάλαγα 67-84
Διαιτητές: Τζόβσιτς – Τσιάρι – Βογίνοβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-39, 49-59, 67-84.
ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Ουβάλιν): Σελ 6, Γουόλκερ 7 (1), Χάνας, Χρίτσιανουκ 2, Εγένγκα 12, Ντραγκίσεβιτς 13 (6 ριμπ.), Μπράσκινς, Σρόκα, Κόζαρεκ 6 (1 τριπ., 9ασ.), Ζαμοϊτσκι 21 (5).
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Σαμπόνις, Βιδάλ 2, Κάλογουεϊ 5 (1), Σουάρεθ 4 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Γκρέιντζερ 7 (1), Βάσκεθ 2, Τούλσον 8 (2), Κουζμίνσκας 2, Ντράγκιτς 21 (2 τριπ., 7 ριμπ.), Χετσμάγιερ 9, Κάνερ – Μέντλεϊ 18 (1), Στίματς 6 (6 ριμπ.).

Ασταμάτητη… η “βασίλισσα”

bamberg-real

Καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι δεν θα μπορούσε να είχε φανταστεί η Μπάμπεργκ. Το συγκρότημα του Κρις Φλέμιγκ κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 13-4. Ωστόσο η Ρεάλ Μαδρίτης, όπως ήταν φυσικό, αντέδρασε γρήγορα, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο με 20-20.

Οι μαδριλένοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και παίζοντας εξαιρετικό επιθετικό μπάσκετ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 43-38.

Στην επανάληψη η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε την απόδοση της, στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (60-49). Η Μπάμπεργκ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, αλλά παραδόθηκε στο τέλος στην ανωτερότητα των μαδριλένων, οι οποίοι επικράτησαν με 89-69 και διατήρησαν το απόλυτο στις νίκες στο δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Μπάμπεργκ – Ρεάλ Μαδρίτης 69-89
Διαιτητές: Σαχίν – Βιατόρ – Κορομηλάς.
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-43, 49-60, 69-89.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 3, Σάντερς 9 (1), Ράιτ, Τάντα, Φορντ 12 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Τζέικομπσεν 5 (1), Γκαβέλ 11 (1), Σμιθ 9 (2), Ζίρμπες 12, Βελίτσκοβιτς 6, Φίσερ 5.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ 8 (2), Φερνάντεθ 13 (3 τριπ., 8 ασ.), Ρέγιες 8, Μίροτιτς 20 (4), Ροντρίγκεθ 19 (3 τριπ., 4ασ.), Κάρολ 9 (3), Ντάρντεν 2, Γιουλ 4, Μπουρούσης 6, Σλότερ.

Πήρε το “θρίλερ”… η Ναντέρ

kinsey-partizan-nanterre

Το παιχνίδι ανάμεσα στη Ναντέρ και την Παρτιζάν ήταν εξ’ αρχής ντέρμπι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Σέρβους να καταφέρνουν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-17. Η συνέχεια όμως άνηκε στους πρωταθλητές Γαλλίας, οι οποίοι με την εξαιρετική τους άμυνα βραχυκύκλωσαν τους Σέρβους, με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 35-29.

Στην επανάληψη η Παρτιζάν ανέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (47-47).

Στην καθοριστική τέταρτη περίοδο το ματς ήταν για γερά νεύρα. Οι Σέρβοι ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου και όλα έδειχναν ότι θα έφευγαν από την Γαλλία με το διπλό στις αποσκευές τους.

Ωστόσο ένα δίποντο από τον Γουίλ Ντάνιελ και δύο εύστοχες βολές του Τρεντόμ Μίτσαμ έγειραν την πλάστιγγα προς τη μεριά των Γάλλων οι οποίοι πανηγύρισαν την τρίτη νίκη της ιστορίας τους στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας της Παρτιζάν με 62-61.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Πέρεζ Πιζάρο – Πέρεζ.
Τα δεκάλεπτα: 17-19, 35-29, 47-47, 62-61.
ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντιέ): Νζεουλί 8 (2), Ζουντίθ 2, Τζαιτέ , Μίτσαμ 14 (2), Λάιτι 11 (2 τριπ., 8 ριμπ.), Φόστερ, Ντάνιελς 11 (1), Τραορέ 8, Τόμας 5 (1), Πασκάλ 3.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 6, Ντάλο 5 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 16 (4), Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Γκάγκιτς 4, Κίνσεϊ 12 (3), Μούσλι 4 (6 ριμπ).