Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Λαμποράλ – ΠΑΟ 79-77 (vid)

Λαμποράλ – ΠΑΟ 79-77 (vid)

laboral panathinaikos

laboral-panathinaikos

Χάθηκε η πρωτιά!…
Ο διπρόσωπος Παναθηναϊκός έκανε την εμφάνισή του για ακόμη ένα παιχνίδι της Ευρωλίγκα με αποτέλεσμα να ηττηθεί από τη Λαμποράλ Κούτσα με 79-77. Οι “πράσινοι” ήταν τραγικοί στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα δίνοντας το δικαίωμα στους Βάσκους να σκοράρουν με όποιον τρόπο ήθελαν, αλλά στην επανάληψη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με το δίδυμο των ΔιαμαντίδηΜατσιούλις να ηγείται ανέτρεψε τα δεδομένα.

Θα μπορούσαν, μάλιστα, να… “κλέψουν” τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά το σουτ τριών πόντων που επιχείρησε ο αρχηγός τους δεν βρήκε στόχο. Έτσι, το τριφύλλι παρέμεινε στην τέταρτη θέση του ομίλου του χάνοντας (σχεδόν) κάθε ελπίδα που έχει για την κατάκτηση της πρωτιάς.

Αρκετές εκπλήξεις επεφύλασσε ο Αργύρης Πεδουλάκης για τη βασική πεντάδα του Παναθηναϊκού καθώς ξεκίνησε το παιχνίδι με τους ΟύκιτςΓιάνκοβιτςΜατσιούλιςΜαυροκεφαλίδηΓκιστ προσπαθώντας να ελέγξει τα ριμπάουντ και να πάει τη μπάλα κοντά στο καλάθι.

Ό,τι κι αν είχε, όμως, στο μυαλό του ανατράπηκε από τα πρώτα λεπτά. Οι Βάσκοι ξεκίνησαν από πολύ νωρίς να “σφυροκοπούν” το “πράσινο” καλάθι αποκτώντας αέρα εννέα πόντων (9-0) από το 3ο λεπτό. Το καλό για το τριφύλλι ήταν ότι το παιχνίδι βρισκόταν στις αρχές του, το κακό ότι η Λαμποράλ Κούτσα θα ανέβαζε κι άλλο στροφές στη συνέχεια.

Ο Παναθηναϊκός χρησιμοποίησε ως αντίδοτο το παιχνίδι στο λόου ποστ θέλοντας να φθείρει την ισπανική άμυνα, κάτι που πέτυχε αφού σκόραρε από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” μένοντας σε επαφή με το σκορ. Έτσι, δεν δημιουργήθηκε ιδιαίτερο πρόβλημα από το γεγονός πως ο Διαμαντίδης πέτυχε το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι των “πρασίνων” στο 5ο λεπτό (13-7).
Αυτό το -6, όμως, ήταν η μικρότερη διαφορά που απέκτησαν οι Βάσκοι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Κι αυτό γιατί έβλεπαν το αντίπαλο καλάθι σα… βαρέλι. Πράγμα που μπορεί να προξενούσε έκπληξη από ένα σημείο και μετά, αλλά ήταν πέρα για πέρα δικαιολογημένο από τη στιγμή που οι περιστροφές της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη βαθμολογούνταν… υπό το μηδέν.

Κάπως έτσι, ο Πλάις σκόραρε κοντά στο καλάθι, ο Σαν Εμετέριο “βομβάρδιζε” από την περιφέρεια και ο Μπιέλιτσα έδινε λύσεις όποτε χρειάστηκε. Ως εκ τούτου, το +15 (34-19) με το οποίο προηγήθηκε η Λαμποράλ Κούτσα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μόνο… αναπάντεχο δεν ήταν.

Και πώς να είναι από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι σούταραν με 87.5% (7/8) στα σουτ τριών πόντων έχοντας, παράλληλα, 12 ασίστ (μόνο ένα καλάθι προήλθε από ατομική ενέργεια), την ίδια ώρα που οι “πράσινοι” είχαν ως μοναδικό… ευχάριστο την ευστοχία τους στις ελεύθερες βολές (10/10).

Όσο κι αν προσπαθούσε ο Παναθηναϊκός να επιστρέψει στο σκορ και να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, τόσο η Λαμποράλ Κούτσα έβρισκε τρόπους να τον “πληγώσει” ακόμα περισσότερο.

Το προβάδισμα των Βάσκων έφτασε μάλιστα σε επίπεδο… νταμπλ σκορ (42-21) στο 13ο λεπτό δίνοντας από πολύ νωρίς χαρακτήρα… mission impossible στο έργο των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη.

Οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ξέφρενο ρυθμό των γηπεδούχων και αυτό φαινόταν σχεδόν σε κάθε φάση του αγώνα. Ο Διαμαντίδης προσπαθούσε να δώσει λύσεις στο σκοράρισμα, ο Ματσιούλις να κλέψει μπάλες στην άμυνα, μέχρι και ο -ανέτοιμος λόγω τραυματισμού- Λάσμε επιστρατεύτηκε με σκοπό να μπει “στοπ” στην… κατηφόρα του γηπέδου, αλλά τίποτε από αυτά δεν απέδωσε καρπούς.

Έτσι, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο συνέχισε να κάνει επίδειξη δύναμης με όπλο την -εκνευριστική από ένα σημείο και μετά- ευστοχία της από την περιφέρεια δείχνοντας πως όχι μόνο θα κερδίσει το παιχνίδι, αλλά θα μπορέσει να καλύψει και την διαφορά της ήττας της στον αγώνα του α’ γύρου.

Μέσα σε όλα αυτά, όμως, ήρθε ένα καλό φίνις από τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο, με το τριφύλλι να “ξυπνάει” στο τελευταίο δίλεπτο του εικοσαλέπτου και με τρίποντο του Ματσιούλις σχεδόν με την εκπνοή να ρίχνει τη διαφορά στους έντεκα πόντους (55-44) αποκτώντας λίγες περισσότερες ελπίδες για το “διπλό”.

Όσο τα… έβαζαν, όμως, οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο στο πρώτο μέρος, άλλο τόσο τα… έχαναν στην επανάληψη. Εκεί όπου επικράτησε (επιτέλους!) η λογική στον αγώνα (και τους αριθμούς) του με τα ποσοστά των Βάσκων να επιστρέφουν σε φυσιολογικά (και ανθρώπινα) επίπεδα.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού άλλαξε άρδην εικόνα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης αφού η τακτική με τις αλλαγές σε όλα τα σκριν (πάνω στη μπάλα) απέδωσε καρπούς. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να διαβάσουν τα μις ματς (ή καθυστερούσαν χαρακτηριστικά) δίνοντας σε κάθε περίπτωση τη δυνατότητα στην “πράσινη” άμυνα να πάρει ανάσες και να κατεβάσει το ρυθμό του αγώνα.

Αυτό δημιούργησε σταδιακά εκνευρισμό στη Λαμποράλ Κούτσα, ο οποίος προϊόντος του χρόνου έγινε πιο έντονος. Ειδικά από τη στιγμή που η ελληνική ομάδα βρήκε τον τρόπο να πετύχει μερικά εύκολα καλάθια ισοφαρίζοντας (!) το παιχνίδι στο 25ο λεπτό μετά από τρίποντο του Φώτση (57-57).

Το μομέντουμ της αναμέτρησης είχε αλλάξει για τα καλά πλευρά, με τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να βγάζουν ενέργεια (και τσαμπουκά) σε άμυνα και επίθεση, την ίδια ώρα που αυτοί του Σέρτζιο Σκαριόλο έδειχναν… πελαγωμένοι από τη στιγμή που τα περιφερειακά σουτ δεν έβρισκαν στόχο.

Παρόλ’ αυτά, οι Βάσκοι επανήλθαν σε θέση οδηγού στο τέλος της τρίτης περιόδου, κάτι που, όμως, δεν τους επέτρεπε να νιώθουν σιγουριά εν όψει της συνέχειας αφού το προβάδισμά τους είχε “εξατμιστεί” (65-62).

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το τριφύλλι, το οποίο είδε τους γηπεδούχους να ξεμακραίνουν (ξανά) στο σκορ χάρη στη βοήθεια που πήραν από την περιφέρεια από τους Καουκένας και Ερτέλ (76-67 στο 35’).

Ούτε εκεί, όμως, παρέδωσε τα όπλα ο Παναθηναϊκός αφού πιέζοντας ακόμα περισσότερο στην άμυνα δεν άφησε περιθώρια για εύκολα καλάθια στους παίκτες της Λαμποράλ Κούτσα, οι οποίοι μέχρι το τέλος του αγώνα πέτυχαν μόλις τρεις πόντους.

Αυτό, όμως, δεν αποδείχθηκε καταδικαστικό για τους Βάσκους, οι οποίοι πήραν τη νίκη με 79-77 ξεπερνώντας τους “πράσινους” στη βαθμολογία του τέταρτου ομίλου.

Για να τα καταφέρουν, όμως, χρειάστηκε να… αγχωθούν πολύ. Πάρα πολύ. Κι αυτό γιατί η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν αυτή που είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα.

Το σουτ (υπό κακές προϋποθέσεις) που έκανε ο Διαμαντίδης σχεδόν με την εκπνοή… βρήκε στεφάνι δίνοντάς τους το έναυσμα για πανηγυρισμούς, την ίδια ώρα που στην αντίπερα όχθη ένα μακρόσυρτο “αχ” έβαζε την τελεία σε ένα παιχνίδι που λίγο έλειψε να καταλήξει στον Παναθηναϊκό, παρά την τραγική εμφάνιση του πρώτου μέρους.

Διαιτητές: Ρίτζικ – Λάτισεβς – Τσμίκιεβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 34-19, 55-44, 65-62, 79-77.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι, Χάμιλτον 2, Καουκένας 6, Χοτζ 6 (2), Σαν Εμετέριο 15 (5), Πλάις 9, Ερτέλ 10 (2), Κελάτι 8 (2), Γέλινεκ 6 (2), Μπιέλιτσα 17.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος, Κάρι, Μπατίστ 2, Φώτσης 6 (2), Ούκιτς 14 (1), Λάσμε 1, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 19 (5), Γκιστ 6, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 19 (3).

Σερέλης: «Έξτρα κίνητρο ότι μας έχει κερδίσει δύο φορές η Μακάμπι»

Στη συνέχεια του Παναθηναϊκού στη Euroleague, αναφέρθηκε ο Χρήστος Σερέλης. Ο Χρήστος Σερέ…