Κεντρική Basket League Αγώνες Ίκαρος – ΚΑΟΔ 89-73

Ίκαρος – ΚΑΟΔ 89-73

aska ewing

aska-ewing

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ πανηγύρισε ο Ίκαρος Χαλκίδας. Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη, μετά τη συντριβή στα Τρίκαλα, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας εύκολα του ΚΑΟΔ στην Χαλκίδα με σκορ 89-73. Όλα τα λεφτά για τους νικητές ο Ιβάν Άσκα που τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους (12/14 δίποντα) και 6 ριμπάουντ.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Ίκαρος Χαλκίδας. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη, προσπάθησαν να πάρουν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με 6-0. Ο ΚΑΟΔ, αφού ξεπέρασε το αρχικό μούδιασμα, αντέδρασε και με πλουραλισμό στην επίθεση, πέρασε μπροστά στο σκορ με 14-13. Οι γηπεδούχοι, όμως, πάτησαν ξανά το γκάζι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενη με 20-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στον Ιβάν Άσκα. Ο Αμερικανός φόργουορντ του Ίκαρου συνέχιζε να φορτώνει με πόντους το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη να ξεφύγει στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με έξι πόντους (39-33).

Στην επανάληψη οι άμυνες άνοιξαν αρκετά και οι δύο ομάδες έβρισκαν εύκολα διαδρόμους προς τα καλάθια. Οι περιφερειακοί του Ίκαρου Χαλκίδας μπήκαν στην εξίσωση του αγώνα και η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 62-53 μετά από κάρφωμα του Μάρκοβιτς που έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Νέναντ Μάρκοβιτς μπήκε αποφασισμένο να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Με ένα γρήγορο 5-0 μείωσε τη διαφορά στου τέσσερις πόντους (62-58). Ωστόσο ο Ίκαρος Χαλκίδας απάντησε εξίσου γρήγορα και με δικό του 5-0 επανέφερε τη διαφορά στους εννιά πόντους (67-58).

Ο Ίκαρος Χαλκίδας συνέχισε να πυροβολεί από την περιφέρεια και να συντηρεί εύκολα τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους με αποτέλεσμα να φτάσει εύκολα τελικά στη νίκη επικρατώντας του ΚΑΟΔ με 89-73.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Πουρσανίδης – Παναγιώτου.
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-33, 62-53, 89-73.
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Καλαφατάκης): Στρναντ 14 (4), Γκόβενς 12 (2), Παπανικολόπουλος 3 (1), Άσκα 27, Μανωλόπουλος, Σάτον 3, Γκαγκαλούδης 16 (2), Τολιόπουλος 1, Μπεκ 13 (1), Περσίδης.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Κόβιτς 2, Τζόουνς 19 (2), Μπράουν 9 (1), Βάουγκον 16, Μάρκοβιτς 16 (2), Σπυριδωνίδης 1, Μπάβτσιτς 2, Ζάρας 4, Μπένας 2.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…