Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός Ρόδου – Ρέθυμνο 66-76

Κολοσσός Ρόδου – Ρέθυμνο 66-76

hurtt rethymno kolossos

hurtt-rethymno-kolossos

Έχοντας σε τρομερή μέρα τον Τζάστιν Χαρτ, το Ρέθυμνο άλωσε το Βενετόκλειο επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου με σκορ 76-66 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ. Ο Αμερικανός γκαρντ του Ρεθύμνου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού πετυχαίνοντας 25 πόντους με 6/7 τρίποντα. Από τους Ροδίτες ξεχώρισε ο Τέιλορ Σμιθ με 14 πόντους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για το Ρέθυμνο που με τρίποντο του Τζάστιν Χαρτ και τέσσερις αναπάντητους πόντους του Γιάννη Καλαμπόκη προηγήθηκε με 7-0. Ο Κολοσσός Ρόδου όμως στη συνέχεια αντέδρασε και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τον Γιάννη Γεωργαλλή και το Μανώλη Κουκουλά πλησίασε τους Κρητικούς με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει ισόπαλο (18-18).

Εντυπωσιακά μπήκαν οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ και στη δεύτερη περίοδο. Με αιχμή του δόρατος το Τζάστιν Χαρτ το Ρέθυμνο έτρεξε φοβερό σερί 18-2 και έστειλε τη διαφορά στο +16 (20-36). Οι Ροδίτες προσπάθησαν εκ νέου να αντιδράσουν χωρίς αποτέλεσμα και πήγαν στο ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ με 12 πόντους (27-39).

Στην επανάληψη το Ρέθυμνο συνέχισε να πυροβολεί έξω από την γραμμή των 6,75 με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτιναχθεί στο +19 (39-58) στο 37ο λεπτό. Ο Βασίλης Φραγκιάς πήρε τάιμ άουτ στην προσπάθεια του να αφυπνίσει τους παίκτες του και το κατάφερε καθώς με σερί 9-1 ο Κολοσσός Ρόδου μάζεψε τη διαφορά και πήγε υπολειπόμενος 11 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο (48-59).

Αποφασισμένοι να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή μπήκαν οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά στην τελευταία περίοδο. Με νέο σερί 8-1 οι Ροδίτες πλησίασαν το Ρέθυμνο στους 4 πόντους (56-60) στο 34ο λεπτό. Οι Κρητικοί όμως δεν αιφνιδιάστηκαν και με τον τρομερό Αμερικανό Τζάστιν Χάρτ έστειλαν τη διαφορά μέσα σε ένα λεπτό και πάλι στο +11 (56-67). Ο Κολοσσός Ρόδου προσπάθησε εκ νέου να μπει στο παιχνίδι χωρίς να τα καταφέρει με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 76-66.

Το φινάλε του παιχνιδιού βρήκε τους παίκτες του Θανάση Γιαπλέ να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα σε αντίθεση με τον Κολοσσό Ρόδου που δεν έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης.