Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – ΠΑΟΚ 75-79

Άρης – ΠΑΟΚ 75-79

cooper derby1

cooper_derby1

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, καθώς επικράτησε του Άρη μέσα στο “Nick Galis Hall” με 75-79 στην παράταση, κάνοντας το 2Χ2 στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Πολύ μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησε ο Γιώργος Μπόγρης ο οποίος είχε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, έχοντας βοήθειες από τους Κούπερ και Χαραλαμπίδη που προσέφεραν από 15 πόντους ο καθένας. Από την πλευρά των ηττημένων ο Μιχάλης Πελεκάνος είχε 19 πόντους και ο Γιάννης Αθηναίου 17, ωστόσο δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα τους.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Άρης, ο οποίος παρά το αρχικό προβάδισμα του ΠΑΟΚ με αιχμή του δόρατος τον Λευτέρη Μποχωρίδη στο 2′ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7-4. Ο Μπόγρης προσπάθησε να μειώσει προσωρινά, ωστόσο με Βεζένκοφ και Αθηναίου οι “κίτρινοι” βρέθηκαν στο +4 (11-7 στο 4′).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου με βολές του Μπόγρη (13-11), όμως με σερί 6-0 από Πελεκάνο και Γκίκα ο Άρης ξέφυγε για το 19-11 στο 7′. Ο Δικέφαλος όμως κατάφερε να μαζέψει την κατάσταση μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου και με σερί 1-6 από Μαργαρίτη, Χαραλαμπίδη και Τσόχλα έκλεισε το δεκάλεπτο στο -3 (20-17).

Με κακό ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο και τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Αποτέλεσμα αυτού το 20-17 να μένει για ώρα. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ωστόσο κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά χάρη στους Τσόχλα και Καλλέ σε 24-22. Οι “κίτρινοι” ωστόσο έβρισκαν λύσεις και είχαν το προβάδισμα στο παιχνίδι με τον Πελεκάνο να στέλνει την ομάδα του Αγγέλου στο +5 στο 16′ γράφοντας το 29-24.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν εκ νέου, ωστόσο Χαρίσης και Πελεκάνος πήραν από το χέρι επιθετικά την ομάδα τους κάνοντας το σκορ 33-26 στο 17′. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου συνέχισαν σε αυτό τον ρυθμό και με μπροστάρη τον Μποχωρίδη στο 19′ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 πόντους (38-29), για να κλείσει το πρώτο μέρος με τον Χαραλαμπίδη να έχει 2/2 βολές και να μειώνει σε 38-30.

Καμία σχέση δεν είναι ο Δικέφαλος στην επανάληψη. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου μπήκαν πολύ δυνατά και με καλάθια από ΤσαΪρέλη, Χαραλαμπίδη, Κασελάκη και Μπόγρη έφερε τούμπα το παιχνίδι στο 22′ παίρνοντας προβάδισμα για το 38-39. Μάλιστα, ο Δικέφαλος κατάφερε να χτίσει και διαφορά στο σκορ με τον Μπόγρη να έχει πάρει φωτιά και να κάνει το σκορ 43-47.

Η απάντηση του Άρη όμως δεν άργησε να έρθει και με 5-0 σερί από Αθηναίου και Πελεκάνο οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα για το 48-47. Ο Μπόγρης έκανε το 48-49, όμως ο Αθηναίου ξανά με τρίποντο έγραψε το 51-49. Ο Κούπερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με ένα ακόμα καλάθι του Μπόγρη που έγραψε το 51-54.

Αν και ο Μπόγρης έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +5 (51-56), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με επί μέρους 5-0 από Πελεκάνο και Χαρίση. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου απάντησαν με δικό τους 0-5 όμως, αυτή την φορά από Κασελάκη και Κούπερ για να γίνει το σκορ 56-61. Μούρτος και Ασημακόπουλος έστειλαν τον Άρη σε απόσταση βολής για το 60-61, όμως ο Χαραλαμπίδης με 2 βολές στο 36′ έδωσε ανάσα στην ομάδα του γράφοντας το 60-63.

Προσωρινά οι “κίτρινοι” πλησίασαν στον πόντο με τον Ασημακόπουλο, ωστόσο ο Τσαϊρέλης ανέβασε εκ νέου την διαφορά για το 62-65. Οι παίκτες του Αγγέλου όμως με τρίποντο του Γκίκα και γκολ-φάουλ του Πελεκάνου ανέτρεψαν τα δεδομένα, γράφοντας στο 39′ το 68-65. Ο Κούπερ με τρίποντο ισοφάρισε σε 68-68 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, μιας και το τρίποντο του Ασημακόπουλου δεν βρήκε στόχο στην εκπνοή.

H παράταση ξεκίνησε με τρίποντα από Αθηναίου και Χαραλαμπίδη, τα οποία δεν άλλαξαν κάτι στο παιχνίδι με την ισοπαλία να παραμένει (71-71). Ο Τσαϊρέλης με βολές στο 43′ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (71-73), ενώ ο Μπόγρης με ένα ακόμα εύστοχο σουτ έγραψε το 71-75.

Ο Αθηναίου με γκολ-φάουλ κράτησε την ομάδα του Αγγέλου κοντά στο σκορ (74-75), ενώ 11 δεύτερα πριν το φινάλε ο Τσαϊρέλης με 2/2 βολές έγραψε το 74-77. Ο Γκίκας οδηγήθηκε κι αυτός με τη σειρά του στις βολές όπου είχε 1/2, με τον Τσαϊρέλη να έχει 2/2 για το 75-79. Ο Αθηναίου στο τελευταίο σου του αγώνα αστόχησε και ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη με 75-79.

Διαιτητές: Γκόντας-Μητσόπουλος-Ανδρικόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-30, 51-54, 68-68, 75-79 (παρ.).
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9, Πελεκάνος 19(2), Γκίκας 8(2), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 6, Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 6, Αθηναίου 17(3).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κούπερ 15(3), Χαραλαμπίδης 15(2), Τσόχλας 4, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 13(9 ριμπάουντ), Δέδας, Μαργαρίτης 3(1), Καλλές 4, Μπόγρης 21(8 ριμπάουντ), Κασελάκης 4, Λιάπης, Κόνιαρης.