Κεντρική Διεθνή ΠΑΟΚ – Άνκαρα 75-77

ΠΑΟΚ – Άνκαρα 75-77

charalambidis-paok-buducnost

Αυτοκτονία“. Ο ΠΑΟΚ “κατάφερε” να χάσει από την Άνκαρα για την 3η αγωνιστική του Eurocup, με 77-75. Ο “δικέφαλος” δεν επέστρεψε ποτέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου (η διαφορά ήταν στους 16 πόντους, 48-32), με τους Τούρκους να φτάνουν σε μια μεγάλη ανατροπή κάνοντας την πρώτη τους νίκη στον θεσμό.

Με πολύ ενέργεια και πάθος για τη νίκη ξεκίνησαν την αναμέτρηση ΠΑΟΚ και Άνκαρα. Ο “δικέφαλος” πήρε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά το έχασε γρήγορα από τους Τούρκους.οι παίκτες της Άνκαρα ήθελαν να πάρουν από νωρίς μια διαφορά ασφαλείας, αλλά βρήκαν απέναντί τους μια σωστή αμυντική λειτουργία των Θεσσαλονικών.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος και η “παρέα” του “έχτισαν” μια διαφορά 7 πόντων (17-10) στα μισά της περιόδου, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Οι Τούρκοι έδειχναν να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων με τη διαφορά να αυξάνεται διαρκώς (23-12).

Με την ψυχολογία στα ύψη, αν και μόλις στην πρώτη περίοδο, οι παίκτες του “δικεφάλου” διατηρούσαν με ευκολία την διαφορά των 10 πόντων και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με “αέρα” 12 πόντων (31-19).

Ο ρυθμός στην δεύτερη περίοδο, δεν ήταν ο ίδιος. Οι Θεσσαλονικείς “έκατσαν” στην διαφορά που είχαν χτίσει και άφησαν το πόδι από το γκάζι. Οι παίκτες του Σάντερ, δεν βοηθούσαν στο να παιχτεί καλό μπάσκετ, καθώς έδειχναν ανήμποροι να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση.

Στα μισά του δεκαλέπτου και οι δυο ομάδες μαζί είχαν πετύχει μόλις 11 πόντους (9-2), με τον ΠΑΟΚ να έχει “κλειδώσει” τη νίκη , σχεδόν από την έναρξη του παιχνιδιού. Η διαφορά είχε φτάσει τους 21 πόντους (42-21), με τους φιλοξενούμενους απλά να παρακολουθούν.

Ένα μικρό σερί (5-0) των Τούρκων έδωσε ένα νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση (από άποψη ρυθμού και θεάματος, όχι στο σκορ), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα και έστειλαν την διαφορά στους 20 πόντους (46-26) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι δυο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με την Άνκαρα να έχει μειώσει στους 16 πόντους (48-32).

Ο “δικέφαλος” επέστρεψε αποφασισμένος από την ανάπαυλα του ημιχρόνου και έστειλε γρήγορα την διαφορά στους 20 πόντους (52-32) και ήλεγχε απόλυτα την αναμέτρηση. Οι Τούρκοι απάντησαν με ένα ξέσπασμα και έριξαν την διαφορά στους 10 (52-42).

Ο κόουτς Μαρκόπουλος καλεί αγανακτισμένος τάιμ άουτ, βλέποντας τους παίκτες του να έχουν χάσει την συγκέντρωσή τους, με αποτέλεσμα να “επιστρέψει” η Άνκαρα στο παιχνίδι. Ένα προσωπικό σερί (7-0) του Χαραλαμπίδη, έστειλε την διαφορά στους 15 πόντους (59-44).

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης είχε πάρει προσωπικά την υπόθεση κάνοντας άνω κάτω την άμυνα των Τούρκων. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 61-52, χάνοντας το προβάδισμα των 20 πόντων και μπαίνοντας σε περιπέτειες.

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να κάνουν την αναμέτρηση ντέρμπι, επιτρέποντας στους Τούρκους, να επιστρέψουν από το μείον 20. Οι παίκτες της Άνκαρα ξεκίνησαν με ένα σερί 7-0, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και μείωσαν τη διαφορά στους 2 πόντους (61-59).

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισαν με τον ίδιο άσχημο ρυθμό (της 3ης περιόδου) και κατάφεραν να χάσουν το προβάδισμα. Οι παίκτες του Σάντερ έχοντας κάνει ένα σερί 15-0, πήραν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση διαφορά 6 πόντων (61-67).

Στο τέλος της αναμέτρησης “ξύπνησαν” οι γηπεδούχοι, προσπαθώντας να “κλέψουν” τη νίκη, αλλά οι Τούρκοι δεν το επέτρεψαν. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να χάνει δικό του παιχνίδι, με 77-75 από την Άνκαρα.

Διαιτητές: Ταουρίνο, Ντραγκόγιεβιτς, Νταβίντοφ.
Τα δεκάλεπτα: 31-19, 48-32, 61-52, 75-77.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 4, Κούπερ 3 (1), Χαραλαμπίδης 20 (3), Τσόχλας 8 (2), Βουτσίσεβιτς, Τσαϊρέλης 10, Δέδας, Μαργαρίτης 5 (1), Καλλές 4, Μπόγρης 17, Κασελάκης 4.
ΑΝΚΑΡΑ (Σάντερ): Καβακλιόγκλου 7 (1), Καντάν 11 (1), Ερντενίζ 2, Πλίσνιτς 2, Βάλτερς 9 (1), Γκολούμποβιτς 23, Σαριασλάν, Τάκερ 19 (3), Καμέρ, Οζκάν 4, Μπαϊγκιούλ.

Ρεάλ Μαδρίτης – Φουενλαμπράδα 116-61

H Ρεάλ Μαδρίτης προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ της Ισπανίας, καθώς επικράτησε πολύ …